Reklama

iRobot Roomba i7+ sa vie vyprázdňovať aj sama

Zdroj | iRobot
Števo Porubský
Zdroj | iRobot
Zdroj | iRobot

IRobot je už aj na Slovensku veľmi dobre známy vďaka svojim robotickým pomocníkom do domácnosti. Pred tromi rokmi prišiel s top modelom Roomba 980 a tak bolo načase priniesť čosi nové. Po rokoch vylepšovania existujúcich vlastností ale iRobot konečne prichádza s revolučnou myšlienkou – Roomba i7+ sa bude vyprázdňovať sama.

Zdroj | iRobot

iRobot Roomba i7+ bude síce dostupná zatiaľ iba na domácom americkom trhu, ale globalizácia dovoľuje, aby ste ho mali doma aj vy. V predaji bude o týždeň, 12. septembra s cenou 949 dolárov (bez dane). A čo dokáže?

Pozrite si

iRobot Roomba i7+ – ešte múdrejší a netreba ho ani vysýpať!

Prakticky to isté, čo Roomba 980, ale s pár zaujímavými vylepšeniami. Stále je to okrúhly robot s dvojicou pohonných koliesok v spodnej časti, ktoré dokážu prekonať aj prah či iné nižšie prekážky. Stále je to robot, ktorý nebude schopný vysávať čierne a takmer čierne koberce.

Zdroj | iRobot

Výrobca však zmenil kefy systému Aero Force nielen čo sa týka farby. Jedna má tvar ako kedysi, druhá ho má čiastočne zmenený. Predná kefa totiž nečistoty z podlahy „uvoľňuje“, druhá ich dvíha. Hlava s kefami sa pritom automaticky dvíha a klesá čo najbližie k podlahe. Výrobca hovorí o tom, že sa kefy dotýkajú podlahy.

Pozrite si

iRobot Roomba 980 po vyše 200 dňoch používania

Zdroj | iRobot

Zlepšiť sa mal aj výkon motora. Hoci iRobot komunikuje 10-násobné zlepšenie, porovnáva ho so staručkou sériou 600 Series. Aj Roomba 980 ale bola vraj 10x výkonnejšia ako Roomba 600 Series a navyše mala funkciu Carpet Boost. Novinka ju už nemá.

Pozrite si

iRobot Roomba e5 – dostupnejší a so zásadnými novinkami

iRobot zároveň vynovil aj mozog robota a jeho orientáciu. Využíva iAdapt 3.0 s technológiou vSLAM a Imrpint Smart Mapping. Po novom tak už nevytvára iba mapu miestnosti/priestoru pre jednorazové vysávanie, ale robí si mapu každého poschodia, resp. priestoru. Na základe učenia po viacerých vysávaniach by mal vysávať s väčšou efektivitou. Do pamäte si vie pritom uložiť 10 rôznych priestorov, poschodí (nie iba izieb).

Zdroj | iRobot

Navyše, keď sa i7+ naučí priestor dostatočne kvalitne, je možné jednotlivé miestnosti aj pomenovať. Následne vďaka prepojeniu s AI hlasovými asistentkami Amazon Alexa, alebo Google Assistant bude možné hlasom prikázať robotu ísť vysávať napríklad kuchyňu. Prikázať vysávať konkrétnu miestnosť ale bude možné aj cez mobilnú appku. Cez tú bude, samozrejme, možné ovládať robota aj z druhého konca sveta. Roomba i7+ má tiež Wi-Fi.

Zdroj | iRobot

To najlepšie na novinke sme si ale nechali na koniec. Roomba i7+ je totiž prvým robotickým vysávačom sveta, ktorý sa dokáže vyprázdňovať sám! Slúži na to masívna základňová stanica, ktorá má v sebe integrovaný malý vysávač. Ten vysaje všetky nečistoty z Roomby i7+ pri jej nabíjaní.

Vďaka tomu nie je potrebné raz do týždňa-dvoch vyprázdňovať Roombu manuálne. Výrobca tvrdí, že sáčok vo vnútri základňovej stanice obsiahne 30 zberných nádobiek Roomby. Keď ale tak počítačam, sáčok vo vysávači by musel mať aspoň 10 litrov. Zberná nádoba Roomby má totiž 0,6 litra. Z videa je jasné, že sáčok má maximálne pár litrov (cca 3 l).

Skôr je to asi myslené tak, že Clean Base vysaje z robota nečistoty po 30 vysávaniach. To je už logickejšie. Z dlhodobého testovania viem, že nečistoty zo zhruba 70 m² podlahy zaplnia nádobku za týždeň aj pár dní, čo je v mojom prípade cca 6 vysávaní. Sáčok v základňovej stanici by som tak naplnil za mesiac-dva.

Zdroj | iRobot

To považujem za pozitívum nielen kvôli menej častému vysýpaniu zbernej nádoby vysávača, ale aj preto, že sáčok zoberiete a vyhodíte. Nádobku nedokážete vysypať bez toho, aby ste nenaprášili okolo koša. Kto to dokáže, má buď obrovský kôš, do ktorého sa zmestí celá nádobka, alebo to robí extrémne pomaly, aby prach padal veľmi pomaly bez vírenia.

Mimochodom, iRobot zmenil aj zbernú nádobku v samotnom vysávači. Tá už neobsahuje elektromotor a tak je ju možné umývať vodou. Aj za to má iRobot u mňa veľké plus.

Zdroj | iRobot

Plusom ale určite nebude cena, ktorá na domácom trhu presiahne tisíc dolárov (949 USD bez daní). Balenie troch sáčkov vyjde na necelých 15 dolárov.

U nás môžeme počítať taktiež s cenou vyššou ako tisíc eur. V predaji však má byť aj samostatný iRobot Roomba i7, ktorý bude mať klasickú nabíjaciu stanicu. Cena za identický vysávač bez vyprázdňovania má byť 699 dolárov. Ak sa v budúcnosti rozhodnete si Clean Base základňu dokúpiť, vyjde vás na 299 dolárov.

Zdroj | iRobot

Výrobca inak zatiaľ neprezradil ako dlho dokáže Roomba i7+ vysávať. S tým sme sa doteraz nestretli. Predpokladám ale, že to bude viac ako 100-120 minút. Uvidíme.

Zdroj | iRobot
Zdroj | iRobot
Zdroj | iRobot
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.