Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

McIntosh MCD12000 - SACD/CD prehrávač top triedy

McIntosh MCD12000 - SACD/CD prehrávač top triedy
Zdroj | McIntosh
Juraj Procházka
McIntosh MCD12000 - SACD/CD prehrávač top triedy
Zdroj | McIntosh
Zdroj | McIntosh

Americký výrobca Hi-Fi McIntosh sa preslávil svojimi zosilňovačmi – elektrónkovými, aj polovodičovými, ktorých má v ponuke široké portfólio, od robustných monoblokov, cez stereo predzosilňovače, až po integrované zosilňovače a systémy pre domáce kino.  Ale jeho záber je omnoho širší, takže fanúšikovia „modrých meračov“ si môžu z komponentov tejto značky poskladať kompletnú Hi-Fi zostavu, dokonca vrátane reproduktorov.

Pozrite si

McIntosh Laboratory – silný pilier WOM

Novinkou, ktorú McIntosh predstavil tento mesiac je SACD/CD prehrávač MCD12000, ktorý určite zaujme všetkých Hi-Fi fanúšikov, nielen milovníkov high-endu. Cenová latka je síce nastavená vysoko, na 14 990 €, ako to v tejto kategórii býva, ale prevedenie a parametre vzbudzujú oprávnený obdiv.

Zdroj | McIntosh

MCD12000 je síce SACD/CD prehrávač referenčnej triedy, ale zároveň je to špičkový referenčný D/A prevodník, ktorý dekóduje audio súbory zo siedmich digitálnych vstupov. D/A konverziu zaisťujú dva profesionálne 32-bitové /8-kanálové D/A prevodníky (pre každý audiokanál jeden) SABRE PRO ES9038PRO.

D/A prevodník získal certifikáciu Roon Tested od spoločnosti Roon Labs, čo poteší fanúšikov tejto platformy. Prevodníky využívajú patentovanú architektúru HyperStream® II od spoločnosti ESS a  technológiu Time Domain Jitter Eliminator na potlačenie fázového chvenia. Sú nakonfigurované v režime Octal-Balanced Mono, ktorý využíva osem výstupov pre dosiahnutie vysokej kvality analógového zvuku.

Napájanie digitálnej a analógovej sekcie je oddelené, aby sa eliminovalo možné rušenie, k čomu prispieva aj špeciálny R-Core transformátor.

Zdroj | McIntosh

Digitálna konektivita MCD12000 ponúka dva koaxiálne vstupy, dva optické, plus jeden USB (typ B) pre počítačový zvuk, jeden AES/EBU a jeden MCT vstup, ktorý možno použiť s ktorýmkoľvek z existujúcich McIntosh MCT SACD/CD transportov. Koaxiálne a optické vstupy podporujú vzorkovanie do 24-bit/192 kHz, ale cez USB vstup dokáže prehrávač dekódovať súbory až 32-bit/384kHz, ako aj DSD512 a DXD384kHz.

Vyvážené a nevyvážené analógové výstupy sú k dispozícii v polovodičovej, aj v elektrónkovej konfigurácii a k dispozícii sú aj dva digitálne výstupy – optický a koaxiálny. Všetky výstupy sú riadené diskrétnymi polovodičovými zosilňovačmi alebo elektrónkami.

Pozrite si

McIntosh MA9000 – vlajková loď medzi zosilňovačmi

Ako prehrávač diskov zvládne MCD12000, pochopiteľne, okrem lisovaných SACD a CD prehrávať hudbu aj z napaľovaných CD alebo DVD a samozrejmosťou je široký zoznam podporovaných formátov od AAC, AIFF, ALAC, DSD (až do DSD128), FLAC a WAV, až po MP3 a WMA.

Zdroj | McIntosh

Referenčnej triede prehrávača a D/A prevodníka zodpovedá aj jeho frekvenčná odozva. Pre CD disky je 4 Hz až 20 kHz pre odchýlku ±0,5 dB a pri SACD je rozsah od 4 Hz až do 40 kHz v tolerančnom pásme +0,5, -2 dB, čo sú stále veľmi tvrdé kritériá. Bežne sa pri audiosystémoch udáva frekvenčná odozva pre zmenu ± 3 dB. Pomer signál/šum (A-vážený) je 110 dB.

Optimálne čítanie zaisťuje dvojitý laserový optický snímač a pokročilé digitálne servo umožňuje rýchlu a tichú prevádzku diskovej mechaniky.

MCD12000 ctí klasický štýl prevedenia McIntosh. Spodná časť šasi je vyrobená z nerezovej ocele, leštenej do zrkadlového lesku, kým horná časť je z brúsenej čiernej titánovej nehrdzavejúcej ocele, ktorá zariadeniu dodáva punc elegancie. Predný panel z čierneho skla, osvetlené logo, robustné gombíky, typické ovládacie tlačidlá a ručne opracované rukoväte z brúseného hliníka, reprezentujú ikonický dizajn McIntosh, rovnako ako elektrónky so zelenou luminiscenciou.

Zdroj | McIntosh

Tou najtypickejšou črtou značky sú však asi dva modro podsvietené ručičkové merače úrovne, ktoré signalizujú úroveň výstupného signálu na oboch kanáloch.

Pozrite si

McIntosh MC255, MX123 a MX170: silné kalibre pre high-end kino

Sklenený panel v hornej časti prehrávača zdobí zoznam výkonnostných špecifikácií a bloková schéma cesty zvukového signálu. Zariadenie sa ovláda priloženým diaľkovým ovládačom, ale na zadnom paneli má porty aj na pripojenie diaľkového ovládania napájania, rozhranie RS232 a dátový vstup na integráciu so zariadeniami inteligentnej domácnosti a vstup pre snímač infračerveného ovládania.

Zdroj | McIntosh

V prehrávači MCD12000 predstavil McIntosh svoju novú vlajkovú loď tejto kategórie zdrojových komponentov. Hovorí sa síce, že je lepšie raz vidieť, ako dvakrát počuť, ale pri audio zariadeniach to zo zrejmých dôvodov neplatí. Nový SACD/CD prehrávač si preto môžete vypočuť v kombinácii s primeraným predzosilňovačom, koncovým zosilňovačom a kvalitnými reproduktormi priamo v showroomoch BIS audio, distribútora značky McIntosh, alebo u vybraných predajcov Hi-Fi.

Zdroj