Reklama

Lacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Domácnosti, ktoré zažili dlhé výpadky elektriny kvôli výčinom počasia, či rozsiahlym požiarom, aké sa opäť rozhoreli v Kalifornii, dokážu oceniť nezávislé energetické zdroje, teda aj solárne strechy.

V kombinácii so záložnými batériami môžu byť fotovoltické panely s dostatočným výkonom riešením, umožňujúcim bezpečne sa odstrihnúť od rozvodných sietí. Alebo aspoň odber z nich významne zredukovať.

Pozrite si

Tesla ukázala solárne strechy – iné a lepšie

Tesla sa od väčšiny ostatných firiem produkujúcich solárne panely líši prevedením svojho produktu. Jej solárne škridle sú vlastne solárne panely vo forme strešnej krytiny.

Toto riešenie 2 v 1 však od svojho predstavenia v roku 2016 nezožalo očakávaný úspech. Tesla solárne strechy nainštalovala len na niekoľkých domoch, vrátane domu Elona Muska.

Zdroj | Tesla

Dôvodom je vyššia cena a náročnosť na inštaláciu, ktorá vyžaduje pri bežnom americkom dome až dva týždne času. To je dvojnásobok, oproti tradičnej krytine a prispieva to k ďalšiemu zvýšeniu nákladov. V poslednom období sa solárnej divízii Tesly príliš nedarí, keď za 2. kvartál celkovo nainštalovala solárne panely (vrátane klasických) s výkonom len 29 MW.

Tesla to však nevzdáva a predstavila tretiu generáciu solárnych škridiel s názvom Solarglass (solárne sklo). Okrem nižších výrobných nákladov Musk uviedol, že tretia generácia škridiel je väčšia, má vyšší merný výkon a obsahuje menej komponentov. Okrem výrazného zlacnenia to prispeje k skráteniu času montáže. Cieľom Tesly je zvládnuť montáž strechy za jediný pracovný deň (8 hodín), čo si ale vyžiada nasadenie primeraného počtu pracovníkov.

Zdroj | Tesla

Musk tiež uviedol, že pri výmene strešnej krytiny, alebo na novostavbe budú v 80% prípadov solárne strechy Solarglass lacnejšie, ako kombinácia klasickej krytiny a samostatných solárnych panelov. Strecha s plochou 185 m2 a výkonom 10 kW má stáť asi 42 500 USD (38 300 EUR).

Pozrite si

Tesla v boji proti zmene klímy nasadí ťažký kaliber – Megapack

Na škridly sa bude poskytovať záruka 25 rokov, čo je podľa Muska aj priemerná dĺžka životného cyklu bežnej strešnej krytiny.

Spočiatku bude k dispozícii len jeden typ škridiel novej generácie v prevedení z čierneho skla, ale firma dúfa, že každých šesť až deväť mesiacov rozšíri ponuku o nový variant. Merná účinnosť solárnej strešnej krytiny je o niečo nižšia ako pri samostatných fotovoltických paneloch, čo je daň za dizajn.

Musk pripúšťa zníženie účinnosti rádovo v jednotkách percentuálnych bodov. Ak by sme hovorili o deficite do 10%, nie je to zanedbateľné, keďže účinnosť konverzie bežných solárnych článkov je okolo 20%, alebo len mierne vyššia. Tento hendikep ale kompenzuje väčšia plocha solárnej strechy a elegantný vzhľad bez cudzorodých prvkov.

Tesla bude spočiatku solárne strechy montovať sama, neskôr zapojí autorizovaných partnerov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.