Reklama

iRobot Roomba 980 po vyše 200 dňoch používania

Zdroj | iRobot
Števo Porubský
Zdroj | iRobot
Zdroj | iRobot
93 %
iRobot Roomba 980 je robotický vysávač s mobilnou appkou a vymakanými funkciami pre čo najlepšie vysávanie. Vysával viac ako 200 dní, odhalil svoje plusy, mínusy i reálnu spotrebu elektriny. Čo sme o ňom zistili.

Výhody

  • mobilná aplikácia
  • Carpet Boost
  • nízka spotreba

Nevýhody

  • vyššia cena
  • nenastaviteľný bez appky
  • nevysáva tmavé koberce
Zdroj | iRobot

iRobot Roomba 980 som do rúk dostal ešte pred jeho oficiálnym predstavením na Slovensku, aby som si ho „omakal“. Už v tom čase sa mi zapáčil množstvom noviniek, ktoré priniesol oproti predchodcovi.

Pár dní po predstavení na Slovensku som však už finálny kúsok zapol do zásuvky, nastavil a nechal ho robiť svoju robotu. Podrobnú recenziu robotického vysávača sme vám pritom ponúkli v máji minulého roka.

Pozrite si

iRobot Roomba 980 – najmúdrejší robotický vysávač súčasnosti

Po modeli Roomba 880, ktorý som tiež testoval dlhodobo minulý rok, ma novinka dostala novými funkciami, hlavne mobilnou appkou. Tá je vynikajúcim pomocníkom.

Predtým ste totiž museli pri každom nastavení zaliezť pod sedačku či kdekoľvek, kde mal iRobot svoje miesto. Po novom stačí otvoriť appku iRobot a všetky nastavenia urobíte cez ňu. Ale späť na začiatok.

Zdroj | iRobot

Drobné, ale zásadné zmeny

Roomba 980 sa dizajnom od staršej verzie veľmi nelíši. Zmizli však 4 funkčné tlačidlá na hornej strane, ktoré nahradili tlačidlá na bodové vysávanie a príkaz na zaparkovanie do nabíjacej stanice.

Práve táto elegantná zmena má aj svoje nevýhody spojené s mobilnou appkou. Ak ju totiž nemáte po ruke, nastavenia či kontrolu jednoducho nezmeníte.

Zdroj | iRobot
Zdroj | iRobot

Asi najvýraznejšou zmenou na tele je kamera na hornej strane, ktorá sníma počas vysávania celú miestnosť. Nepozerá sa pritom na strop, ale pred seba a slúži na lepšie mapovanie miestnosti.

Nemajte však obavu, kamera nenatáča, čo sa deje v miestnosti. Len si ju zmapuje v čiernobielom svete. V tme jej pomáha množstvo senzorov po celom tele.

Všetky sú pritom súčasťou nového navigačného systému iAdapt 2.0. Obrovskou výhodou systému je tvorba mapy priestoru, ktorý robot vysáva, a tak už nechodí po miestnosti chaoticky, ako kedysi, ale v priamkach a logicky.

Mapa sa do pamäte robota ukladá na 90 minút, takže aj po vybití je Roomba 980 schopná sa vrátiť na nepovysávané miesta. To sa deje najmä pri veľkých priestoroch.

Napríklad ten náš s rozlohou podľa Roomby 87 m2 (toľko m² počas vysávania prešla, no reálne je to 60 m²) na jedenkrát nepovysáva. Zájde sa však nabiť a dovysáva ho potom. Vďaka aplikácii napríklad tiež viem, že povysávanie takéhoto priestoru jej trvalo 231 minút.

Čas však záleží aj od komplikovanosti miestnosti a od toho, koľkým prekážkam sa musí vyhýbať. V obývačke spojenej s kuchyňou, chodbou a pracovňou je toho vcelku dosť.

Taktiež záleží od toho, či si cez appku zapnete jedno, alebo dve prejdenia po priestore. Ja zo zvyku nechávam zapnuté dva, preto to dlhšie vysávanie.

Pomerne často tiež využívam funkciu Carpet Boost, ktorá sa zapína buď automaticky pri detekcii koberca, alebo manuálne pre všetky povrchy.

V takom prípade ale na tvrdej podlahe ide Roomba 980 zbytočne na plný výkon a skôr sa vybije. Na koberci to však má význam kvôli vyššej sacej sile.

