Reklama

A je to tu! Polícia bude vedieť testovať výkon e-bikov priamo na ceste

Zdroj | unsplash/Yehor Tulinov
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Yehor Tulinov
Zdroj | unsplash/Yehor Tulinov

E-biky zažívajú svoju zlatú éru, veď v niektorých krajinách je to hlavná forma dopravy. Medzi tieto krajiny patrí napríklad aj Holandsko. Miestni policajti prišli na spôsob, ako merať výkon e-biku priamo na mieste.

V Holandsku, rovnako ako aj v iných krajinách Európskej únie, majú e-biky prísnu legislatívu, ktorá zabezpečuje, že ich výkon nemôže presiahnuť hranicu 250 W. Maximálna rýchlosť taktiež nemôže presiahnuť 25 km/h.

Zdroj | Politie.nl
Obsah pokračuje pod reklamou

Všetko je to v rámci bezpečnosti jazdcov aj ich okolia. Vždy sa ale nájdu špekulanti, ktorí sú schopní upraviť si svoj e-bike tak, aby dokázal vyvinúť ešte vyšší výkon ako je povolené, teda nad 250 W alebo 25 km/h.

Práve tým chce holandská polícia klepnúť po prstoch, preto nakúpila 247 prenosných dynamometrov. Ide o zariadenie, ktoré dokáže otestovať maximálny výkon e-biku a môže byť umiestnené na frekventovaných úsekoch.

Pozrite si

Inovatívny postrek bez chemikálií? Taliani prišli s revolučným riešením!

Funguje to tak, že policajt najprv uzamkne predné koleso e-biku do zariadenia a potom musí na ňom jazdec šliapať tak, aby dosiahol maximálnu rýchlosť, pričom policajt skontroluje, kedy sa motor vypne.

Majitelia e-bikov, ktoré prekročia nominálny výkon 250 W, budú musieť zaplatiť pokutu vo výške 290 eur. Pokiaľ sa takéto prekročenie zopakuje, jazdec zaplatí rovnakú výšku pokuty. Pri treťom prehrešku situácia môže viesť až k zabaveniu e-biku.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.