Keď sme koncom januára písali o tom, že Google kvôli novému fenoménu menom ChatGPT údajne panikári a chystá odpovedať naň vlastným četbotom, nečakali sme, že sa tejto odpovede dočkáme čak skoro. Spoločnosť včera večer celkom nečakane predstavila projekt Bard.
Generálny riaditeľ spoločnosti Sundar Pichai v blogu opisuje Bard ako „experimentálnu konverzačnú AI službu“, ktorú v týchto dňoch sprístupňuje úzkemu okruhu dôveryhodných testerov. Oproti ChatGPT má mať jednu veľkú výhodu.
Pichai prezradil, že Bard nebude na rozdiel od ChatGPT čerpať informácie iba z dát, na ktorých bol v minulosti školený, ale počas prevádzky bude mať priamy prístup k internetu. Používateľom tak poskytne „čerstvé, kvalitné odpovede“, vrátane tých, ktoré sa týkajú aktuálneho diania.
Ako sme to už spomínali aj vo vyššie odkazovanom článku, Google nie je v oblasti umelej inteligencie žiadnym nováčikom a vo včerajšom texte to dáva Pichai jasne najavo. Jazykové projekty založené na umelej inteligencii má vo vývoji už roky a Bard je jedným z nich. Takpovediac spod pokrievky ho vyhnal práve ChatGPT, ktorý sa stal službou s doposiaľ najrýchlejším prírastkom nových používateľov na svete.
Bard je postavený na jazykovom modeli LaMDA (Language Model for Dialogue Applications), ktorý je pomerne náročný na výpočtový hardvér. Google preto spočiatku zverejní Barda s odľahčenou verziou LaMDA modelu, ktorý mu umožní poskytnúť ho väčšiemu počtu používateľov, od ktorých získa viac spätnej väzby na jeho možné vylepšenie. Externú spätnú väznu chce Google skombinovať s interným testovaním.
ChatGPT nepochybne započal súboj technologických gigantov na novom fronte. Google ešte minulý týždeň zvolal tlačovú konferenciu venovanú vyhľadávaniu a AI na zajtra, 8. februára, na čo následne včera Microsoft ohlásil tlačovú konferenciu doslova tej istej téme už na dnes večer. Microsoft však na rozdiel od Google nevyvíja vlastného četbota, ale ako jeden z investorov do spoločnosti OpenAI využije vo vyhľadávači Bing, ako aj v programoch balíka Microsoft 365, priamo ChatGPT.