Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 31.10.2019

Lacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Lacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie
Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Lacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Domácnosti, ktoré zažili dlhé výpadky elektriny kvôli výčinom počasia, či rozsiahlym požiarom, aké sa opäť rozhoreli v Kalifornii, dokážu oceniť nezávislé energetické zdroje, teda aj solárne strechy.

V kombinácii so záložnými batériami môžu byť fotovoltické panely s dostatočným výkonom riešením, umožňujúcim bezpečne sa odstrihnúť od rozvodných sietí. Alebo aspoň odber z nich významne zredukovať.

Pozrite si

Tesla ukázala solárne strechy – iné a lepšie

Tesla sa od väčšiny ostatných firiem produkujúcich solárne panely líši prevedením svojho produktu. Jej solárne škridle sú vlastne solárne panely vo forme strešnej krytiny.

Toto riešenie 2 v 1 však od svojho predstavenia v roku 2016 nezožalo očakávaný úspech. Tesla solárne strechy nainštalovala len na niekoľkých domoch, vrátane domu Elona Muska.

Zdroj | Tesla

Dôvodom je vyššia cena a náročnosť na inštaláciu, ktorá vyžaduje pri bežnom americkom dome až dva týždne času. To je dvojnásobok, oproti tradičnej krytine a prispieva to k ďalšiemu zvýšeniu nákladov. V poslednom období sa solárnej divízii Tesly príliš nedarí, keď za 2. kvartál celkovo nainštalovala solárne panely (vrátane klasických) s výkonom len 29 MW.

Tesla to však nevzdáva a predstavila tretiu generáciu solárnych škridiel s názvom Solarglass (solárne sklo). Okrem nižších výrobných nákladov Musk uviedol, že tretia generácia škridiel je väčšia, má vyšší merný výkon a obsahuje menej komponentov. Okrem výrazného zlacnenia to prispeje k skráteniu času montáže. Cieľom Tesly je zvládnuť montáž strechy za jediný pracovný deň (8 hodín), čo si ale vyžiada nasadenie primeraného počtu pracovníkov.

Zdroj | Tesla

Musk tiež uviedol, že pri výmene strešnej krytiny, alebo na novostavbe budú v 80% prípadov solárne strechy Solarglass lacnejšie, ako kombinácia klasickej krytiny a samostatných solárnych panelov. Strecha s plochou 185 m2 a výkonom 10 kW má stáť asi 42 500 USD (38 300 EUR).

Pozrite si

Tesla v boji proti zmene klímy nasadí ťažký kaliber – Megapack

Na škridly sa bude poskytovať záruka 25 rokov, čo je podľa Muska aj priemerná dĺžka životného cyklu bežnej strešnej krytiny.

Spočiatku bude k dispozícii len jeden typ škridiel novej generácie v prevedení z čierneho skla, ale firma dúfa, že každých šesť až deväť mesiacov rozšíri ponuku o nový variant. Merná účinnosť solárnej strešnej krytiny je o niečo nižšia ako pri samostatných fotovoltických paneloch, čo je daň za dizajn.

Musk pripúšťa zníženie účinnosti rádovo v jednotkách percentuálnych bodov. Ak by sme hovorili o deficite do 10%, nie je to zanedbateľné, keďže účinnosť konverzie bežných solárnych článkov je okolo 20%, alebo len mierne vyššia. Tento hendikep ale kompenzuje väčšia plocha solárnej strechy a elegantný vzhľad bez cudzorodých prvkov.

Tesla bude spočiatku solárne strechy montovať sama, neskôr zapojí autorizovaných partnerov.

Zdroj