Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 5 min.
  • 22.11.2019

Tesla Cybertruck je ako tank, plne elektrický a s tromi motormi!

Tesla Cybertruck je ako tank, plne elektrický a s tromi motormi!
Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Tesla Cybertruck je ako tank, plne elektrický a s tromi motormi!
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Spoločnosť Tesla, ktorá má pod sebou už nie len výrobu elektromobilov, ale aj napríklad solárnych striech či batérií, predstavila svoj dlhoočakávaný nový model – Cybertruck. Pickup Tesla mal prísť v dizajne známom ako cyberpunk, výsledkom je tak pickup s dizajnom obrneného vozidla, prípadne vozidla pre marťanské misie.

Pozrite si

Tesla Model 3 po roku používania

Zdroj | Tesla

Elon Musk odhalil novinku s pompéznosťou a hrdosťou. Novinka je obor, ktorý má zaujať hlavne domácich zákazníkov. Len si osobne neviem predstaviť ako budú vydymovať ostatných účastníkov premávky. Prirobia si falošné výfuky a z nich budú púšťať dym? Uvidíme.

Každopádne, Tesla Cybertruck je opäť unikát. Obrovské vozidlo je voči takej Tesle Roadster či Modelu 3 až smiešne veľké. Na druhej strane má ísť o pracovný nástroj, ktorý obľubujú mnohí zákazníci pre jeho univerzálnosť.

Zdroj | Tesla

Unikátny dizajn mu ale nemožno uprieť. Je presne taký, ako automobilka postupne odhaľovala. V prednej časti je obrovské LED svetlo v pomerne tenkom pásiku. Tvar je prísne hranatý, na niektorých ostrých hranách sa snáď dá aj porezať. Kolesá si Tesla zas zjavne požičala z NASA, pôjde však skôr o masívne puklice. Cybertruck je naozaj cyberpunk pickup.

Všimli ste si predné svetlomety? Aj tie nad čelným sklom? Strecha má byť opäť presklená.

Pozrite si

Tesla Model X – najbezpečnejšie SUV je neodolateľné

Zdroj | Tesla

Karoséria, ktorá je zároveň rámom je vytvorená pre maximálnu odolnosť a bezpečnosť vozidla. Najdôležitejšie časti sú z ocele Ultra-Hard 30X Cold-Rolled. V štýle DeLorean je karoséria nefarbená. Sklá majú byť nerozbitné (čo ale Musk nedokázal na prezentácii, kde rozbil obe bočné sklá oceľovou guľou)! Označenie tank preto nie je vôbec mimo.

Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Keďže ide o pickup, veľmi dôležitá je plocha v zadnej časti pre materiál. Aj tá je, samozrejme, premyslená do najmenšieho detailu. Napríklad sa na ňu zmestí štvorkolka, ktorú si tam vie odparkovať ktokoľvek. Tesla mu v tom pomôže tým, že z veka kufra sa vie vysunúť nakladacia rampa a zároveň sa zníži zadná časť vozidla.

Pozrite si

Rivian – druhá Tesla? Má na to viac ako len predpoklady

Zdroj | Tesla

Aby toho nebolo málo, Tesla predstavila aj plne elektrickú štvorkolku. O nej Elon Musk nepovedal nič, iba že sa bude dať nabíjač priamo z kabíny Cybertrucku. V zadnej časti totiž Tesla pridala minimálne jednu zásuvku.

Zadnú časť je možné kompletne zakryť kovovou roletkou, ale z nej spraviť napríklad aj kempovaciu nadstavbu. Keďže ide o pracovný nástroj, nosnosť Cybertrucku je až takmer 1,6 tony! Objem „batožinových“ priestorov je 2 800 litrov. Tesla Cybertruck dokáže ťahať príves s maximálnou hmotnosťou takmer 6,5 tony (iba pre top verziu)! Unikátne má byť aj tlmenie, ktoré vie Cybertruck znížiť, resp. zvýšiť až o 10 cm.

Zdroj | Tesla

V predaji budú tri verzie – RWD, AWD s dvomi motormi a AWD s až tromi motormi. Zadnokolka ponúkne dojazd vyše 400 km a zrýchlenie okolo 6,6 sekundy s maximálkou na úrovni 177 km/h. Verzia s dvomi motormi, ktoré poháňanú obe nápravy, zvládne stovku pod 5 sekúnd, maximálne 193 km/h a prejde vyše 480 km. Top verzia s trojicou motorov dosiahne stovku za čosi vyše 3 sekundy, maximálne 203 km/h a má mať dojazd až 800 km!

Mimochodom, Tesla Cybertruck sa bude nabíjať 250 kW výkonom na najnovších nabíjačkách Supercharger od Tesly.

Výkon pre jednotlivé motorizácie si Tesla necháva pre seba. Rovnako tak nie sú známe ani ďalšie detaily ohľadom batérií či inej technickej výbavy.

Zdroj | Tesla

Interiér je podobne strohý, ako exteriér. Aj tu dominujú ostré hrany. Vodič má pred sebou volant ako z hernej konzoly, v štýle Modelu 3 je v strede palubovky jediný displej s obrovskou uhlopriečkou. Výduchy klimatizácie opäť nevidieť. Chýbať nemajú ale technologické vychytávky známe z iných modelov Tesla, vrátane Autopilota.

Novinkou v Tesle je digitálne spätné zrkadlo. Keďže kryt úložného priestoru v zatvorenom stave zakrýva výhľad dozadu. Novinkou je aj palubovka, ktorá vyzerá ako z kameňa, mramoru. Ide vraj o stlačený papier.

Vo vnútri je miesto pre 6 ľudí. Dvaja vpredu + traja vzadu + jeden v strede vpredu, keď sa vyklopí stredová opierka s držiakmi na nápoje.

Zdroj | Tesla

Základný model má stáť menej ako 40 000 dolárov, bez tamojších daní. Stredný model s pohonom 4×4 bude začínať na sume 50 000 dolárov, top model má stáť necelých 70 000 dolárov. A opäť to najhoršie, Tesla Cybertruck príde na trh niekedy v roku 2021 v dvoch nižších verziách, tá najvyššia s tromi motromi príde v roku 2022. Predobjednávky sú možné už dnes. Za tú zaplatíte iba 100 dolárov, nie 1 000 ako kedysi za Model 3.

Zdroj | Tesla
Zdroj