Reklama

Google Pixel 7a je adeptom na kráľa strednej triedy, nevyhol sa však inflácii

Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google dnes večer nášho času odštartoval svoju každoročnú vývojársku konferenciu I/O, ktorá už niekoľko rokov okrem softvérových noviniek prináša aj novinky v oblasti hardvéru z dielne Made by Google.

Vďaka početným únikom sme už niekoľko týždňov vedeli, že medzi tieto novinky bude tento rok patriť aj cenovo dostupný smartfón novej generácie – Google Pixel 7a.

Zdroj | Google
Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sledujete novinky zo sveta smartfónov, nový model sa vám môže zdať povedomý. Na verejnosť totiž kompletne unikol už pred niekoľkými týždňami a to ako prostredníctvom renderov, tak dokonca aj prostredníctvom videa, v ktorom ho autor rozobral doslova do poslednej skrutky.

Poďme však pekne poporiadku a tentokrát už oficiálne. Nový Google Pixel 7a je derivátom vlajkových modelov Pixel 7 a Pixel 7 Pro, od ktorých si prepožičiava veľkú časť svojho dizajnu. Primárne je to (dnes už) ikonický modul pre fotoaparáty vzadu, ktorý sa tiahne naprieč celou šírkou smartfónu.

Zdroj | Google

Zaujímavé je, že hoci ide o lacnejší variant k vlajkovým modelom, ich pôvodný 50 Mpx hlavný fotoaparát vzadu vymieňa za 64 Mpx snímač, ktorému bude robiť spoločnosť ultraširokouhlý fotoaparát s 13 Mpx rozlíšením namiesto pôvodných 12 Mpx. K pokroku došlo aj na prednej strane, kde 10,8 Mpx selfie fotoaparát vystriedal 13 Mpx snímač.

Google Pixel 7a vôbec po prvý krát prináša do a-čkovej série displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Ide konkrétne o 6,1″ OLED displej s podporou HDR, rozlíšením 1 080 x 2 400 pixelov a ochranným sklom Gorilla Glass 3, ktoré nahradilo odolnejší model skla Glass Victus. Najnovší model pri 6,3″ a 6,7″ súrodencoch ponúkne najmenší a tiež aj o niečo horší displej, nie však nejak razantne.

Zdroj | Google

Novinkou pre túto sériu je vďaka novému modelu aj podpora pre bezdrôtové nabíjanie. Batériu s kapacitou 4 385 mAh bude týmto spôsobom nabíjať maximálnym výkonom 18 W, zatiaľ čo prostredníctvom USB-C bude Pixel 7a podporovať maximálne 20 W nabíjanie.

Pixel 7a je už v tomto bode zaujímavým smartfónom, no na boj vo svojej cenovej kategórii má ešte jedno eso v rukáve. Od drahších modelov Pixel 7 a Pixel 7 Pro sa nebude vôbec líšiť výpočtovým hardvérom a pod povrchom tak ponúkne rovnaký 5nm čip Google Tensor G2 ako tieto modely, ktorý je podľa Google od základov stvorený pre umelú inteligenciu.

To najlepšie na koniec, Pixel 7a je v predaji od dnešného dňa (na oficiálne podporovaných trhoch) a to za cenu od 499 dolárov. Nový model je tak o celých 50 drahší ako predchádzajúci Pixel 6a, čo žiaľ odpovedá plošnému zdražovaniu všetkých tovarov a služieb. Novinka oficiálne na našom trhu v predaji nebude, pravdepodobne sa však objaví v ponuke niekoľkých neoficiálnych importérov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.