Reklama

McIntosh XRT1.1K – výkonné reproduktory so 70 meničmi

Zdroj | McIntosh
Juraj Procházka
Zdroj | McIntosh
Zdroj | McIntosh

Výnimočné Hi-Fi zostavy vyžadujú výnimočné komponenty. Taký je aj nový model reproduktorov z dielne amerického výrobcu Hi-Fi techniky McIntosh. Reproduktory XRT1.1K čerpajú dizajnové a konštrukčné inšpirácie zo svojho silného predchodcu, vlajkovej lode XRT2.1K. Sú však o 35 cm kratšie a o nezanedbateľných 78 kg ľahšie.

Pozrite si

McIntosh MA9000 – vlajková loď medzi zosilňovačmi

Vďaka výkonu 1200 W ale stále patria k najsilnejším elektroakustickým komponentom na reprodukciu zvuku na trhu, pričom z kvalitatívneho hľadiska ide o podstatne viac, než o hrubú silu. XRT1.1K sú zároveň náhradou za model XRT1K.

To najlepšie stereo

Výrobca síce uvádza, že vďaka menším rozmerom (oproti XRT2.1K) nové reproduktory ľahšie zapadnú do širšieho radu domácností, ale stále ide o výnimočný produkt z kategórie high-end. Tomu zodpovedá aj cena 36 000 € za kus, alebo 72 000 € za pár, ktorá signalizuje cieľovú skupinu výrobku.

Pozrite si video s vlajkovou loďou XRT2.1K, z ktorého vychádzajú nové reproduktory XRT1.1K.

Model XRT1.1K používa celkovo až 70 samostatných meničov. Táto výbava zahŕňa 4 ks  basových reproduktorov z uhlíkových nanovlákien s priemerom 6,5″, dva 6,5″ nízkofrekvenčné meniče s rovnakou membránou, 24 meničov pre hornú časť stredného pásma s priemerom 2″ a 40 ks  ¾“ výškových reproduktorov – oba typy využívajú hliníkovo-horčíkovú membránu.

Zdroj | McIntosh

Pred basovou skriňou sa nachádza takzvané líniové pole, kde sú umiestnené horné stredotónové a výškové meniče – spolu 64 malých reproduktorov, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre XRT2.1K.

Woofery a nízkofrekvenčné stredotónové meniče, taktiež prevzaté z XRT2.1K , sú umiestnené vo veľkom basovom uzavretom kabinete za líniovým poľom. Ich membrány sú extrémne tuhé, ale ľahké a ich dlhý dizajn stojí za úžasným rozšírením basov.

Pozrite si

McIntosh oslavuje 70. výročie elektrónkovou parádou

Portovaný 4-cestný reproduktor XRT1.1K využíva dizajn líniových polí z dielne McIntosh. Slúži na vytvorenie rovnomerného, širokého zvukové poľa, ktoré produkuje mimoriadne stereofónne vykreslenie takmer vo všetkých posluchových pozíciách.

Zdroj | McIntosh

Vďaka tomuto dizajnu nie sú poslucháči v blízkosti reprosústavy obťažovaní extrémne vysokou hlasitosťou, pretože budú v osi len časti meničov. Naopak, poslucháči vo väčšej vzdialenosti budú v zábere viacerých meničov, takže môžu počúvať hudbu bez citeľného poklesu úrovne hlasitosti, alebo zmeny kvality zvuku.

Ikonické prvky aj v reproduktoroch

Rovnomerné akustické pole pre dokonalú stereofóniu je hlavne výsledkom usporiadania enormného počtu meničov, ale citeľne k tomu prispeli aj starostlivo navrhnuté výhybky s troma deliacimi kmitočtami (150Hz, 400Hz a 2kHz).

Zdroj | McIntosh

Využitím nízkostratových kondenzátorov a indukčností s vysokou prúdovou kapacitou sú výhybky konštruované tak, aby zabezpečili rovnomernú frekvenčnú odozvu v celom rozsahu zvuku v impozantnom pásme 16Hz až 45kHz.

Dokonalé remeselné spracovanie sa doslova zrkadlí aj na prevedení samotných boxov. Sú dokončené sedemvrstvovou lesklou povrchovou úpravou pianovej čiernej a majú dotykové plochy z čierneho a lešteného hliníka.

Pozrite si

Sonus faber Homage Tradition – ikona audiofila

Liniové pole obsahuje klasické prvky predného panelu McIntosh s čiernym stredovým dielom a strieborným lemom. Je zavesené pred basovou skriňou pomocou oceľových pavúkov, ktoré sú inšpirované modernou stavbou mrakodrapov. Krycie mriežky reproduktorov z čiernej tkaniny s vysokým leskom majú praktické magnetické uchytenie.

Zdroj | McIntosh

Skrinky sedia na základnej doske z opracovaného hliníka a skla. Doska má 4 nastaviteľné nožičky, umožňujúce vytvoriť dokonalý kontakt s podlahou. Tým sa eliminuje možný zdroj vibrácií – a pri výkone 1,2 kW nejde o malichernosť.

Zdroj | McIntosh

Pozlátené reproduktorové terminály Solid Cinch zaistia bezpečné pripojenie reproduktorových káblov z výkonového zosilňovača. Vďaka oddeleným terminálom pre stredné / vysoké, nízke a subwooferové frekvencie je možné tri-amping, alebo tri-wiring zapojenie.

Zdroj | McIntosh

Kultový dizajn dokresľuje logo McIntosh na základni, ktoré je možné osvetliť pomocou technológie Power Control, používanej v zosilňovačoch tejto značky. Výrobca na exkluzívne reproduktory XRT1.1 poskytuje päťročnú záruku, čo môže byť malou kompenzáciou vyššej ceny.

Posluchové posedenie (alebo nákup) si môžete dohodnúť v showroome distribútora značky McIntosh, v spoločnosti BIS audio, ktorá čochvíľa oslávi 20 rokov na audiofilskom trhu.

Technické parametre

Portovaný, 4-cestný podlahový reproduktor

Basové reproduktory:

6,5“, nanouhlíkové vlákno / Nomex včelí plást s dlhým zdvihom

Stredotónové meniče:

Nízke stredné frekvencie: 6,5“,  nanouhlíkové vlákno / Nomex včelí plást s dlhým zdvihom

Horné stredné frekvencie: 2“, hliníkovo-horčíková kopula

Výškové meniče:

¾“ , hliníkovo-horčíková kopula

Výkon:

1200 W / 8 Ohm

Frekvenčná odozva:

16Hz – 45kHz

Výhybky:

150Hz, 400Hz, 2kHz

Úroveň akustického tlaku (2.8V/1m):

89 dB

Rozmery (Š x V x H):

53,89 cm x 179,65 cm (vrátane nožičiek) x 53,89 cm

Hmotnosť:

82 kg

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.