Reklama

McIntosh MC255, MX123 a MX170: silné kalibre pre high-end kino

Zdroj | McIntosh
Juraj Procházka
Zdroj | McIntosh
Zdroj | McIntosh

Dnešný viackanálový zvuk v domácom kine už nie je o tom, čo dokážete vytiahnuť z DVD, a už vonkoncom nie o (väčšinou stereo) zvukovom sprievode v TV vysielaní.

Aj keď slušný audio-video prijímač, alebo A/V procesor v kombinácii s výkonovým zosilňovačom a kvalitnými reproduktormi dokáže aj takéto zdroje signálu posunúť oveľa vyššie.

Pozrite si

McIntosh RS200: streamovací systém pre náročných

Podobným riešeniam sa už výrobcovia high-endu nevyhýbajú. McIntosh sa hardvéru pre viackanálový zvuk a spracovanie videa venuje už niekoľko rokov. Túto jeseň spustil ofenzívu, keď najskôr uviedol 7-kanálový výkonový zosilňovač pre domáce kino MC257 a začiatkom októbra pridal ďalšie tri novinky. Sú nimi 5-kanálový koncový zosilňovač MC255 s výkonom 250 W na kanál a dvojica A/V procesorov MX123 a MX170.

MC255 – výkonný motor pre kino, aj stereo

Výkonový zosilňovač MC255 nahrádza model MC205 a dizajnovo zodpovedá sedemkanálovej verzii MC257. S cenou 9 600 EUR sa pohybuje hlboko vo vodách high-endu, hoci oproti MC257 s cenovkou 12 000 EUR, je o štvrtinu lacnejší.

Zdroj | McIntosh RS200: streamovací systém pre náročných

MC255 je päťkanálový zosilňovač v klasickom prevedení McIntosh. Na čelnom paneli dominuje trojitý, modro podsvietený merač TripleView Power Output Meter, pod ním sa po bokoch podsvieteného loga výrobcu nachádzajú len dva gombíky prepínačov – zapnutie/vypnutie podsvietenia merača a ovládanie napájania. Keďže ide o koncový zosilňovač, reguláciu hlasitosti a korekcie zaisťuje predzosilňovač, alebo A/V procesor.

Zdroj | McIntosh RS200: streamovací systém pre náročných

Robustný výkon 5 x 200 W do 4-, alebo 8-ohmových reproduktorov dokáže v režime stereo s centrálnym kanálom ešte zvýšiť o 25% na 250 W/ kanál. Pokiaľ nechcete vytvoriť 5-kanálovú zostavu domáceho kina, MC255 poslúži aj ako 2-zónový zosilňovač s troma kanálmi v zóne A a s 2 kanálmi v zóne B.

Zdroj | McIntosh RS200: streamovací systém pre náročných

Výkonové tranzistory v zosilňovači chladia štyri chladiče McIntosh Monogrammed Heatsinks™ a nepotrebuje prídavné ventilátory. Spolu s toroidným výkonovým transformátorom so špeciálnou izoláciou pre minimalizáciu hluku to prispieva k tichej prevádzke.

Pozrite si

McIntosh XRT1.1K – výkonné reproduktory so 70 meničmi

McIntosh nie je audiofilskou ikonou náhodou. Zosilňovač MC255 ponúka extrémnu frekvenčnú odozvu 10 Hz až 100 kHz pre pokles o 3 dB, alebo 20 Hz až 20 kHz pri najprísnejších kritériách odchýlky (+0; -0,25 dB). V každom prípade je to výzva pre tie najlepšie reproduktory. Ale pri celkovom harmonickom skreslení do 0,005% a odstupe signál / šum 108 dB MC255 dodá do reproduktorov perfektný a neskreslený signál.

Zdroj | McIntosh

Na pripojenie zdrojových komponentov je k dispozícii 5 vyvážených a 5 nevyvážených vstupov. Nachádzame sa v analógovom kráľovstve, takže digitálne vstupy tu nehľadajme, čo ale nevylučuje digitálne zdroje, alebo prehrávače pripojené o stupeň vyššie. Reproduktorové terminály sú tvorené inovovanými pozlátenými konektormi McIntosh.

MC255 je vybavený aj ďalšími osvedčenými technológiami McIntosh, ako je ochrana Power Guard a Sentry Monitor chrániaci pred skratom výstupného stupňa.

MX170 a MX123: vyšší level domáceho kina chce  A/V procesor

Mozgom a srdcom domáceho kina môžu byť dva nové audio-video procesory McIntosh MX170 a MX123, pravda, ak nemáte hlboko do vrecka. High-end A/V procesor MX170 s cenovkou 18 600 EUR nahrádza súčasný model MX160. Na pripojenie multimediálnych zdrojov disponuje 12-timi HDMI portami (8 vstupmi a 4 výstupmi) so šírku pásma 18 Gbit/s pre plnú podporu 4K Ultra HD videa a farbu 4: 4: 4, kompatibilitou HDR10 a formátmi HLG a Dolby Vision.

Na strane audia podporuje objektovo orientovaný priestorový zvuk  Dolby Atmos, DTS: X a Auro-3D.

