Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google Pixel 7a je adeptom na kráľa strednej triedy, nevyhol sa však inflácii

Google Pixel 7a je adeptom na kráľa strednej triedy, nevyhol sa však inflácii
Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Google Pixel 7a je adeptom na kráľa strednej triedy, nevyhol sa však inflácii
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google dnes večer nášho času odštartoval svoju každoročnú vývojársku konferenciu I/O, ktorá už niekoľko rokov okrem softvérových noviniek prináša aj novinky v oblasti hardvéru z dielne Made by Google.

Vďaka početným únikom sme už niekoľko týždňov vedeli, že medzi tieto novinky bude tento rok patriť aj cenovo dostupný smartfón novej generácie – Google Pixel 7a.

Zdroj | Google
Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sledujete novinky zo sveta smartfónov, nový model sa vám môže zdať povedomý. Na verejnosť totiž kompletne unikol už pred niekoľkými týždňami a to ako prostredníctvom renderov, tak dokonca aj prostredníctvom videa, v ktorom ho autor rozobral doslova do poslednej skrutky.

Poďme však pekne poporiadku a tentokrát už oficiálne. Nový Google Pixel 7a je derivátom vlajkových modelov Pixel 7 a Pixel 7 Pro, od ktorých si prepožičiava veľkú časť svojho dizajnu. Primárne je to (dnes už) ikonický modul pre fotoaparáty vzadu, ktorý sa tiahne naprieč celou šírkou smartfónu.

Zdroj | Google

Zaujímavé je, že hoci ide o lacnejší variant k vlajkovým modelom, ich pôvodný 50 Mpx hlavný fotoaparát vzadu vymieňa za 64 Mpx snímač, ktorému bude robiť spoločnosť ultraširokouhlý fotoaparát s 13 Mpx rozlíšením namiesto pôvodných 12 Mpx. K pokroku došlo aj na prednej strane, kde 10,8 Mpx selfie fotoaparát vystriedal 13 Mpx snímač.

Google Pixel 7a vôbec po prvý krát prináša do a-čkovej série displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Ide konkrétne o 6,1″ OLED displej s podporou HDR, rozlíšením 1 080 x 2 400 pixelov a ochranným sklom Gorilla Glass 3, ktoré nahradilo odolnejší model skla Glass Victus. Najnovší model pri 6,3″ a 6,7″ súrodencoch ponúkne najmenší a tiež aj o niečo horší displej, nie však nejak razantne.

Zdroj | Google

Novinkou pre túto sériu je vďaka novému modelu aj podpora pre bezdrôtové nabíjanie. Batériu s kapacitou 4 385 mAh bude týmto spôsobom nabíjať maximálnym výkonom 18 W, zatiaľ čo prostredníctvom USB-C bude Pixel 7a podporovať maximálne 20 W nabíjanie.

Pixel 7a je už v tomto bode zaujímavým smartfónom, no na boj vo svojej cenovej kategórii má ešte jedno eso v rukáve. Od drahších modelov Pixel 7 a Pixel 7 Pro sa nebude vôbec líšiť výpočtovým hardvérom a pod povrchom tak ponúkne rovnaký 5nm čip Google Tensor G2 ako tieto modely, ktorý je podľa Google od základov stvorený pre umelú inteligenciu.

To najlepšie na koniec, Pixel 7a je v predaji od dnešného dňa (na oficiálne podporovaných trhoch) a to za cenu od 499 dolárov. Nový model je tak o celých 50 drahší ako predchádzajúci Pixel 6a, čo žiaľ odpovedá plošnému zdražovaniu všetkých tovarov a služieb. Novinka oficiálne na našom trhu v predaji nebude, pravdepodobne sa však objaví v ponuke niekoľkých neoficiálnych importérov.