Reklama

Tesla v elektromobiloch za 25 000 USD nasadí „žiletkové“ batérie BYD

Zdroj | BYD
Juraj Procházka
Zdroj | BYD
Zdroj | BYD

Povesti, ktoré spájajú „žiletkovú“ batériu Blade od spoločnosti BYD s úspešnými elektrickými modelmi Tesly v Číne, prichádzajú po správe, že Tesla dokončila prototyp svojho elektromobilu s cenou 25 000 dolárov.

Neoficiálne informácie tvrdia, že Tesla by mohla v roku 2022 nasadiť v niektorých svojich vozidlách nové batérie s mimoriadne bezpečnou konštrukciou „Blade“ od čínskej automobilky BYD.

Pozrite si

V novom SUV Tang prichádzajú „žiletkové“ LFP batérie BYD

Tento nový dizajn batérií predstavila BYD už v marci minulého roku. Okrem toho, že ide o batérie na báze bežnej chémie LFP (lítium-železo-fosfát), ich jedinečnosť spočíva v dizajne. Firma prezdradila, že Blade predstavuje jednočlánkovú batériu s dĺžkou 96 cm, šírkou 9 cm a výškou 1,35 cm, ktorú je možné ukladať do sady batérií ako žiletky.

Zdroj | BYD

Systém cell-to-pack (CTP) umožňuje vytvoriť nosnú konštrukciu priamo z dlhých a tenkých článkov. Dosiahne sa tak o 50% vyššia objemová hustota energie v porovnaní s konvenčnými batériami LFP.

Zaujímavou výhodou batérií od BYD je však ich bezpečnosť. Konštrukcia batérie prešla rozsiahlymi testami, aby bola zaistená bezpečnosť a účinnosť. Batérie Blade prešli testami prieniku hrotov tak, že po prepichnutí hlavného krytu nevytvárali dym ani oheň. Povrchové teploty dosahovali iba 30 až 60 stupňov Celzia. Bežné riešenia obalov na blokové batérie LFP síce tiež nezačali horieť, ale teploty dosiahli nebezpečné hodnoty 200 až 400 stupňov Celzia. Li-ion batérie navyše prekročili teplotnú hranicu 500 stupňov Celzia a „agresívne“ zhoreli.

Pikantné je, že pred rokmi sa Elon Musk konkurencii na trhu elektromobilov, vrátane čínskej automobilky BYD, vysmieval. pričom dnes zrejme prichádza k úzkej spolupráci.

Viceprezident BYD He Long vlani pri uvedení nových batérií na trh povedal, že záujem o spoluprácu prejavilo množstvo automobiliek a prebiehajú diskusie o možnej kooperáciii na technológii „žiletkových“ batérií. V tom čase síce nezazneli žiadne konkrétne značky, ale dnes je zrejmé, že Tesla je jednou z nich.

Čínske médiá uvádzajú, že Tesla nakúpi prvé dodávky „žiletkových“ batérií BYD v 2. kvartáli 2022. BYD správu odmietla komentovať, ale zároveň ju ani nepoprela.

Pozrite si

Čínske BYD predstavilo novú platformu pre elektromobily, má 800 V batériu

V správach sa tiež uvádza, že Tesla už vstúpila s vozidlami s nainštalovanou “žiletkovou“ batériou do „testovacej fázy C“ a automobilka už údajne skompletovala reťazec dodávateľov na model vozidla Tesla za 25 000 USD. Na trhu by sa tak mohlo objaviť už v budúcom roku.

Nadšenie z ceny možno jemne skreše skutočnosť, že americké ceny sú udávané bez DPH a prípadné dodávky na európsky trh budú pravdepodobne drahšie, ale elektromobil značky Tesla s cenovkou pod 30 000 EUR by si rozhodne našiel veľa priaznivcov. Tým skôr, ak sa nebudú musieť obávať fatálneho požiaru pri havárii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.