Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Niektoré weby môžu čoskoro prestať fungovať. Zopakuje sa chyba Y2K?

Niektoré weby môžu čoskoro prestať fungovať. Zopakuje sa chyba Y2K?
Zdroj | Engadget
Michal Sobek
Niektoré weby môžu čoskoro prestať fungovať. Zopakuje sa chyba Y2K?
Zdroj | Engadget
Zdroj | Engadget

Internetové prehliadače Google Chrome a Mozilla Firefox sa pomaly blížia k svojím stým verziám. Pre niekoho by to mohol byť dôvod na oslavu, ale môže nastať chaos.

Pozrite si

Apple iPhone s USB-C? Slovenská firma sa venuje aj takýmto úpravam

Pamätáte si ešte na chybu Y2K (Year 2000 Problem)? V snahe šetrenia počítačovej pamäte sa rok zapisoval kombináciou dvoch čísel, čím bol rok 2000 chybne interpretovaný ako rok 1900.

Zdroj | Google

Neskôr panovali veľké obavy z toho, čo sa stane s mnohými počítačovými programami po dátume 1. januára 2000. Našťastie sa nič vážne nestalo aj vďaka verejnému sektoru, ktorý dal finančné prostriedky na prevenciu prípadných komplikácií.

Ukázalo sa však, že ani trojciferné čísla verzií nie sú najlepším riešením, pretože v prehliadačoch by mohli spôsobiť problémy malým počtom stránok.

Spoločnosť Mozilla minulý rok spustila experiment, aby zistila, či stá verzia ovplyvní webové stránky a zverejnila výsledky. Ovplyvnilo to malý počet stránok, ktoré nedokázali analyzovať reťazec obsahujúci trojmiestne číslo.

Zdroj | Brooke Cagle

Podľa sledovacej stránky sú stále postihnuté stránky HBO GO, Bethesda a Yahoo. Chyby zahŕňajú správy ako „prehliadač nie je podporovaný“, problémy s vykresľovaním stránok, zlyhanie analýzy a hlásenie chyby 403.

Mozilla vysvetľuje, že rôzne internetové prehliadače majú rôzne formáty špecifické pre danú lokalitu. Zdá sa, že je možné, že niektoré weby môžu mať pevne zakódované chyby, ktoré nezohľadňujú trojmiestne čísla hlavných verzií.

Zdroj | HP

Našťastie vývojári už nič nenechávajú na náhodu a majú pripravené riešenie. Ak sa vyskytnú problémy so stránkami, ktoré sa nedajú vyriešiť pred vydaním verzií, oba prehliadače zmrazia čísla verzií s poradovým číslom 99.

Pozrite si

Nestíha vám starý PC, alebo Mac? Ešte ho nevyhadzujte, dá sa zachrániť!

Následne vložia prepisy kódu, aby problémy vyriešili. Oba prehliadače tiež požiadali vývojárov, aby otestovali svoje stránky na prehliadačoch Firefox a Chrome vo verziách 100.

Chrome príde s verziou 100 už 29. marca a Firefox 3. mája tohto roka. Dúfame, že nič také ako Y2K sa nebude opakovať.

Zdroj