Reklama

Energetické tehly uložia elektrinu v stenách

Zdroj | New Atlas
Juraj Procházka
Zdroj | New Atlas
Zdroj | New Atlas

Stavebné materiály prispievajú rozhodujúcim spôsobom k energetickej efektívnosti budov. Tradičné tehly patria v tomto smere ku klasickým komponentom s dobrými mechanickými, aj tepelno-izolačnými vlastnosťami. Ale napadlo by vás, že môžu uskladňovať aj elektrickú energiu?

Pozrite si

Lacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Zdá sa, že tehly by mohli svojou masou materiálu dosiahnuť o niečo viac, než len izolovať obydlia od chladu, či tepla. Tím vedcov z Washingtonskej univerzity v St Louis sa rozhodol otestovať, či by sa tehly mohli použiť na skladovanie elektrickej energie.

Zdroj | Nature Communications

Vedci našli spôsob, ako premeniť tehly na zariadenia na uchovávanie energie, čo demonštrovali pri napájaní zelenej LED diódy touto energiou. Myšlienka spočíva v premene tehál na superkondenzátory (superkapacitory), schopné uchovávať elektrický náboj.

Tím použil bežné červené tehly, ktoré potiahol vrstvou vodivého polyméru s názvom PEDOT. Táto látka je tvorená nanovláknami, ktoré pôsobia vo vnútri pórovitej štruktúry tehál a premenia ich na „iónovú špongiu“, ktorá vedie elektrický prúd a ukladá energiu.

Z týchto tehál sa potom skutočne stávajú superkondenzátory, ktoré môžu ukladať značné množstvo energie a dokážu sa nabíjať a vybíjať rýchlejšie ako batérie. Môžu sa prepájať, aby vytvorili väčšiu alebo menšiu konfiguráciu superkapacitorov a celá stena sa potom dokončí vrstvou epoxidu.

Zdroj | Nature Communications

V testoch vedci demonštrovali, že tehla sa môže nabiť za 10 sekúnd na napätie 3 V, a potom na 10 minút rozsvietiť zelenú LED.

Zatiaľ ide o prvé výsledky výskumu, ktorý bol publikovaný v magazíne Nature Communications. Po komercializácii si však výskumníci predstavujú, že takéto upravené tehly by sa dali energeticky využiť v kombinácii s obnoviteľnými zdrojmi, napríklad so solárnymi článkami a zaisťovať prevádzku mnohých mikroelektronických senzorov, prípadne núdzového osvetlenia.

Pozrite si

Elektródy inšpirované papradím môžu priniesť revolučné superkapacitory

Metóda je údajne jednoduchá a realizovateľná s nízkymi nákladmi, pričom je možné aplikovať ju na nových, aj recyklovaných tehlách.

Je však veľmi pravdepodobné, že batériové úložisko schopné zásobovať elektrinou celú domácnosť počas niekoľkých hodín v noci, alebo  dokonca pri niekoľkodennom výpadku rozvodnej siete, takéto „tehlové superkondenzátory“ nenahradia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.