Zdroj | McIntosh

Tri z výstupov HDMI podporujú funkciu Audio Return Channel (ARC), štvrtý dokonca verziu eARC pre vylepšenú šírku pásma pre HD audio z televízorov.

MX170 používa pre akustickú ekvalizáciu posluchovej miestnosti technológiu RoomPerfect. Aby zostava domáceho kina dosiahla optimalizovanú frekvenčnú odozvu, kalibruje hlasitosť reproduktorov a umožňuje integrovať subwoofer s reproduktormi.

Druhá novinka MX123 je síce takmer o polovicu lacnejšia (9 600 EUR) ako MX170, ale stále sa nachádza v segmente high-end. Má o niekoľko zvukových kanálov a HDMI portov menej, ale na kompenzáciu zas dostal do vienka pár funkcií ako AirPlay 2, podporu Bluetooth a certifikáciu IMAX Enhanced.

Zdroj | McIntosh

K dispozícii má 7 HDMI vstupov a 3 HDMI výstupy. Všetky sú kompatibilné s HDCP 2.3, takže nebudú mať problém s chráneným digitálnym obsahom. Aj tieto HDMI porty podporujú šírku pásma 18 Gbit/s pre plnú video konektivitu 4K Ultra HD pri 50/60 Hz, farebnú škálu 4: 4: 4 a tiež formáty Dolby Vision, HDR10 a HLG s vysokým dynamickým rozsahom (HDR), kompatibilitu Rec. 2020 a prepojenie 3D videa.

Zdroj | McIntosh

Jeden z výstupov HDMI takisto podporuje funkciu rozšíreného spätného kanála (eARC).

Pozrite si

McIntosh má 11 produktov s Roon certifikáciou

A/V procesor MX123 je vybavený funkciami digitálneho spracovania zvuku s konfiguráciou 13.2 zvukových kanálov na vyvážených, aj nevyvážených výstupoch. Dva ďalšie nevyvážené výstupy ponúkajú možnosti pripojenia pre rôzne konfigurácie reproduktorov domáceho kina. Prístroj dekóduje hudobné súbory Hi-Res audio DSD128 a ALAC 24-bit/192 kHz pre špičkovú kvalitu posluchu.

Zdroj | McIntosh

Na korekciu akustiky miestnosti slúži pri MX123 softvér Audyssey MultEQ XT32, Dynamic EQ / Dynamic Volume, DSX namiesto technológie RoomPerfect, použitej v MX170, ale výsledky sú pri nastavovaní zvukových charakteristík prostredia takisto výborné.

Zdroj | McIntosh

Každý samostatný zvukový kanál je vybavený vlastným 32-bitovým D/A prevodníkom pre maximálnu nezávislosť signálnych ciest. Okrem toho MX123 disponuje možnosťou vytvorenia dvoch prídavných zón a do každej z nich dokáže prenášať samostatné audio/video súbory.

Pozrite si

Marantz NR1710: štíhly silák nielen pre domáce kino

Ešte masívnejšiu konektivitu dostal do vienka MX170. Na zabezpečenie optimálneho prenosu videa na dlhšie vzdialenosti má špeciálny výstup HDBaseT, ktorý bráni degradácii signálu, a procesor tiež umožňuje priamy priechod 3D videa, takže si môžete užívať potešenie z 3D filmov.

Zdroj | McIntosh

Zadný panel MX170 je nadupaný konektormi pre najširšiu konektivitu. Okrem spomínaných 12 HDMI portov tu sídlia vyvážené výstupy pre konfiguráciu audia s 15.1-kanálovým priestorovým zvukom. Ak máte k dispozícii menej reproduktorov, štyri výstupy sa dajú použiť na pripojenie reproduktorov pomocou bi-amp zosilnenia, alebo na riadenie ďalších subwooferov.

K tomu pridajme 4 optické, 3 koaxiálne digitálne vstupy a 1 USB (každý dekóduje digitálne súbory so vzorkovaním až 24-bit/192 kHz) a 1 digitálny vyvážený vstup. Nechýbajú ani vstupy analógových zdrojov signálu – 2 vyvážené a 4 nevyvážené, vstup pre gramofón s MM prenoskou a 7.1 multikanálový nevyvážený vstup. Analógové vstupy používajú najnovšie technológie A/D prevodníkov pre maximálnu kvalitu zvuku.

Všetky zdrojové vstupy sa dajú užívateľsky pomenovať a priradiť im individuálne úrovne hlasitosti.

Zdroj | McIntosh

Obidva nové A/V procesory majú ikonický dizajn McIntosh s typickým predným panelom z čierneho skla, ovládacími gombíkmi, osvetleným logom a hliníkovými lištami po stranách. Vďaka nemu budú v zostave domáceho kina perfektne ladiť s ďalšími komponentmi McIntosh, ako sú zosilňovače, prehrávače a reproduktory.

Všetky tri novinky McIntosh budú distribuované už v priebehu októbra – najskôr na americkom trhu, ale čoskoro sa s nimi záujemci budú môcť zoznámiť aj v špičkových showroomoch na Slovensku.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.