Reklama

Čo si vybrať - Huawei P50 Pocket, alebo Samsung Galaxy Z Flip3 5G?

Lissett Pliešovská

Dve skladačky na prvý pohľad a možno aj na druhý podobné, no rozdielov je však viac, akoby ste možno očakávali.

Spoločník vždy a všade, veru tak by som označila svoj smartfón. Nevnímam ho ako obyčajnú úžitkovú vec dennej spotreby, čo je aj dôvod, prečo k jeho kúpe pristupujem úplne inak. Výber nie je jednoduchá záležitosť ani pre nás ženy. Ak nemáme obmedzené finančné prostriedky, vieme sa vyblázniť ako pri shoping náletoch. Toto malé zariadenie musí zodpovedať náročným požiadavkám svojej majiteľky, a to vypadať dobre, mať správnu veľkosť, dlhú výdrž, kvalitný fotoaparát či dostatočnú kapacitu interného úložiska.

Čítala som množstvo recenzii písaných mužmi, dopátrala som sa k dôležitým technickým informáciám, ale… Každý mi však dá za pravdu, že ak sa pred auto postaví žena a muž, tak začnú spievať inú pieseň a hodnotiť prevažne rozdielne veci. Myslím si, že tak je to aj pri smartfónoch, to je aj dôvod, prečo som sa rozhodla pozrieť na dva skvelé zariadenia ženským okom. Pýtate sa, prečo som do súboja vybrala véčka? Považujem ich za najštýlovejšie mobily pre ženy, ktoré zažívajú konečne svoj návrat.

Vzhľad

Milujeme pekné veci, ak sú aj praktické a užitočné, radosť spolu s nami zdieľajú i naše polovičky. Položila som si na stôl Huawei P50 Pocket (ďalej len Huawei) a Samsung Galaxy Z Flip3 5G (ďalej len Samsung), chvíľu ich skúmala pohľadom a začala porovnávať, ktorý sa mi páči viac a prečo.

Huawei má krásnu úpravu krytu, perleťovú s vypuklejším vzorom čo pridáva na luxusnom dojme a musím uznať, že také prevedenie mu pristane. Vonkajší displej v tvare kruhu je farebný, menší ako má Samsung, fotoaparáty sú vložené opäť do kruhu. Celkovo pôsobí zaujímavo a inak ako sme zvyknutí. Po otvorení zistíte, že máte obraz so sýtymi farbami, väčšiu plochu na písanie, bočné tlačidlá dobre uchopiteľné a ľahko ovládateľné.

Odlišnosti určite dali Huawei P50 Pocket ten potrebný punc jedinečnosti.

Huawei na dizajne pracoval s holandskou dizajnérkou Iris Van Herpen a výsledok je veľmi dobrý. Za zmienku určite stojí, že v zatvorenom stave nie je medzi zloženými časťami displeja žiadna medzera, na rozdiel od Samsungu.

Samsung v zlatom (cream) prevedení je správnou voľbou na upútanie zraku (nielen) žien. Väčší vonkajší displej je dobrá voľba, aspoň pre mňa, vidím koľko je hodín bez nasadenia okuliarov. Od svojho konkurenta sa smartfón odlišuje veľkosťou, je menší a užší. Jeho celkový dojem je jednoliaty bez rušivých prvkov, no príde mi všednejší. Obrazovky Samsungov už roky patria medzi špičku a nie je to inak ani teraz.

Pozrite si

Samsung Galaxy Z Flip3 5G nie je len módny výstrelok

Za ktorým by som natiahla ruku? Priznám sa, zvolila by som Huawei. Som si však istá, že o prvotné nadšenie zo Samsungu som bola v tomto prípade ukrátená, lebo je mojim spoločníkom už dlhšiu dobu a tým pádom mi zovšednel.

Za dizajn a praktickejšie rozmery u mňa víťazí a získava bod Huawei.

Huawei P50 Pocket 1:0 Samsung Galaxy Z Flip3

Výkon

Huawei poháňa Snapdragon 888 4G. Spárovaný môže byť s 8, alebo 12 GB RAM. Aj Samsung stavil na osvedčený Qualcomm Snapdragon 888, je však vo verzii 5G. Procesoru asistuje 8 GB RAM. Porovnávala som mobily s 8 GB RAM. Ako správne tušíte, výkonnostné rozdiely som nezaregistrovala.

