Reklama

McIntosh MA9000 - vlajková loď medzi zosilňovačmi

Zdroj | McIntosh
Juraj Procházka
Zdroj | McIntosh
Zdroj | McIntosh
95 %
MA9000 vyzerá na prvý pohľad rovnako, ako predchodca. Predný panel z tradičného čierneho skla, zeleno podsvietené logo a modré wattmetre nezaprú McIntoshovský rukopis, podobne ako celkové masívne spracovanie.

Výhody

  • zvukový prejav
  • výber analógových aj digitálnych vstupov
  • výkonný, upgradovateľný D/A prevodník

Nevýhody

  • vysoká cena

K novinkám patrí McInstosh Monogrammed Heatsinks – firemné logo „Mc“, vytvorené v rebrách chladiča. Alfanumerický displej v strede spodnej časti predného panela má po stranách volič vstupov a regulátor hlasitosti. Nad ním je v rade osem ovládačov ekvalizéra. Ten môžete ďalším tlačidlom vyradiť.

Zdroj | McIntosh

Ovládače dopĺňa tlačidlo Mute a tlačidlá na voľbu výstupu pre slúchadlá, pripojiteľné do jacku na prednom paneli. Pri hmotnosti 45,8 kg a rozmeroch 445 x 240 x 558,8 mm oceníte nerezové madlá po bokoch predného panelu. Typický rukopis značky nesie aj delenie hardvéru na samostatne tienené sekcie.

Pozrite si

McIntosh MA8000 – dokonalý zosilňovač aj pre najnáročnejších

Všetky signálne vstupy, výstupy a reproduktorové terminály sú sústredené na zadnom paneli v bohatom zastúpení: 10 analógových vstupov – dva páry symetrických, šesť vyvážených a dva vstupy pre MM a MC prenosku, pochopiteľne s nastaviteľnou záťažou.

Zdroj | McIntosh

Ak preferujete diskrétne signály, čaká vás ďalších šesť digitálnych vstupov: 2x koaxiálne, 2x optické, 1x USB a 1x proprietárny MCT pre McIntosh CD transport. Digitálne vstupy pracujú s novým audio modulom DA1 s 8-kanálovým, 32-bitovým D/A prevodníkom v režime Quad Balanced.

Pozrite si

McIntosh Laboratory – silný pilier WOM

Zaujímavou výhodou je možnosť budúceho upgrade DA1 za moduly, ktoré prinesie nový vývoj. MA9000 je tak pripravený na budúcnosť. Na krajoch zadného panela sa nachádzajú terminály reproduktorov, ktoré sú spolu s analógovými cinchami pre dokonalý kontakt pozlátené.

Aktívne prvky a obvody postavené na polovodičoch pracujú s výbornými parametrami nielen „papierovo“. Výstupný výkon 2x300W dokáže MA9000 pumpovať aj do reproduktorov s impedanciou 2 ohmy. D/A prevodník podporuje formáty PCM s rozlíšením až do 32-bit/384 kHz a DSD64 až DSD256 pri pripojení cez USB port.

Zdroj | McIntosh

Na koaxiálnych a optických vstupoch ponúkne rozlíšenie „len“ 24-bit/192 kHz. Frekvenčná odozva zosilňovača je ultra-lineárna, čo znamená 20 Hz až 20 kHz pri poklese 0,5 dB, alebo až nepravdepodobných 10 Hz – 100 kHz pri zmene o 3 dB.

Pridajme k tomu harmonické skreslenie 0,005 % a odstup signál/šum výkonového stupňa 114 dB a máme obraz jedného z najlepších zosilňovačov na trhu. Navyše elektronické obvody monitorujú a upravujú zvuk v reálnom čase a bránia tak jeho skresleniu a orezávaniu.

Dizajn a obvodová architektúra je jedna vec, hudobný prejav zas druhá. Preto sme si MA9000 vypočuli v dobrej spoločnosti – v konfigurácii s gramofónom McIntosh MT5 a CD/SACD transportom McIntosh MCT 450 na strane zdrojov a s prémiovými regálovými reproduktormi Sonus faber Guarneri Tradition.

Zdroj | McIntosh

Počúvanie takejto vyváženej zostavy (aj keď MA9000 hravo potiahne aj výkonnejšie reproduktory) zanechalo veľmi dobrý dojem tak pri prehrávaní platní, ako aj CD a SACD diskov (Brothers in Arms od Dire Straits a albumy od Hansa Theessinka, či GoGo Penguin).

D/A prevodník sme precvičili aj HD audio súbormi z NAS servera (opäť Dire Straits a ďalší interpreti) a ani v tomto prípade sa neobjavili žiadne rušivé prejavy, alebo disharmónie.

McIntosh MA9000 je reprezentantom konzervatívneho dizajnu zvonku, aj z vnútra, ktorý fanúšikovia značky milujú. S neprebernou ponukou vstupov a možností je dlhodobou voľbou pre audiofilov preferujúcich vynil, ako aj pre fanúšikov digitálnych formátov. Jeho cena 12 900 € ale nie je pre každého. V celkovom hodnotení získal zosilňovač McIntosh MA9000 od našej redakcie ocenenie TIP REDAKCIE.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.