Reklama

Google premenoval Barda a predstavil platenú službu Gemini Advanced s Ultra 1.0

Zdroj | Google
Richard Pliešovský
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Začína sa to tu hemžiť umelou inteligenciou. A aby toho nebolo na jedného pozemšťana málo, začína sa s postupným premenovávaním. Google nám vzal Barda, Google nám dal Gemini.

Google totiž uvádza aplikáciu Gemini Ultra 1.0 a pri tejto príležitosti sa Google Bard na webe premenuje na Gemini. Nový názov má odrážať spôsob interakcie koncových používateľov so základným modelom Gemini.

Premenovaniu sa nevyhol ani Bing od Microsoftu. Ten sa aktuálne volá Copilot. Google pridáva k základnému modelu aj platenú verziu Gemini Advanced, ktorá ponúkne lepší výkon, modernejšie nástroje a tým pádom aj viac možností. Gemini Advanced je od včerajšieho dňa k dispozícii v angličtine a v rôznych jazykových mutáciách v 150 krajinách. K dispozícii je i mobilná aplikácia pre Android a iOS, tá ale pre náš trh zatiaľ dostupná nie je.

Obsah pokračuje pod reklamou

Gemini dokáže napríklad vymyslieť pútavý titulok k novej fotografii, jazykový model bude fungovať aj ako hlasový asistent, ktorý nahradí Google Asistenta.

Google o Gemini Advanced s Ultra 1.0 hovorí, že po slepých hodnoteniach tretích strán je teraz najpreferovanejším četbotom v porovnaní s najlepšími alternatívami. Má si veľmi dobre poradiť pri náročných úkonoch, ako je programovanie, „logické uvažovanie, dodržiavanie podrobných pokynov a spolupráca na kreatívnych projektoch“. Oveľa lepšie si má tiež poradiť v dlhých konverzáciách a kontextu z predchádzajúcich návrhov.

Pozrite si

5 najväčších služieb Google za rok 2023. Ktoré používate aj vy?

Gemini Advanced sa bude môcť využívať ako učiteľ, ktorý zvládne pripravovať témy, výzvy a podrobné pokyny prispôsobené konkrétnemu používateľovi. Tvorcom digitálneho obsahu môže kvalitne prispieť analýzou aktuálnych trendov a návrhmi, ktoré dokážu osloviť a zaujať väčšie publikum.

Ultra 1.0 je prvá verzia, za ktorou budú nasledovať ďalšie, pokročilejšie modely, ku ktorým sa budú pridávať nové funkcie. Gemini Advanced a ďalšie funkcie môžete už aj na Slovensku získať s tarifou Google One AI Premium. Prvé dva mesiace sú grátis, potom vás to mesačne vyjde 21,99 €. Okrem Gemini Advanced máte v Google One s 2 TB priestorom a čoskoro pribudne Gemini v Gmaile, Dokumentoch, Tabluľkách, Meet a ďalších službách Workspace.

Zdroj | one.google.com

Konkurenčný boj o získanie používateľov naplno beží. Google má fantastickú pozíciu vďaka najrozšírenejšiemu operačnému systému v mobilných zariadeniach (Android), Microsoft ťaží z podobnej pozície, má najobľúbenejší operačný systém pre počítače (Windows). Aktuálne je najviac pozadu Apple, ktorý ešte nič podobné nepredstavil. Ak bude čakať do WWDC, konferencie pre vývojárov, ktorá sa každoročne odohráva v júni, môže zaostať ešte viac. Zvlášť, ak už teraz predáva Samsung svoju rodinu Galaxy S24 s podporou generatívnej AI.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.