Napriek tomu dostáva bod Samsung, pretože sa oveľa menej zahrieval.

Huawei P50 Pocket 1:1 Samsung Galaxy Z Flip3

Fotoaparát

Fotoaparáty patria medzi najvyužívanejšiu výbavu smartfómov. Vedia to výrobcovia a vieme to aj my. Huawei už roky patrí medzi špičku fotoaparátov v Android zariadeniach, no svoje pevné miesto má aj Samsung.

Huawei vybavil svoje véčko trojitým zadným fotoaparátom. Hlavný snímač má 40 Mpx (f/1,8), 13 Mpx širokouhlý (f/2,2) a hĺbkový objektív s 32 Mpx (f/1,8). Selfie kamera má širokouhlý 10,7 Mpx snímač (f/2,2).

V Samsungu nájdete na zadnej strane dva objektívy, oba majú 12 Mpx. Širokouhlý (f/1,8) dopĺňa ultraširokouhlý (f/2,2). Predná kamera má 10 Mpx (f/2,4).

Výsledné fotografie sú z oboch mobilov veľmi slušné. V niektorých situáciách si lepšie poradí jeden, v iných druhý. Samsung sa už tradične snaží vylepšiť výsledné snímky, čo je síce pekné, ale niekedy nezodpovedajúce realite.

Pozrite si, aké fotografie získate. Vždy prvý obrázok (vľavo) je urobený na Huawei, druhý (vpravo) na Samsungu. Všimnite si rozdielne spracovanie modrej oblohy.

Huawei P50 Pocket 2:1 Samsung Galaxy Z Flip3

Displej

Huawei je vybavený 6,9″ OLED obrazovkou s rozlíšením 2 790 x 1 288 px, podporuje 1440 Hz vysokofrekvenčné PWM stmievanie, obnovovacia frekvencia podporuje 120 Hz.

Samsung je vybavený 6,7″ AMOLED displejom s rozlíšením 2 640 × 1 080 px. Obrazovka podporuje adaptívnu obnovovaciu frekvenciu 120 Hz.

Rozdiely medzi oboma displejmi nie sú veľké, ani keď ich máte položené vedľa seba a používate súčasne. Napriek väčšiemu displeju, ktorý má Huawei mala som lepší dojem z obrazu na Samsungu.

Huawei P50 Pocket 2:2 Samsung Galaxy Z Flip3

Systém

Obrovským rozdielom je použitý operačný systém. Huawei po tom, ako dostal zákaz používať Android, začal vo svojich smartfónoch nasadzovať HarmonyOS. Nič proti samotnému systému, beží spoľahlivo a ponuka natívnych aplikácii je veľmi slušná. „Pruser“ však nastane, keď chcete využívať aplikácie, na ktoré ste zvyknutí. Obchod Play tu teda nahrádza AppGallery, Vyhľadávač Google tzv. Petal Search, Mapy Google zas Mapy Petal. Viac sme sa tejto téme venovali v článku Huawei nova 9 – bez Googlu sa dá žiť, ale…

Aplikácie v Huawei teda musíte stiahnuť ako inštalačné súbory z alternatívnych zdrojov (napr. APKMirror či APKPure), alebo si do smartfónu stiahnete alternatívny obchod, napr. Aurora Store. To určite nie je jednoduché a komfortné pre technologických zelenáčov (a zelenáčky) zvyknutých získavať aplikácie z jedného obchodu (Google Play, App Store).

Pozrite si

Máte novší Huawei a chcete ním platiť bez ohľadu na banku? Riešením je Curve!

Prechod z jedného operačného systému na druhý chce zvyk, stačí to pár dní používania a je po probléme. Ak ste dlhoroční používatelia Samsungu (Androidu), mnoho vecí vám bude chýbať, pretože to Huawei nemá.

Huawei P50 Pocket 2:3 Samsung Galaxy Z Flip3

Batéria

Výdrž smartfónov je dôležitá u mužov ako aj žien. Vymyslela som si svoj test výdrže a podrobila obe zariadenia rovnakej skúške, čo vám bola riadna fuška. Nabité zariadenia na 100 % som ráno v rovnakom čase spustila streamovaním jedného filmu, potom nasledoval koncert.

Samsung aj Huawei absolvoval 15 minútový hovor, samozrejme, v rozdielnom čase. Nasledoval Facebook, Instagram, čítanie článkov, vybavovanie e-mailov. Ak to robíte cielene, prídu vám zdĺhavé ako mne, mala som pocit, že niet konca kraja. Pri bežnom každodennom používaní frflem, ako rýchlo sa mi mobil vybije. Skúsite si tipnúť, ktoré zariadenie vydržalo dlhšie?

