Dnes sme už podstatne ďalej, popri ChatGPT tu máme silného konkurenta v podobe Google Gemini, ale napríklad aj Copilot od Microsoftu, či najnovšie Apple Intelligence.
Záujem o AI je obrovský, Sam Altman z OpenAI sa nedávno pochválil, že ChatGPT je 8. najnavštevovanejšou webovou stránkou na svete. Nezaostáva ani Gemini, ktorá je vďaka Google veľmi rýchlo rastúcim jazykovým modelom vylepšujúcim sa míľovými krokmi.
Dnes si porovnáme niekoľko kľúčových funkcií medzi Google Gemini a ChatGPT.
Platená verzia
Obidva jazykové modely ponúkajú bezplatné, aj platené služby (cca 20 €/mesiac). Ak porovnáme tie platené, zistíme, že viac úžitku získame z Gemini.
Google totiž v AI One Premium ponúka viac funkcií, okrem výkonného modelu Gemini Pro (Gemini Advanced) získate tiež 2 TB úložisko pre vaše súbory a Fotky. To však nie je všetko. Vďaka tomu, že Gemini je integrovaný do nástroja Workspace, dokáže pomôcť s dokumentami a tabuľkami, ale aj správami z Gmail.
Bezplatné skúšobné obdobie
V tejto kategórii jasne vedie Gemini. Ponúka totiž až 2-mesačne obdobie grátis. Jej konkurent vezme od vás peniaze hneď za prvý deň používania.
Generovanie obrázkov v bezplatnej verzii
Ak často používate četbot na generovanie obrázkov, Gemini sa môže zdať najlepšou voľbou. Gemini aj vo svojom bezplatnom pláne umožňuje neobmedzené vytváranie obrázkov, obmedzenie nie je ani na doplňujúce vylepšenia. Google zároveň poskytuje prístup k svojmu najnovšiemu modelu Imagen 3 AI bez obmedzení.
Bezplatný plán ChatGPT obmedzuje používateľov na tri obrázky každých 24 hodín, čo nemusí stačiť. Na druhej strane, zdá sa, že lepšie výsledky dosiahnete práve v tomto modeli. Aj preto dostávajú obe služby po jednom bode.
Integrácia do smartfónu
Majitelia Androidov to majú o niečo lepšie, ale Gemini s podporou slovenčiny, sa dá už bez problémov stiahnuť aj do iPhone. ChatGPT je lokalizovaný do nášho jazyka a stiahnete si ho do oboch operačných systémov.
Vzhľadom na to, že Google patrí aj Android, je logické, že integrácia je na oveľa lepšej úrovni pre jeho Gemini. My však dáme po bode obidvom službám.
Komplexnejšie otázky
Gemini vedie oproti ChatGPT aj v chápaní a odpovedaní na komplexnejšie otázky. Má totiž výrazne vyšší limit tokenov (= kontextové okno).
Model GPT-4 od OpenAI zvládne 128 000 tokenov, Google Gemini 1.5 Pro sa môže pochváliť limitom tokenov jeden milión. Gemini teda vie (zvyčajne) oveľa lepšie spracovávať dlhšie a zložitejšie dotazy, dokáže sa ponoriť hlbšie do vašej problematiky a zachytiť detaily, ktoré sa vytrácajú v modeloch s nižšími limitmi tokenov.
Odpovede na otázky
Aj keď ChatGPT prináša výborné odpovede na otázky, naraz dokáže odpovedať len na jednu otázku. Google Gemini však predvolene generuje (max.) tri rôzne odpovede na každú otázku. Stačí ak klepnete na tlačidlo Iné návrhy a tam si nájdete alternatívne odpovede.
Pri ChatGPT musíte manuálne kliknúť na tlačidlo obnovenia, ak chcete inú odpoveď.
Verdikt
Výsledky nášho súboja ukazujú víťaza. Je ním Gemini od Google. Ako sme však spomenuli v úvode, vývoj jazykových modelov ide veľmi rýchlo dopredu a čo dnes jeden nevie, zajtra môže zvládať oveľa lepšie, ako jeho konkurent.
Ďalším faktorom, kde rýchlo nájdete odlišnosti, je tematika, ktorá vás zaujíma. Tu sa môže poľahky stať vaším favoritom úplne iný systém, ako niekomu inému. Jediným spôsobom, ako to zistiť je začať ich používať a veľmi rýchlo zistíte, ktorý model vám vyhovuje najviac.
Kartami vie zamiešať aj natívna podpora smartfónov. Prvý začal podporovať Galaxy AI Samsung, nasledoval ho Google vo svojich novinkách série Pixel 9. Apple pridal podporu na minuloročné Pro modely iPhone 15 a všetky tohtoročné iPhony 16. Apple Intelligence však príde do Európy až na budúci rok a je otázkou, ako si poradí s našim jazykom.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.