Pri zapnutom dvojnásobnom režime vysávania priestoru je koberec povysávaný výborne, akoby ste ho prešli klasickým vysávačom. Samozrejme niečo v ňom zostane, ale to zostáva aj po bežnom ručnom vysávaní.

Po každom vysávaní koberca je tiež dobré vysypať nádobku na odpad. Má objem len 0,6 l a pri vysávaní koberca toho nazbiera poriadne veľa. Pri tvrdej podlahe, akú máme takmer v celom dome, stačí vysypať odpad raz za týždeň.

Tu mi však osobne chýbalo v aplikácii upozornenie na nutnosť údržby. Cez appku je totiž možné skontrolovať plnosť nádobky na odpad či zanesenie kief v spodnej časti, ale automaticky vám to aplikácia neoznámi. To je škoda. Verím, že niektorý z budúcich updatov toto ponúkne.

Našťastie je cez appku možné nastaviť, či chcete, aby Roomba vysávala aj pri detekcii plnej nádoby. Zo skúseností viem, že aj keď je nádoba podľa senzorov plná, ešte sa do nej toho zmestí celkom dosť.

Zdroj | iRobot

Top model si od predchodcu požičal aj takmer bezúdržbové kefy systému AeroForce. Tie sú azda tým najlepším, čo som kedy v robotickom vysávači videl. Vlasy sa na ne namotajú, ale za pár sekúnd sa dajú stiahnuť dole. Pozrite si dlhodobý test predchodcu, kde sú podrobne nafotené po čase používania. 980-tka je v tomto rovnaká.

Potešením pre oko sú i nové virtuálne steny s funkciou Halo mód pre ochranu napríklad misiek so žrádlom pre domácich miláčikov. Steny majú zároveň väčší dosah, vytvoria virtuálnu stenu na vzdialenosť 3 metre.

Zdroj | iRobot

Spotreba prekvapila

Počas niečo vyše 200 dní som Roombu 980 nechal vo vlastnej elektrickej zásuvke s meračom spotreby energie. Za tých 202 dní, čo sa dobíjala, minula podľa merača 25,41 kWh elektrickej energie.

V prepočte na eurá ide o sumu okolo 6 €. Povysávanie spodného poschodia (spomínaných 87 m²) naším manuálnym vysávačom s príkonom 1 300 W nám trvá zhruba 1 hodinu. Ďalšiu hodinu trvá horné poschodie.

V extrémnom prípade, keby sme vysávali 3x do týždňa, ako Roomba, spotreba elektriny za tých 202 dní by bola až okolo 175 kWh. Je to však len čisto teoretická hodnota pre priame porovnanie.

Bežne totiž stačí povysávať raz týždenne, čím sa spotreba zníži na jednu tretinu, teda okolo 58 kWh. Aj tak je to však viac ako dvojnásobok oproti Roombe 980.

Zdroj | iRobot

Ale pozor, Roomba nie je dokonalý robot na vysávanie. Zabudnúť musíte na povysávanie pavučín v rohoch či prachu, ktorý sa usádza na soklových lištách.

Roomba, ale ani žiadny iný robotický vysávač vás tak nezachráni od klasického vysávania najmenej raz mesačne. My sme raz vydržali nevysávať viac ako mesiac a to mali pavúky u nás hotový raj.

Navyše cena vôbec nie je nízka. Takmer 1 000 € za vysávač je pomerne dosť. Našťastie je v predaji aj nižšia verzia Roomba 960, ktorá má slabšiu batériu, chýbajúcu funkciu CarpetBoost a v balení len jednu virtuálnu stenu. Ušetríte ale 200 €.

Nech sa však na Roombu 980 pozriem akokoľvek, patrí medzi to najlepšie, čo si dnes medzi robotickými vysávačmi môžete na Slovensku kúpiť. Konkurovať mu totiž môžu top modely od LG či Neato, na ktoré som veľmi zvedavý. Škoda tiež, že sa u nás zatiaľ nechystá predaj robotického vysávača od britského Dysona.

Zdroj | iRobot

Mimochodom, počas dlhodobého testu Roomba celkovo povysávala 7 736 m2, pričom vysávala 171-krát. Zaujímavé je, že 415x využila funkciu Dirt Detect, kedy identifikovala miesto s väčším znečistením.

Roomba 980 ani po 200 dňoch nesklamala. Hoci má svoje drobné nedostatky a bežný vysávač stále nenahradí, je perfektným spoločníkom pre každého zaneprázdneného človeka. Nové funkcie jej pritom pridávajú na použiteľnosti.

Zdroj | iRobot
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.