Reklama

iRobot Roomba i7+ - ešte múdrejší a netreba ho ani vysýpať!

Števo Porubský
94 %
Minuloročná novinka amerického výrobcu pomerne rýchlo dorazila aj na Slovensko. Roomba i7+ prináša po rokoch celkom revolučné riešenie, ktoré dodnes neponúka žiadny iný výrobca - automatické vyprázdňovanie zbernej nádoby. Čo ešte novinka prináša?

Výhody

  • automatické vyprázdňovanie
  • mapovanie interiéru
  • vysávanie tmavých kobercov
  • viaceré funkčné vylepšenia

Nevýhody

  • cena náhradných sáčkov do Clean Base
  • komplikovanejšie vyberanie kief
  • chýba Carpet Boost
  • vysoká cena setu

Roomba i7+, resp. Roomba i7 z jesene minulého roka má vynovený dizajn, presnejšie povedané niektoré prvky. Samotný okrúhly dizajn sa nezmenil, iRobot novinke nenadelil žiadne nové tvary. Stále tak ide o okrúhlu placku s výškou 9,3 cm. Škoda však, že výrobca sa stále drží lesklých plastov.

Už pri predošlých modeloch sa ukázalo, že lesklé plasty sú stále zaprášené a podstatne viac lákajú prachové častice, ako tie matné. iRobot novej Roombe pridal ešte viac lesklých plastov a tak je celá horná a časť bočnej strany lesklá. Aspoň výklopná rúčka na prenášanie nie je lesklá, bola by neustále zapackaná.

V hornej časti nechýba ani kamerka na sledovanie priestoru. Má výrazne menšiu šošovku, ako u predchodcu, ale to vôbec nemusí prekážať.

Zmenou prešla i trojica ovládacích tlačidiel. Tie už nie sú hardvérové, ale dotykové. Veľká škoda. Počas vysávania tak napríklad nedokážete poslať robota do základnňovej stanice jediným dotykom. Najskôr ho budete musieť zastaviť, pričom dotykové tlačidlo zapnutia/vypnutia nereaguje vždy presne, a až potom môžete stlačiť tlačidlo návratu do základňovej stanice.

Osobne sa divím, prečo iRobot stále používa toto tlačidlo, keď aj tak je nutné robota nastaviť cez appku. Zároveň je podstatne rýchlejšie a 100x tichšie vziať robota do ruky a zaniesť ho do základňovej stanice, ako ho nechať 10 minút hučať po celom byte, kým konečne zaparkuje, kde má.

 

Nová je na i7-čke aj spodná strana. Tá má síce identické prvky s predošlými top modelmi ako silikónové kefy, bočnú kefu či pohonné kolieska, no napríklad k hlavným kefám existuje už iba jedna poistka.

Na čo je to dobré nechápem, pretože pri čistení robota sú aj tak nutné dve ruky. Navyše toto riešenie ubralo z priestoru pre vkladanie silikónových kief a tak ich vloženie späť po čistení je podstatne problematickejšie, ako napríklad v Roombe 980.

Kefy sú mimochodom zelené, zelená je aj bočná kefa, ktorá je po novom k robotu priskrutkovaná. Meniť by sa mala po zničení. Za necelých 15 € kúpite trojbalenie. Novinkou je nemožnosť otvorenia robota, aby ste mohli pohodlne vymeniť batériu.

Roomba i7, resp. i7+ si po rokoch zaslúži pochvalu aj za to, že zberná nádobka je umývateľná! Konečne! Konečne, keď Roomba zhltne zakotúľanú bobuľu hrozna pod gaučom nebudete musieť čistiť zbernú nádobku vlhkou handričkou a skrutkovačom, ale ju jednoducho opláchnete.

V nádobke je i dvojica filtrov. Jeden na hrubé nečistoty a ide skôr o akési sitko, druhý s tvarom HEPA filtra je vymeniteľný, ale neumývateľný. Ten sa má meniť zhruba každé 3 mesiace. V balení vysávača je jeden filter navyše. Inak trojica vás vyjde na necelých 25 €.

V spodnej časti nádobky vidíte zelenú časť, ktorá je vlastne akousi záklapkou, aby z nej nevypadával odpad von. Slúži na to, aby z nádobky vedela základňová stanica Clean Base vysať všetok odpad.

