Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dokázal Peugeot v prípade modelu 308 namiešať najlepší koktejl?

Dokázal Peugeot v prípade modelu 308 namiešať najlepší koktejl?
TECHBOX
Dokázal Peugeot v prípade modelu 308 namiešať najlepší koktejl?

Kde je Slovenské more? No predsa v Chorvátsku. Kto je Slovenský Francúz? No predsa Peugeot! Je to tak, v oboch prípadoch sa namiešal famózny koktejl zložený z výnimočných ingrediencií, ktoré sa okorenili jedinečnou náturou a dochutili štipkou exotiky.

Peugeot 308 je typickým predstaviteľom značky. Práve v ňom sa stretávajú všetky aspekty, ktoré dokážu zaujať tisícky našich motoristov. Nie je preto prekvapujúce, že práve tento model sa stal na Slovensku Autom roka 2022. Tristoosmička prináša niekoľko kľúčových výhod, ktoré ju odlišujú od konkurencie. Áno, hovoríme o skvelých jazdných vlastnostiach s nezameniteľným dizajnom a pohodlím, aké sa len tak ľahko nevidí.

Ideálny pohon?

Pri výbere nového auta si treba najprv položiť otázku Aký pohon je pre mňa najideálnejší? Nový Peugeot 308 ponúka možnosť vybrať si medzi plug-in hybridnými, benzínovými alebo naftovými motormi.

Ste naladení na budúcnosť? Tak práve na vás čakajú plug-in hybridné motorizácie. Vybrať si môžete z dvoch verzií. Prvou je 1.6 HYBRID 225k e-EAT8, kombinuje benzínový 1.6 PureTech motor s výkonom 133 kW a elektromotor s výkonom 81 kW. Ak vám postačuje menší výkon, určite siahnite po 1.6 HYBRID 180k e-EAT8. Je vybavený benzínovým 1.6 PureTech motorom s výkonom 110 kW a elektromotorom 81 kW. V oboch prípadoch na vás čaká elektrifikovaná automatická 8-stupňová prevodovka e-EAT8.

Klasika je klasika, benzínový motor je overená istota. V novinke Peugeot 308 máte na výber z troch motorov: 1.2 PureTech 110k BVM6 so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, 1.2 PureTech 130k BVM6 so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, alebo 1.2 PureTech 130k EAT8 s 8-stupňovou automatickou prevodovkou.

V prípade, že uprednostňujete naftu, nech sa páči, vybrať si môžete z dvoch motorizácii: 1.5 BlueHDi 130k BVM6 so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, alebo 1.5 BlueHDi 130k EAT8 s 8-stupňovou automatickou prevodovkou.

Potřepat, nemíchat!

Osviežujúci nemusí byť len koktejl Jamesa Bonda, ale aj vzhľad automobilu. Toto je mimoriadne silnou stránkou modelu Peugeot 308. Pozriete sa naň a bum, je to tam! Nedá sa tomu ubrániť, jeho prirodzená elegancia vám spolu so špičkovým spracovaním zalezie pod kožu.

Nezameniteľná predná maska chladiča plynulo pokračuje s dlhou kapotou. Ak sa pozriete na novinku zozadu, uvidíte výrazné línie, ktorých robustnosť zjemňuje znížená strecha. Zabudnúť nesmieme ani na sexi boky, sú proste krv a mlieko, no napriek tomu pôsobia športovo. Nezameniteľný dizajn zdôrazňujú svetlomety. Dodávajú novému modelu akčnejší vzhľad. Môžu byť vybavené LED technológiou, alebo Peugeot Matrix LED. Horizontálne svetlomety sú orámované vertikálnymi dennými svetlami. Zasadené do nárazníka pripomínajú tesáky šelmy. Áno, toto je 308. Peugeot 308. Aj keď sa to zdá neuveriteľne, každým modelom je lepší a lepší.

Šéf je len jeden

Máme pre vás dobrú správu. Aj keď je Peugeot 308 jeden veľký počítač, šéfom ste stále vy. Akurát máte k dispozícií výkonný systém, ktorý za vás zaskočí v množstve situácií. V niektorých odbremení od nudných, nezáživných stereotypných úkonov, v iných sa blyskne svojou pohotovosťou a stopercentnou sústredenosťou.

Áno, reč je o asistenčných systémoch, ktoré robia z jazdy v 308-čke doslova piaty element. Pánom vozidla ste vy, ale vašim tajným pomocníkom je pokročilý systém. Chcete príklad? Pre mnohých je parkovanie príliš komplikovanou činnosťou. Prečo to nenechať na iných? V novom modeli vás určite poteší zadná parkovacia kamera s HD rozlíšením a uhol sledovania 180 °. Parkovací asistent disponuje až 4 kamerami s 360 ° pokrytím.

Čaká vás nudná dlhá cesta? Super, vy si oddýchnete, gro práce necháte na poloautonómne riadenie, kde sa môžete spoľahnúť na adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go a mimoriadne šikovnú funkciu v podobe aktívneho asistenta udržiavania v jazdnom pruhu.

Vedeli ste, že…

nový Peugeot 308 totiž získal okrem titulu Auto roka 20222 na Slovensku aj viacero medzinárodných ocenení vrátane RED DOT AWARD 2022 za svoj dizajn? Ide už o 5. prvenstvo modelu Peugeot v tejto ankete počas jej 26 ročnej histórie.

Vyzujte sa, prosím

Otvoríte dvere na novinke Peugeot 308 a ostanete zaskočení interiérom, vyzúvať sa však nemusíte. Nie je to obývačka, stačí len, keď si obúchate nohy. Je to tak, nielen karoséria, ale aj interiér je ukážkou majstrovstva konštruktérov a dizajnérov. Okrem kvality použitých materiálov vás určite zaujme úplne nové digitálne rozhranie. Systém Peugeot i-Cockpit je kapitolou samou o sebe, preto sme mu venovali priestor v samostatnom článku, nebudeme sa teda opakovať. Tešiť sa môžete na veľkú 10″ dotykovú obrazovku, ako aj veľkorysý 3D i-Cockpit displej za volantom.

Váš smartfón si ľahko pripojíte k systému pomocou Android Auto, resp. Apple CarPlay. To však nájdete v každom novo serióznom automobile. Jedinečné v novinke Peugeot 308 sú virtuálne ovládače i-toogles. Nachádzajú sa hneď pod hlavným displejom, ich dotyková plocha vám umožní ovládať vybrané funkcie infotainmentu. To, ktoré funkcie, rozhodnete len vy.

Dodávame, že Peugeot 308 je prvým modelom, ktorý nesie nový znak. Evokuje nadčasovosť značky s bohatou históriou, ktorá sa prevtelila do moderných technológií, špičkovej motorizácie a totálneho pohodlia pri zachovaní maximálnej bezpečnosti pasažierov. Recept, ako geniálne namiešať tieto prísady pozná len Peugeot.

Napriek všetkému, čo tento Slovenský Francúz ponúka, poteší vás jeho cena. Neveríte? Skúste si nový Peugeot 308 nakonfigurovať na stránkach Peugeot.sk. Cena nového Peugeotu 308 začína na 22 690 eur, ak sa poponáhľate, získate bonuse 1 500 eur.

Zdroj