Reklama

Je Sundar Pichai druhým Stevom Ballmerom? Google má opakovať chyby Microsoftu

Zdroj | TechCrunch
Stanislav Vinc
Zdroj | TechCrunch
Zdroj | TechCrunch

Na americkom pracovnom portáli sa tento mesiac objavila anketa, ktorej autor sa ostatných používateľov dopytuje, či je aj podľa nich súčasný generálny riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai tak podobný neslávne známemu bývalému šéfovi Microsoftu, Stevovi Ballmerovi.

„Ako xoogler so slušným kúskom $GOOG dúfam, že nevydrží tak dlho ako vydržal Ballmer“. S jeho názorom sa stotožnilo až 76 % respondentov.

Pri takmer 80 respondentoch sa vôbec nejedná o významnú vzorku, no táto anketa predsa len vzbudila zaujímavú diskusiu, na čo ako prvý upozornil portál BGR. Nedá sa totiž poprieť, že Google robí v posledných rokoch prinajmenšom zvláštne kroky a nepôsobí už ako neohroziteľný gigant.

Obsah pokračuje pod reklamou

Microsoft pod vedením Steva Ballmera priniesol na trh katastrofálne nevydarený operačný systém Windows Vista, nechal si od konkurencie (Google) ukradnúť trhový podiel vo sfére internetových prehliadačov, pretože prestal inovovať svoj vtedy najrozšírenejší prehliadač Internet Explorer a napokon vysmial iPhone, ktorý sa o pár rokov neskôr snažil napodobniť a dobehnúť predraženou akvizíciou spoločnosti Nokia za 5,4 miliardy eur. Toto sú pritom len tie najväčšie prešľapy, Kin, Zune, počiatky Bing-u či úpadok Skype ani nespomíname.

Čo však majú tieto Ballmerove prešľapy spoločné so súčasným vedením spoločnosti Google? Podľa kritikov Sundara Pichaia robí podobné chyby aktuálne aj tento gigant a to možno hneď v niekoľkých smeroch.

Sférou, v ktorej možno vôbec po prvý krát od zlyhania sociálnej siete Google+ vidieť neistotu tejto spoločnosti, je umelá inteligencia. Spoločnosť OpenAI s nástrojom ChatGPT prekvapila Google, ktorý aj napriek dlhoročným investíciám do výskumu umelej inteligencie nemal pre verejnosť pripraveného žiadneho konkurenčného četbota. Ešte začiatkom minulého roka musel Google kvôli tejto rastúcej konkurencii výrazne zmeniť svoje kľúčové stratégie. Keď prišiel četbot Bard, hneď sa postaral o prešľap v hodnote 100 miliónov dolárov.

Bard bol len rýchlou náplasťou na omeškanie Google v oblasti AI a až teraz, s premenovaním četbota Bard na Gemini, začína byť Google aj v tejto sfére konkurencieschopným hráčom. Generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Satya Nadella, ktorá s OpenAI priamo spolupracuje, mal však v rámci danej oblasti so svojim výrokom pravdu, Google skutočne prinútil tancovať.

Na celkom inej úrovni začína podľa niektorých kritikov Google strácať pevnú pôdu pod nohami aj v rámci internetového vyhľadávania. Kedysi jediný relevantný internetový vyhľadávač Google dnes používateľom ukazuje na prvých stránkach zväčša nezmyselné odkazy s obsahom generovaným umelou inteligenciou a obsah vytváraný len za účelom optimalizácie stránok pre internetové vyhľadávače (SEO), ktorý nemá žiaden reálny prínos pre ľudí.

Pozrite si

Po SIM, eSIM a iSIM prichádza rSIM, odolná SIM karta pre neustále pripojenie

Tento fenomén si všímajú a potvrdzujú aj experti. „Súčasné výsledky na Googli sú tej najhoršej kvality, akú som počas svojej 14-ročnej kariéry videla“, uviedla Lily Ray, senior riaditeľka optimalizácie pre vyhľadávače agentúry Amsive Digital. „Práve teraz mám pocit, že vyhrávajú podvodníci.“

Niektorí používatelia tak začínajú vedome Google nahrádzať konkurenčnými vyhľadávačmi, primárne DuckDuckGo, ktorý je svojim zameraním na ochranu súkromia úplným protipólom Vyhľadávača Google.

Prirovnanie súčasného počínania vedenia spoločnosti Google s doposiaľ najhorším obdobím spoločnosti Microsoft, sa zdá byť príliš prísne a najmä predčasné. Oblasť umelej inteligencie je predsa len v začiatkoch a Google sa zatiaľ s Gemini 1.5 zdá sa dokázal z prvotného šoku pomerne dobre oklepať.

Súbežne s tým Google aktuálne testuje aj novú generáciu internetového vyhľadávania s využitím AI, ktorá časom môže nahradiť súčasný spôsob, akým vyhľadávame obsah na internete. V praxi nám to ukazuje už dnes Copilot od Microsoftu, ale aj experimentálny prehliadač Arc Search.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.