Bol to Huawei, ale treba podotknúť, že boj bol vopred nespravodlivý, Samsung má totiž nižšiu kapacitu batérie (3 300 mAh oproti 4 000 mAh v Huawei), napriek tomu rozdiel nebol markantný.

Huawei P50 Pocket 3:3 Samsung Galaxy Z Flip3

Cena

Tu má opäť navrch Samsung. Keď prišiel na trh, predával sa za 1 049 eur. Huawei si zjavne verí, cena novinky je stanovená na 1 399 eur. V balení ponúka Huawei navyše nabíjací adaptér a puzdro.

Huawei P50 Pocket 3:4 Samsung Galaxy Z Flip3

Huawei P50 Pocket Samsung Galaxy Z Flip3 5G
cena 1 399 eur 1 049 eur
displej 6,9″ OLED 6,7″ dynamický AMOLED 2X
rozlíšenie displeja 1 288 x 2 700 px 1 080 x 2 640 px
vonkajší displej 1,04″ kruhový 1,9″ Super AMOLED
hlavný fotoaparát 40 + 13 + 32 Mpx 12 + 12 Mpx
selfie kamera 10,7 Mpx 10 Mpx
procesor Snapdragon 888 4G Qualcomm Snapdragon 888 5G
RAM 8, 12 GB 8 GB
interná pamäť 128, 256, 512 GB 128, 256 GB
systém HarmonyOS 2.0 Android 11, One UI 3.1.1
SIM nano-SIM, eSIM nano-SIM, eSIM
Konektivita 4G 5G
Wi-Fi Wi-Fi 6 Wi-Fi 6
Bluetooth 5.2, A2DP, LE 5.1, A2DP, LE
snímač odtlačku prsta v tlačidle ON/OFF v tlačidle ON/OFF
batéria 4 000 mAh 3 300 mAh
nabíjanie 40 W + 5 W reverzné 15 W + 10 W bezdrôtové + 4,5 W reverzné
rozmery – rozložený 170 x 75,5 x 7,2 mm 166 x 72,2 x 6,9 mm
rozmery – zložený 87,3 x 75,5 x 15,2 mm 86,4 x 72,2 x 15,9-17,1 mm
hmotnosť 190 g 183 g
odolnosť IP68 IPX8

Záver

Víťaz môže byť len jeden a inak to nie je ani v tomto prípade. Samsung patrí medzi priekopníkov skladacích smartfónov a je to na jeho produktoch vidieť a cítiť. Sú jednoducho vpredu a zdá sa, že každým rokom majú pred konkurenciou väčší náskok. Priznám sa, že v tomto nie som až taká nestranná, milovala som „véčka“ od Samsungu ešte v ére obyčajných „hlúpych“ mobilov a užívam si ich aj teraz.

Pozrite si

Huawei P50 Pro – veľkolepý návrat do prvej ligy

Nový Huawei je kapitola sama o sebe. Samozrejme, mám na mysli ich odtrhnutie od Google služieb, ktoré podľa mňa znižujú úžitkovú hodnotu inak skvelých zariadení. Ak sa na to dívam čisto z pohľadu obyčajného používateľa, bežnej ženy, ktorá chce svoju skladačku využívať najmä na známe aplikácie, môže ostať zaskočená. Zrazu zistí, že aplikácia nejakého slovenského obchodu, ktorú si doteraz vedela bez problémov stiahnuť v ľubovoľnom smartfóne, si v Huawei nestiahne, pretože sa nenachádza v AppGallery. Len najznámejšie aplikácie si vie stiahnuť ako inštalačné súbory z alternatívnych zdrojov. Pýtam sa, prečo by to niekto mal robiť takto komplikovane?

Za P50 Pocket zaplatíte výrazne viac, získate len podporu 4G sietí a nemáte bezdrôtové nabíjanie? Huawei vám síce „dá“ o jeden objektív naviac, väčšiu kapacitu batérie a v balení nájdete okrem adaptéra aj ochranný obal, no zdá sa mi to málo oproti tomu, čo ponúka Samsung Z Flip3 5G.

Aj preto sa víťazom súboja stáva Samsung Galaxy  Z Flip3 5G.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.