V prípade verzie Roomba i7+ už neplatí, že stanica môže byť skrytá pod gaučom či komodou. Nový iRobot Roomba i7+ má totiž namiesto klasickej nízkej nabíjačky poriadny kus stanice. Nazýva sa Clean Base a je v nej integrovaný samostatný vysávač. Ten je dosť výkonný na to, aby zo zbernej nádobky pri každom dovysávaní vysal všetok odpad. Vysávanie odpadu prebieha automaticky, vy sa o nič nemusíte starať.

Klobúk dole za systém vyťahovania vrecka s odpadom z Clean Base. iRobot síce nešetrí prírodu použitím plastu, ale aspoň sa vám nestane, že pri vyťahovaní vrecka sa vysype jeho obsah do Clean Base – plastová časť, za ktorú ťaháte vrecko von zároveň zatvára otvor vrecka. Šikovné!

Na druhej strane mi nejde do hlavy, ako sa doňho môže zmestiť 30 zberných nádobiek z Roomby. Marketingové oddelenie výrobcu niekde urobilo poriadnu chybu, pretože ak má zberná nádobka Roomby i7+ objem 0,6l a sáčok má zhruba 2,5 litra, nie je možné, aby sa doň zmestilo 18 litrov (30x 0,6l) odpadu. Nech je aj kompresný pomer akýkoľvek vysoký, stále ostáva niekoľko litrov, resp. plných zberných nádobiek mimo sáčku.

V praxi to totiž vyzerá úplne inak ako na plagátiku Roomby i7+ – po každom zaparkovaní Roomby v Clean Base sa spustí vysávač vo veži, ktorý vysaje všetok odpad zo zbernej nádobky. Či je ho tam 0,0nič, alebo je nádobka plná, vždy sa pustí vysávač.

To je inak dosť nepraktické, ak večer potrebujete Roombou povysávať nejaký spot v kuchyni a následne Roombu vrátite do stanice. Hneď sa spustí vôbec nie tichý vysávač a všetkých v dome zobudí.

Za obrovské mínus ale považujem cenu jedného vrecka. Za trojbalenie náhradných sáčkov totiž zaplatíte až takmer 20 €! Jeden sáčok tak stojí vyše 8,5 € (ak započítam poštovné)! Ročne vás tak špás s automatickým vysýpaním môže vyjsť poriadne draho.

Pozrite si

5 robotických vysávačov v najväčšom súboji na Slovensku

iRobot tvrdí, že nová Roomba má 10x vyšší sací výkon pre lepšie vysávanie. Výkon je to ale v porovnaní so staručkým systémom v Roomba 600 Series. No aj Roomba 980 mala vraj 10x väčší výkon, ako 600 Series. Dalo by sa tak povedať, že nová Roomba i7+/i7 je rovnako výkonná, ako model Roomba 980.

To je celkom jasné aj z testovania. Pri odchodoch z domu do práce som totiž pravidelne nepravidelne porozsýpal po podlahe množstvo kuchynských nečistôt, ktoré sa na podlahe bežne nachádzajú, no v podstatne väčšom množstve. Napríklad taká múka je po pečení na zemi vždy. Ak ste nešika, nájdete na zemi aj ryžu, drobné cestoviny, granko, strúhanku, práškový a kryštálový cukor apod.

Roombe som nič nedaroval a múku porozsýpal aj na ťažko dostupných miestach ako roh, popri soklovej lište či okolo nohy jedálenského stola. Vrcholom bola múka popri nabíjacej stanici. Okrem nedokonalého vysatia tohto miesta si Roomba i7+ poradila so všetkými miestami na výbornú. Po múke neostalo po prvom vysávaní takmer stopy, na druhý deň (po ďalšom vysávaní) neostalo na podlahe vôbec nič.

Počas týždňa testovania som inak objavil ďalšiu novinku – Roomba i7 a i7+ vie ísť aj na čierny koberec! Neviem, či to má na svedomí nová časť pri snímačoch v spodnej časti, ale dokáže to. Vysávanie koberca nie je síce žiadna sláva, skôr hanba, no po dlhých rokoch môžem povedať, že konečne.

Pozrite si

iRobot Roomba 980 po vyše 200 dňoch používania

Keď už o kobercoch. Veľkým sklamaním novej Roomby je absencia výbornej funkcie Carpet Boost, ktorou disponuje Roomba 980. V prípade, že 980-tka zaregistruje pohyb po koberci, výrazne zvýši svoj výkon, aby koberec dobre vysala. Nová Roomba to nemá. Škoda.

