Reklama

BT pokryje neprístupné oblasti sieťou 5G (aj) pomocou dronov HAPS

Zdroj | Stratospheric Platforms
Juraj Procházka
Zdroj | Stratospheric Platforms
Zdroj | Stratospheric Platforms

Digitálne priepasti, či biele miesta na mape pokrytia s internetovou konektivitou, nie sú žiadnou výnimkou ani v ekonomicky rozvinutých krajinách. Svoje o tom vedia aj klienti nášho najmladšieho operátora, ktorý po niekoľkých rokoch budovania siete nepokrýva 4G sieťou ani rovinaté oblasti západného Slovenska, o horských údoliach nehovoriac.

Pravdou je, že nové generácie mobilných technológií, najmä 5G, sú vďaka využívaniu vyšších frekvenčných pásiem oveľa náročnejšie na pokrývanie ako boli siete GSM v „deväťstovke“. Pomoc by mohla v tomto prípade prísť „zhora“. Satelitné siete ako Starlink, OneWeb a ďalšie budú poskytovať aj mobilné pripojenie priamo na smartfóny a iné pohyblivé terminály.

Podporu prináša špecifikácia 3GPP Rel-18 pre 5G-Advanced, ktorej hlavné výhody zahŕňajú aj nepozemské siete (nonterrestrial networks, NTN). NTN môže byť konštelácia LEO, MEO, GEO satelitov alebo sieť HAPS (High Altitude Platform Stations), stratosférických dronov (alebo balónov), slúžiacich ako základňové, či retranslačné stanice.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

5G-Advanced prinesie inteligentnú aj „nadpozemskú“ konektivitu

British Telecom (BT) sa spojil s britskou spoločnosťou Stratospheric Platforms, aby otestoval, či drony HAPS dokážu efektívne poskytovať 4G a 5G pripojenie zákazníkom na ťažko dostupných miestach.

Projekt, ktorý získal približne 320 000 GBP (cca 362 000 EUR) vo financovaní od Innovate UK (národnej agentúry pre inovácie v Spojenom kráľovstve), bude zahŕňať testovanie technológie fázových antén od Stratospheric Platforms, vyvíjajúcej sieťové systémy mobilných komunikácií, ktoré možno namontovať na lietadlá alebo stratosférické drony HAPS.

Zdroj | Stratospheric Platforms

Cieľom BT je vyvinúť bezpečný komunikačný systém HAPS, ktorý sa dokáže prepojiť s architektúrou 5G a rozšíriť dosah mobilných dátových služieb do ťažko prístupných oblastí ako sú hory a more. Skúšobne bude anténny systém namontovaný na výškovej budove v centrále výskumu a vývoja BT v Adastral Park vo Veľkej Británii a pripojený k testovacej stanici Open RAN.

Anténna technológia vyvinutá spoločnosťou Stratospheric Platforms by mala ponúkať „neprerušované 4G a 5G pripojenie priamo k užívateľským smartfónom“ z platformy HAPS prostredníctvom 500 individuálne riaditeľných lúčov. Dostupné bude pripojenie rýchlosťou až 150 Mbit/s v oblastiach o priemere až 140 km (čo predstavuje asi 15 000 km2). Na rovnaké pokrytie by bolo potrebných 450 pozemných základňoviek.

Pozrite si

Stratosférický dron Zephyr prekonal vlastný rekord, vo vzduchu vydrží týždne

Letová platforma, aj samotný rádiový systém je napájaný z vodíkových palivových článkov, takže nie sú závislé na slnečnom svite a zároveň sú ekologicky čisté. Otázkou je, ako dlho sa vodíkový dron dokáže udržať vo vzduchu. Je pravdepodobné, že oproti dronom HAPS napájaných fotovoltikou a v noci elektrinou z batérií, je vodík v nevýhode.

Podľa operátora BT z pokrytia pomocou dronov HAPS by najviac profitovali sektory ako doprava, námorná bezpečnosť, poľnohospodárstvo a pátracie a záchranné operácie. Technológia môže slúžiť aj ako záloha pre pozemné siete v prípade prírodnej katastrofy.

Stratospheric Platforms má už s nasadením HAPS prvé skúsenosti. V marci 2022 uskutočnili v spolupráci so saudskoarabskou Komisiou pre komunikačné a informačné technológie „prvý svetový prenos 5G zo stratosféry“. BT zas pri poskytovaní mobilného pokrytia nedostupných oblastí pomocou sietí NTN spolupracuje aj so satelitnou spoločnosťou OneWeb.

Zámery slovenských mobilných operátorov s využitím nepozemských sietí zatiaľ nepoznáme, isté však je, že by pre ne našli zmysluplné uplatnenie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.