Microsoft mal svoj špeciálny tím AI Ethics & Society, ktorý mal dohliadať nad umelou inteligenciou. Ako dobre vieme, tá sa vie veľmi rýchlo stať rasistickou a sexistickou entitou šíriacou hoaxy, nenávisť a všetko to, čím algoritmy na sociálnych sieťach podnecujú ľudské interakcie.
Spoločnosť na počudovanie mnohých tento tím zrušila. Napriek tomu Natasha Crampton, hlavná zodpovedná riaditeľka pre umelú inteligenciu, tvrdí, že Microsoft zabezpečí, aby bola AI zodpovedná a nevymkla sa spod kontroly.
Microsoft chce, aby umelá inteligencia dodržiavala Princípy AI. Tie napríklad hovoria, že systémy AI by mali zaobchádzať so všetkými ľuďmi spravodlivo, mali by byť bezpečné a rešpektovať súkromie, no nesmú zabúdať ani na zrozumiteľnosť či inkluzívnosť.
Natasha CramptonPríležitosti AI pred nami sú obrovské. Bude si to vyžadovať neustálu spoluprácu a otvorené výmeny názorov, aby sme zakotvili náš pokrok smerom k spoločnému cieľu AI, ktorý slúži ľuďom a spoločnosti.
Novým riešením Microsoftu je, že dohliada nad AI v celej spoločnosti. Určilo vedúcich, ktorých úlohou bude viesť zodpovednú AI v rámci každej hlavnej obchodnej skupiny. Natasha Crampton vo svojom blogu uviedla, že spoločnosť má necelých „350 ľudí, ktorí pracujú na zodpovednej AI, pričom niečo vyše tretina z nich (presne 129) sa jej venuje na plný úväzok; zvyšok nesie zodpovednosť za umelú inteligenciu ako hlavnú súčasť svojej práce“.
Po tom, ako Microsoft zrušil svoj tím AI Ethics & Society, boli niektorí členovia tímu začlenení do iných skupín. Sedem členov skupiny dostalo výpoveď v rámci masívneho prepúšťania, pri ktorom začiatkom tohto roka prepustených až 10 000 zamestnancov.
Je zrejmé, že blog má zmierniť obavy odbornej verejnosti nad tým, kto bude dohliadať nad AI. Zrušenie tímu totiž spôsobilo nevôľu, zvlášť, keď bol chatbot Bing prichytený pri pochybnom správaní. Ani oznámené riešenie nepredstavuje zázračný liek na AI, ide skôr o náplasť, ktorou si Microsoft kupuje čas, aby prišiel na to, akými mechanizmami sa budú kontrolovať a regulovať výstupy z četbotov. Nesmieme zabúdať, že Microsoft vlastní aj OpenAI, ktorý stojí za ChatGPT.
Nech to už bude akokoľvek, spustením ChatGPT na konci minulého roka sme vypustili džína z fľaše. Cesta naspäť je nemožná, aj keď technologickí experti požadujú prerušenie vývoja AI a varujú pred nebezpečenstvom.