Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Cybertruck sa oficiálne odkladá, Tesla opäť nestíha sľubované termíny

Cybertruck sa oficiálne odkladá, Tesla opäť nestíha sľubované termíny
Zdroj | Tesla
Stanislav Vinc
Cybertruck sa oficiálne odkladá, Tesla opäť nestíha sľubované termíny
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Kontroverzné elektrické SUV predstavené koncom roka 2019 sa malo dostať do rúk prvým zákazníkom už koncom tohto roka. Po vyhýbavých odpovediach na dodržanie tohto termínu však Tesla napokon oficiálne potvrdila jeho odklad.

Tesla má to najhoršie obdobie rozbehu výroby už za sebou. Takzvané „produkčné peklo“ si podľa slov jej šéfa, Elona Muska prežila ešte v roku 2017, kedy sa automobilka snažila rapídne zrýchľovať výrobu liftbacku Model 3. Nový SUV model Cybertruck je však o niečom inom, spoločnosť pri ňom začína prakticky od nuly.

Pri doterajších modeloch overený dizajn, postupy a metódy výroby, sa už na oceľového giganta aplikovať nedá. Tesla Cybertruck tak musela prejsť komplexnými fázami alfa a beta testovania, ktorými nový model prechádza o niečo pomalšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Pozrite si

Tesla v elektromobiloch za 25 000 USD nasadí „žiletkové“ batérie BYD

Už v januári Elon Musk počas zverejňovania finančných výsledkov za štvrtý kvartál prezradil, že koncom tohto roka sa ešte dočkáme niekoľkých kusov modelu Cybertruck, no plná výroba bude spustená až v roku 2022.

Minulý mesiac pri ohlasovaní finančných výsledkov automobilky za druhý kvartál tohto roku prezradil viceprezident strojárenstva vozidiel Lars Moravy, že Cybertruck sa aktuálne nachádza vo fáze, v ktorej ešte len dokončili základný návrh architektúry vozidla a do fázy beta verzie sa dostanú až neskôr v tomto roku. Odklad modelu na budúci rok napokon potvrdila až webová stránka automobilky.

Ako upozornil portál Electrek, pri tvorbe predobjednávky na model Cybertruck, sa pri platbe zálohy v sekcii „splatné dnes“ objavila nová poznámka „Vašu konfiguráciu budete môcť skompletizovať pri spustení výroby v roku 2022.“.

Pomalší postup cez jednotlivé fázy vývoja dáva zmysel. Tesla si určite nechce zopakovať faux pas, ako zažil jej generálny riaditeľ pri premiére tohto modelu, kedy sa nepriestrelné sklo poddalo oceľovej guli.

Pri súčasnom nedostatku surových materiálov a polovodičov je navyše prirodzené, že sa Tesla bude snažiť vyrábať primárne bestseller Model 3. Medzitým má navyše automobilka na programe spustenie výroby Modelu Y v továrni Giga Texas, kde sa má neskôr vyrábať aj Cybertruck či Tesla Semi.