Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Neviete, ako dlho si máte umývať ruky? Pomôžu vám smart hodinky!

Neviete, ako dlho si máte umývať ruky? Pomôžu vám smart hodinky!
Zdroj | Apple Insider
Michal Sobek
Neviete, ako dlho si máte umývať ruky? Pomôžu vám smart hodinky!
Zdroj | Apple Insider
Zdroj | Apple Insider

Dnes, 15. októbra oslavujeme Svetový deň umývania rúk. Hlavne teraz, keď čelíme celosvetovej pandémii vírusu COVID-19, dáva umývanie rúk ešte väčší zmysel ako doteraz.

Pozrite si

Sú Apple Watch 7 najdokonalejšie smarthodinky na svete?

Všadeprítomná je dezinfekcia, ale tá stále nemá na klasické umývanie rúk vodou. Tento úkon hygieny netreba vôbec podceňovať a mali by sme ho vykonávať všade, kde je to nutné.

Pozor, len voda nestačí! Hlavným aspektom je kvalitné antibakteriálne mydlo a dostatočný čas umývania. Je dôležité si prejsť každý záhyb rúk a nič nevynechať. Len takto sa naozaj zbavíte všetkého, čo ste na rukách „doniesli domov“.

Ako si správne umyť ruky si môžete pozrieť na obrázku nižšie. Tam je dokonca odporúčaná dĺžka 40 až 60 sekúnd. Túto infografiku priniesol Národný portál zdravia.

Zdroj | Národný portál zdravia

K tomu všetkému nám môžu dopomôcť aj moderné technológie. Vedeli ste, že niektoré smart hodinky obsahujú časovač správneho umývania rúk? Možno ho obsahujú aj tie vaše.

Apple Watch

Smart hodinky od spoločnosti Apple ponúkajú túto funkciu od verzie systému watchOS 7. V nastaveniach hodiniek si viete zapnúť dokonca aj rozpoznávanie umývania rúk. Ak hodinky zaregistrujú zvuk tečúcej vody, zapnú 20-sekundové odpočítavanie. Tento interval odporúča WHO.

Ak zaznamenajú, že ste skončili skôr, zavibrujú a povzbudia vás do pokračovania. K dispozícii je aj pripomenutie umytia si rúk po príchode domov. Na všetko slúži aj oficiálny návod.

Smart Hodinky s Wear OS

Hodinky, ktoré bežia na operačnom systéme Wear OS od Google už neponúkajú automatické rozpoznávanie tejto činnosti. Táto funkcia sa nachádza priamo v menu.

Po jej zapnutí začne trojsekundový odpočet, po ktorom nasleduje ďalší 20-sekundový, počas ktorého si máte umývať ruky. Ak aplikáciu náhodou vypnete, stále bude bežať na pozadí. Funkciu sme vyskúšali priamo na hodinkách LG Watch W7.

Dokonca, ak vyvoláte Asistenta Google a poviete mu príkaz „Hey Google, help me wash my hands“, spustí sa 40-sekundová tematická pieseň.

Najpopulárnejšie Wear OS hodinky sú od firmy Mobvoi a po novom na tomto systéme bežia aj najnovšie hodinky od Samsungu, séria Galaxy Watch4.

Samsung Tizen OS

Obdobnú funkciu ponúkajú aj staršie hodinky od Samsungu, ktoré využívali ešte operačný systém Tizen. Tento časovač je nastavený na 25 sekúnd. Dajú sa tu aktivovať aj pripomenutia umytia si rúk. Samsung pripravil aj špeciálny ciferník s rýchlym vstupom do aplikácie.

Zdroj | Samsung

Ako vidíte, moderné technológie nám vedia niektoré úkony naozaj skontrolovať aj pripomenúť. Smart hodinky už dávno nie sú iba fitnes pomocníkom, ale čoraz častejšie sa orientujú na zdravie používateľa.

Pozrite si

Ktoré smart hodinky dostanú aktualizáciu na nový Wear OS?