Drony diaľkovo pilotované ľuďmi sa už používajú pri hasení požiarov na detekciu skrytých ohnísk, či hodnotenie bezpečnostných rizík. Britskí vedci dúfajú, že drony by mohli čoskoro fungovať v rojoch, aby uhasili plamene skôr, než vypukne ohnivé peklo.
Tím hasičov, vedcov a inžinierov pracuje na projekte, ktorý má umožniť rojom až 30 autonómnych lietadiel rozpoznať a uhasiť požiare kolektívnou súčinnosťou pomocou umelej inteligencie. Nejde pritom o žiadne hobby drony. Vedci chcú použiť na hasenie požiarov veľké autonómne dvojmotorové lietadlá s rozpätím krídel 9,5 m, s pomerne veľkou kapacitou na prepravu vody.
Dvojmotorové drony vyvinula britská spoločnosť Windracers, ktorej lietadlá sa testujú aj v Antarktíde, aby pomohli odborníkom predpovedať dopady klimatických zmien. Výskum je stále vo fáze testovania a zatiaľ nebol nasadený pri požiari, ale tím tvrdí, že je prvým projektom, ktorý kombinuje technológiu autonómnych dronov s rojovým inžinierstvom v oblasti hasenia požiarov.
Vedci dúfajú, že roje až 30 takýchto veľkých dvojmotorových dronov budú hliadkovať a likvidovať možné požiare
Tím dúfa, že nosnosť veľkých dronov im umožní prenášať dostatočné množstvo vody alebo spomaľovača horenia na možné uhasenie požiaru. Drony sú už navrhnuté tak, aby lietali bez akéhokoľvek zásahu pilotov na diaľku, dokonca aj samotné zvládali zmeny letových podmienok. Ďalšia etapa, nazvaná swarm engineering (rojové inžinierstvo), bude o tom, aby roj robotických dronov spolupracoval v reálnych aplikáciách, hovorí profesorka Sabine Hauert z University of Bristol, jedna z partnerov projektu. Vedci sa inšpirujú aj správaním vtákov, mravcov a včiel, ktoré sa dokážu v rojoch komplexne koordinovať a chcú podobne koordinovať veľké množstvo robotických lietadiel.
Drony pracujúce samostatne a zároveň koordinovane v rojoch umožnia monitorovať obrovské oblasti a rýchlejšie zisťovať a reagovať na vzdialené požiare. Podobne ako kŕdeľ vtákov dokáže lietať koordinovaným spôsobom, roj sa môže prispôsobiť zmenám. Drony môžu byť nasadené dlhodobo bez výpadkov v pokrytí, ak niektoré musia vypadnúť z akcie, napríklad kvôli doplneniu paliva.
Profesorka Sabine Hauert
Nickolay Jelev zo spoločnosti Windracer hovorí, že primárnym cieľom rojov dronov by bolo zabrániť tomu, aby sa požiare zmenili na ohnivé peklo. Mali by pôsobiť aj odstrašujúco voči pyromanom, ktorí zakladajú požiare.
Podľa Národnej rady náčelníka požiarov (National Fire Chief’s Council, NFCC) je väčšina požiarov v Spojenom kráľovstve vyvolaná ľudskou činnosťou, ako je grilovanie na otvorenom priestranstve, neopatrná likvidácia cigaretových ohorkov alebo úmyselne založené požiare, ktoré sa následne zväčšujú.
V dôsledku klimatických zmien sú aj v Spojenom kráľovstve dlhšie obdobia sucha a teplého počasia, čo vytvára podmienky, aby sa z malých požiarov stali oveľa tragickejšie udalosti. Podľa NFCC od roku 2021 došlo v Anglicku a Walese k viac ako 1 500 veľkých požiarov.
Autonómne hasičské drony však zrejme nebudú garanciou, že požiare nebudú vznikať aj naďalej, aj keď budú lietať v rojoch. Ak by roj dronov mohol robiť prácu pri eliminácii požiarov alebo ich ohnísk s nižšími nákladmi a bez úmrtí, bola by to veľká výhra, povedal prof. Stefan Doerr, vedúci Centra pre výskum požiarov na Univerzite Swansea, ktorý nie je súčasťou tohto projektu.
Tím hasičov, vedcov a inžinierov testuje technológiu roja zatiaľ na menších dronoch.
Nie je si však istý, že technológia je zrelá na použitie v reálnych podmienkach. Existujú otázky týkajúce sa množstva vody alebo retardéra horenia, ktoré by drony museli niesť, aby boli účinné. A určite sa tých otázok nájde aj viac, ale, ako sa hovorí, v núdzi je každá pomoc dobrá. Ak sa lesný požiar v horúcom letnom a veternom počasí nepodarí uhasiť v zárodku, o problémy je „postarané“.
Prof. Stefan Doerr považuje koncept rojov požiarnych dronov za vzrušujúcu technológiu, ktorá bude v budúcnosti určite súčasťou riešenia, ale iba jednou čiastočkou mozaiky. Myslí si, že ich najväčším prínosom bude preventívna činnosť vrátane monitoringu tak, aby sa požiare nestali extrémnymi.