Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

HTC žije a do sveta púšťa nový smartfón U23 pro, ktorý stojí za pozornosť

HTC žije a do sveta púšťa nový smartfón U23 pro, ktorý stojí za pozornosť
Zdroj | HTC
Stanislav Vinc
HTC žije a do sveta púšťa nový smartfón U23 pro, ktorý stojí za pozornosť
Zdroj | HTC
Zdroj | HTC

Spoločnosť HTC sa od predaja časti svojho vývojárskeho a dizajnérskeho oddelenia spoločnosti Google síce primárne sústredí na virtuálnu realitu a metaverzum, no z času na čas nám pripomenie, kde má svoje korene.

Nový model HTC U23 pro ponúka zaujímavý pomer ceny a výbavy, no vstupuje na pomerne presýtený a pevne prerozdelený trh.

https://youtu.be/eyZybWkOII8
Obsah pokračuje pod reklamou

HTC patrilo v začiatkoch Android smartfónov celosvetovo medzi najväčších výrobcov, čo je však v technologickom merítku času už dávna história. Zhruba polovica vývojárskeho a dizajnérskeho tímu HTC sa spolu s neexkluzívnymi licenciami v roku 2017 presunula do tímu Pixel spoločnosti Google, kde dnes tvorí novinky ako Pixel Fold a Pixel 7a.

Svet smartfónov HTC vymenilo za svet virtuálnej reality, v ktorej operuje zo svojimi headsetmi HTC Vive. V oblasti smartfónov sa však snaží zostať relevantné príležitostnými predstaveniami nových smartfónov, ktoré napr. natívne podporujú kryptomeny a najnovšie aj metaverzum.

Zdroj | HTC

Ten druhý prípad platí aj pre novinku HTC U23 pro, ktorá natívne podporuje HTC Viverse a to primárne prostredníctvom headsetu Vive XR Elite. Povedzme si však úprimne, že metaverzum je aktuálne zrejme tá posledná vec, kvôli ktorej by si niekto tento smartfón kúpil.

HTC U23 pro však toho našťastie ponúka viac, aj keď nejde o vlajkovú loď. Čipsetom Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 sa totiž radí skôr do strednej triedy, aj keď poteší až 12 GB operačnou pamäťou. Jeho interné úložisko s kapacitou 256 GB si je možné rozšíriť pomocou microSD karty a celkom prekvapivo ponúkne aj 3,5-mm audio port.

Predná strana smartfónu patrí 6,7″ OLED obrazovke s Full HD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 120 Hz, ktorú chráni odolné sklo Gorilla Glass Victus. Na zahodenie určite nie je ani 32 Mpx selfie fotoaparát, no ešte zaujímavejšia zostava figuruje vzadu, kde nájdeme 108 Mpx hlavný fotoaparát doplnený o 8 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, 5 Mpx makro fotoaparát a 2 Mpx snímač hĺbky obrazu.

Zdroj | HTC

Video bude HTC U23 pro schopné nahrávať v 4K UHD rozlíšení a keďže HTC nepriznáva snímkovanie, očakávali by sme skôr 30 snímkov ako 60. Chýbať tu nebude ani optická stabilizácia obrazu, zatiaľ čo pri nahrávaní Full HD videí predným fotoaparátom sa o stabilizáciu už tradične postará iba elektronika.

Po stránke konektivity smartfónu nechýba podpora 5G a Wi-Fi 6 sietí. Jeho 4 600 mAh batériu bude možné nabíjať výkonom 30 W káblom alebo 15 W bezdrôtovo, pričom energiu bude môcť zároveň aj zdieľať s inými zariadeniami prostredníctvom reverzného bezdrôtového nabíjania s maximálnym výkonom 5W. Za pozornosť stojí aj odolnosť voči prachu a vode (IP67) a snímač odtlačkov umiestnený na boku zariadenia.

Zdroj | HTC

Spočiatku to ešte vyzeralo, že HTC U23 pro bude oficiálne v predaji iba na svojom domácom tchajwanskom trhu, avšak v priebehu dňa sa už objavil aj na európskej mutácii internetového obchodu Vive, kde pri ňom už aktuálne svieti cena 559,00 €. V čiernej (Coffee Black) verzii bude v predaji od 5. júna a bielej (Snow White) verzii od 18. júna 2023.

Ak hľadáte nový smartfón strednej triedy a dočítali ste sa až sem, HTC U23 pro rozhodne stojí za zváženie. Preraziť na európskom trhu však bude mať pomerne problém a to vzhľadom na silnú dominanciu konkurenčných značiek, ktoré si už v čase jeho neprítomnosti jasne prerozdelili trh.

Pri pohľade na rebríčky predajov u slovenských operátorov sa dlhodobo najlepšie darí spoločnosti Samsung, ktorej v našich končinách dokáže adekvátne konkurovať iba Xiaomi. Zvyšok operátorského trhu sa v závislosti od ročného obdobia delí medzi Apple a Motorolu. Odlišne nevyzerá ani voľný trh, na ktorom sa darí prakticky rovnakej zostave.

Zdroj