Nechýba ale aspoň Dirt Detect, systém na vyhľadávanie a lepšie čistenie silne znečistených miest. Roomba po nich prechádza niekoľkokrát. Plusom je tiež i to, že sa Roomba i7 už nezachytáva pod toaletnou misou zavesenou na stene. Ak si dobre pamätám, tak každý jeden iRobot robotický vysávač (ale i mnohých iných značiek) ostal pri vysávaní kúpeľne zaseknutý pod WC misou.

Veľkým plusom je tiež appka iRobot HOME (v CZ), ktorá pre i7 a i7+ ponúka nové funkcie. K mapám sa dostanem, no veľmi ma potešilo, že Roombe môžete nastaviť jeden deň aj viacero vysávaní. Ak máte veľmi pĺznuceho domáceho miláčika, odporúčam denne vysávať aj 2-3x.

Nová Roomba má batériu na cca 75 minút vysávania, čo jej stačí na cca 80 m² priestoru s viacerými prekážkami. Ak priestor nestihne povysávať, vie sa sa ísť dobiť a dovysávať zvyšok neskôr. Mimochodom, Roomba 980 zvládla vysávať do 120 minút.

Výrobca udáva, že maximálne pokrytie priestoru je 185 m². iRobot tiež ale tvrdí, že hlučnosť je 58 dB, čo sa nám namerať nepodarilo ani náhodou. Hlučnosť Roomby na tvrdej podlahe je 73 dB (priemer 3 meraní zo vzdialenosti 1 m od vysávača), hlučnosť na koberci s nízkym vlasom je 69 dB (priemer 3 meraní) a hlučnosť Clean Base stanice je až 81 dB (priemer 3 meraní).

Roomba má chodiť v presných algoritmoch, rovnobežne, aby šetrila batériu. Ak ju ale pozorujete v členitom priestore, tak zistíte, že aj tak si chodí ako sa jej zachce. Na navigovanie využíva systém iAdapt 3.0 (model Roomba 980 má iAdapt 2.0) s technológiou vSLAM. Úplnou novinkou Roomby i7 a i7+ je možnosť tvorenia mapy priestoru technológiou Imprint, v ktorom vysáva.

Nejde to ale len tak, Roomba musí priestor povysávať aspoň 5x, aby bolo možné cez appku zobraziť mapu a pomenovať jednotlivé priestory. Využitie? Celkom praktické, pretože cez appku viete Roombe prikázať, aby vysávala 2x denne napríklad iba kuchyňu a ostatný priestor iba raz.

Cez appku je možné zadať aj priame vysávanie konkrétnej miestnosti, napríklad po víkendovom varení či pečení je v kuchyni samá múka, otvoríte appku, stlačíte vysávať a vyberiete kuchyňu. Roomba i7 povysáva vyhradené miesto pre kuchyňu a vráti sa na miesto. Taktiež je možné príkazy na vysávanie konkrétneho priestoru zadať cez hlasové asistentky Amazon Alexa, alebo Google Assistant.

V predaji je aj model Roomba i7, ktorý nebude mať vysávaciu časť (Clean Base) na automatické vyprázdňovanie zbernej nádoby z robota. Verzia bez Clean Base bude stáť 899 €. Clean Base je k nej možné dokúpiť aj neskôr za 399,99 €. Ako set, teda iRobot Roomba i7+ vás to vyjde lacnejšie, a to konkrétne 1 199 €.

Osobne si myslím, že vysávacia časť Clean Base nie je hodný 400, ale ani 300-eurový príplatok. Navyše extrémne predražené sáčky do Clean Base sú ďalším klincom prečo do i7+ neinvestovať. Na druhej strane je pozitívne, že samotný vysávač Roomba i7 stojí menej, ako staršia vlajková loď, Roomba 980.

A to je veľké plus. Pretože za nižšiu cenu môžete mať vlajkovú loď od iRobot medzi robotickými vysávačmi s lepším výkonom, novými šikovnými funkciami a vyriešenými problémami s údržbou. Ak vám tieto plusy vyhovujú, určite choďte do Roomby i7. Ak vám nerobí problém príplatok, zabratie väčšieho miesta v domácnosti a predražené sáčky, pokojne si kúpte aj Roombu i7+.

Každopádne, za viacero pozitívnych vlastností, ktoré Roomba i7 prináša si od nás zaslúži ocenenie:

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.