Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

PlayStation 5 Digital Edition vs. Xbox Series S, čo ponúkajú lacnejšie konzoly?

PlayStation 5 Digital Edition vs. Xbox Series S, čo ponúkajú lacnejšie konzoly?
Zdroj | Sony/Microsoft
Stanislav Vinc
PlayStation 5 Digital Edition vs. Xbox Series S, čo ponúkajú lacnejšie konzoly?
Zdroj | Sony/Microsoft
Zdroj | Sony/Microsoft

Už o dva mesiace dorazí na trh nová generácia herných konzol od spoločností Microsoft a Sony. Okrem plnohodnotných konzol PlayStation 5 a Xbox Series X sa dočkáme aj ich lacnejších verzií. Čo ponúkne PlayStation 5 Digital Edition a Xbox Series S, čím sa líšia, čo majú spoločné a na čo si pri nich dávať pozor?

Skúsenejší hráči v tom majú pri vstupe do novej generácie herných konzol zrejme jasno. Pre nich sú tu totiž podobné, aktuálne najvýkonnejšie a cenovo do centu vyrovnané herné konzoly PlayStation 5 a Xbox Series X. Ak však do novej konzoly nechcete investovať päťsto eur, Sony aj Microsoft pre vás majú lacnejšie alternatívy.

Pozrite si

Xbox Series S – slabšia konzola s lepšou cenou príde v novembri

Spoločnou vlastnosťou oboch lacnejších herných konzol PlayStation 5 Digital Edition a Xbox Series S je absencia optickej mechaniky. Lacnejšie verzie sa teda orientujú výhradne na digitálne kópie hier, ktoré si bude potrebné kupovať z digitálnych obchodov a sťahovať na ich interné úložisko.

Zdroj | Sony

Tu sa však ich spoločné vlastnosti líšia, kým Sony v snahe o zníženie nákladov na výrobu z konzoly PlayStation 5 z čisto digitálnej verzie odstránilo iba optickú mechaniku, Microsoft svoju novú konzolu orezalo aj v oblasti hardvéru. Xbox Series S tak bude oproti modelu Series X menší, ľahší a menej výkonný.

PlayStation 5 Digital Edition Xbox Series S
Hlavný procesor 8-jadrový  AMD Ryzen „Zen 2“, max. 3,5 GHz 8-jadrový  AMD Ryzen „Zen 2“, max 3,6 GHz
Grafický procesor AMD Radeon RDNA (2,23 GHz) AMD Radeon RDNA 2 (1,565 GHz)
Grafický výkon 10,3 TFLOPS 4 TFLOPS
Ray tracing áno áno
Spätná kompatibilita hier „99 % hier“ z konzoly PlayStation 4 „Tisícky hier“ z Xbox One, Xbox 360 a origiálneho Xboxu
Spätná kompatibilita ovládačov nie, iba nové ovládače DualSense áno, ovládače z Xbox One budú kompatibilné
Systémová pamäť 16 GB  (448 GB/s) 10 GB (8 GB – 224 GB/s, 2 GB – 56 GB/s)
Úložisko 825 GB (5,5 GB/s) 512 GB (4,8 GB/s)
Optická mechanika nie, iba digitálne hry nie, iba digitálne hry
Video výstup HDMI 2.1, 4K/120 Hz, 8K HDMI 2.1, 1440p/60-120 Hz
Zvuk „Tempest“ 3D AudioTech Dolby Atmos
Vstupy/Výstupy 2x USB-A (1x do 10 Gb/s), 2x USB-C (do 10 Gb/s) 3x USB-A, proprietárny port pre rozširujúce SSD karty
Sieťové pripojenie Ethernet, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 Ethernet, Wi-Fi 5
Rozmery 390 x 92 x 260 mm 275 x 151 x 65 mm
Hmotnosť 3,9 kg 1,93 kg
Cena 399,99 € 299,99 €

Čo to znamená v praxi? Kým pri konzole PlayStation 5 Digital Edition je jediným kompromisom nutnosť kúpy digitálnych kópií hier, pri konzole Xbox Series S sa treba zmieriť s nižším rozlíšením, nižším snímkovaním a v budúcnosti pravdepodobne aj s nižšou kvalitou grafiky v hrách. Kým PlayStation 5 mieri v oboch verziách na 4K UHD rozlíšenie, Series S je stavaný primárne na rozlíšenie 1440p.

Zdroj | Microsoft

Od tohto faktu sa odvíja aj otázka spätnej kompatibility hier. Detaily fungovania spätnej kompatibility pri novej generácii sme si popísali v článku o ich plnohodnotných verziách a pri ich lacnejších súrodencoch v podstate platí to isté. Pri konzole Xbox Series S však treba počítať s menej výraznými vylepšeniami v oblasti grafiky a snímkovania, ktorými sa naopak Xbox Series X pochváliť môže.

Pozrite si

PlayStation 5 vs. Xbox Series X, čo majú spoločné a čím sa líšia?

Tak, ako v prípade plnohodnotných verzií PlayStation 5 a Xbox Series X, aj v tomto prípade platí, že Sony a Microsoft sa v prípade otázky o virtuálnej realite vyberajú úplne opačným smerom. Kým Sony podľa všetkého plánuje svoj headset PSVR pri PlayStation 5 podporovať a ďalej vylepšovať cestou novej generácie, Microsoft zatiaľ virtuálnu realitu podporovať neplánuje. Ak by sa to aj v priebehu životného cyklu nových konzol zmenilo, v prípade lacnejších verzií hrozí, že Xbox Series S z tejto dvojice skrátka na virtuálnu realitu nebude mať dostatočne výkonný hardvér.

Zdroj | Sony

Kým PlayStation 5 Digital Edition je teda v podstate next-gen konzola bez kompromisov určená pre hráčov, ktorí sú pripravení kupovať si nové hry iba digitálne, Xbox Series S mieri skôr na menej náročných hráčov, ktorým kompromisy až tak neprekážajú a ktorí chcú pri prechode na novú generáciu konzol skôr výraznejšie ušetriť.

Zdroj | Sony

Bude zaujímavé sledovať, aký podiel na trhu si všetky štyri nové konzoly v priebehu najbližších mesiacoch napokon ukroja. Plusy a mínusy jednotlivých verzií sa navyše môžu v priebehu ich životného cyklu s pribúdajúcimi hrami, meniacimi sa cenami a stúpajúcimi nárokmi na hardvér postupne meniť.