Reklama

Google varuje pred svojou vlastnou AI Gemini, nezdieľajte s ňou osobné veci

Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google minulý týždeň nahradil svojho doterajšieho četbota Bard pokročilejšou umelou inteligenciou Gemini, ktorá by mala postupom času nahradiť aj Asistenta Google v smartfónoch s operačným systémom Android.

Z hľadiska funkcií a úrovne inteligencie sa jedná o jedného z mála skutočných konkurentov pre četbota ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Zdá sa však, že aj Gemini trpí úplne rovnakým problémom s ochranou súkromia ako konkurencia.

Portál ZDNet si všimol, že Google upravil centrum informácií o ochrane súkromia v aplikáciách Gemini. Z nových informácií jasne vyplýva, že Google pri používaní četbota Gemini ukladá do svojej databázy samotnú konverzáciu, rozšírené dáta o používaní četbota, spätnú väzbu a vaše údaje o polohe.

Obsah pokračuje pod reklamou

Uložené konverzácie Google oddeľuje od vášho osobného či pracovného Google účtu a z konverzácií automaticky odstraňuje osobné údaje, ako sú e-mailové adresy či telefónne čísla. Vybrané konverzácie následne putujú k ľudským kontrolórom, ktorí posúdia, či je daná konverzácia vhodná na ďalšie trénovanie umelej inteligencie.

Tento nástroj však nie je dokonalý a nedokáže z kontextu odstrániť pokročilejšie informácie, ktoré by ste si inak chceli možno nechať pre seba. Google preto v pravidlách zvýrazneným písmom jasne varuje, aby ste si na to dali pozor.

Do konverzácií nezadávajte dôverné informácie ani údaje, ktoré nemá kontrolór vidieť či pomocou ktorých nemá spoločnosť Google zlepšovať svoje produkty, služby a technológie strojového učenia.

Pozrite si

A je to tu! Polícia bude vedieť testovať výkon e-bikov priamo na ceste

Odosielaniu niektorých dát do rúk Google možno zabrániť vypnutím ukladania dát z aplikácií v nastaveniach súkromia vášho Google účtu. V pravidlách však Google ďalej upozorňuje, že ak aj máte ukladanie dát z aplikácie Gemini vypnuté, konverzácie budú vo vašom účte uschované po dobu 72 hodín.

Ak si ukladanie dát vypnete dodatočne, konverzácie, ktoré už prešli rukami ľudských kontrolórov, sa týmto krokom nezmažú, pretože sú ukladané samostatne oddelené od vášho Google účtu. Naopak, na serveroch Google zostávajú uložené až po dobu troch rokov.

Umelej inteligencii, nielen tej od Google, by ste tak nemali zverovať nielen vaše osobné informácie, ale napríklad ani informácie spojené s vašou prácou. Tieto informácie totiž môžu potenciálne prekĺznuť cez kontrolu dát a dostať sa do tréningovej vzorky pre ďalšie vylepšenia umelej inteligencie.

Aj z tohto dôvodu viaceré veľké spoločnosti zakázali minulý rok svojim zamestnancom využívať verejne dostupných četbotov na pracovné účely. Ako prvý s takýmto pravidlom prišiel Samsung, ku ktorému sa neskôr pridalo aj Apple, Amazon, Deutsche Bank, Goldman Sachs a ďalšie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.