Reklama

Huawei P50 Pro - veľkolepý návrat do prvej ligy

Stanislav Vinc
89 %

Krátko po novom prírastku do rodiny „nova“ prináša Huawei na náš trh aj pokračovateľa obľúbenej P-série. V redakcii sme si naživo vyskúšali novinku Huawei P50 Pro, ktorá po menšej odmlke skúša túto značku vrátiť do najvyššej smartfónovej ligy. Má nová vlajková loď v tomto silnom segmente čím zaujať?

Ak sa vám zdá nový Huawei P50 Pro povedomý, nemáte déjà vu. Podobne ako pri vyššie odkazovanom modeli Huawei nova 9, aj v tomto prípade sa nový hardvér od Huawei dostáva na globálny (a náš) trh so slušným zdržaním. V domovskej Číne bola táto séria predstavená ešte v priebehu minulého leta.

Pri tomto fakte automaticky vyvstáva otázka, či Huawei P50 Pro nie je v tomto rýchlo sa meniacom technologickom svete po polroku od vydania zastaraný. Napokon, kedysi boli vlajkové lode do sveta smartfónov uvádzané práve zhruba každých 6 mesiacov. Našťastie pre Huawei, doba sa v tomto smere mení.

Huawei P50 Pro pôsobí na prvý pohľad naozaj sviežo, za čo môže najmä jeho 6,6“ OLED displej, ktorý prekvapí nielen veľkou uhlopriečkou, ale aj tenkými rámčekmi, ku ktorým sa navyše pridávajú dve zahnuté strany. Aplikácie, hry či filmy a seriály tak máte prakticky doslova na dlani, bez vnímania samotného smartfónu. Pod to sa podpisuje aj pomerne príjemná hmotnosť 195 gramov.

Huawei sa v tomto smere nesnažil odznova vymýšľať koleso a po stránke tvaru smartfónu stavil na overený koncept. Dizajn sa mu ale podarilo ozvláštniť pekným metalickým povrchom, ktorý je dostupný vo verzi Golden Black a Cocoa Gold. Hoci to na propagačných fotografiách nevidieť, druhá menovaná verzia, ktorú sme mali k dispozícii my, je v skutočnosti jemne ružová. Mimochodom, ako už možno tušíte, ide o dokonalý magnet na odtlačky.

Pri spomínanom displeji Huawei stavilo na kvalitný OLED panel s rozlíšením 2 700 x 1 228 pixelov, ktorý dokáže vykresliť 1,07 miliardy farieb. Po stránke kvality mu skutočne nie je čo vytknúť a aj keď sa mi osobne zdajú spomínané zahnuté hrany už trochu „out“, tak musím uznať, že tu Huawei naozaj nešetril. Displej poteší aj 120 Hz variabilnou obnovovacou frekvenciou obrazu, ktorú dokáže systém automaticky navýšiť či znížiť pre potreby šetrenia batérie.

Pod povrchom displeja má Huawei P50 Pro integrovaný snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje spoľahlivo. Pre jeho použitie je však vzhľadom na jeho umiestnenie a celkový rozmer smartfónu potrebné smartfón trochu prechytiť. Možno by bolo elegantnejšie, ak by bol snímač umiestnený v bočnom tlačidle, no Huawei tento drobný nedostatok rieši aj dostupnosťou odomykania smartfónu skenom tváre. Ak teda práve nemáte na tvári rúško, smartfón sa vám automaticky odomkne ešte skôr, než naň položíte palec.

Pod elegantným povrchom ukrýva Huawei P50 Pro vlajkový čipset Snapdragon 888 4G vybavený 8-jadrovým procesorom a grafikou Adreno 660, ktorým sekunduje 8 GB operačnej pamäte. Perfektná rýchlosť, rýchle reakcie a herný výkon sú pri tejto zostave samozrejmosťou a Huawei sľubuje, že to tak vďaka jeho inteligentnej optimalizácii a automatickému prečisťovaniu systému zostane aj po niekoľkých mesiacov od spustenia.

Či sa tieto tvrdenia potvrdia aj v praxi, ukáže až čas. Kde však Huawei P50 Pro optimalizáciu zvládnutú určite má, je šetrenie batérie. Celodenná výdrž je aj pri tomto výkone samozrejmosťou a v prípade nižšieho vyťaženia vám 4 360 mAh batéria vydrží aj dva dni. Na druhý deň vám navyše stačí smartfón na pár minút pripojiť na pribalenú 66 W nabíjačku a do niekoľkých minút ste „späť v hre“. Sami sme si takýmto spôsobom v priebehu napr. 15 minút nabili smartfón z 34 % na komfortných 76 %.

Ako ste si možno všimli, smartfón má vo výbave 4G verziu čipsetu a to kvôli pretrvávajúcim sankciám zo strany Spojených štátov. Z rovnakého dôvodu Huawei naďalej vo svojich smartfónoch nesmie používať Google služby, hoci samotný operačný systém Android používať môže. Čo to znamená v praxi?

Huawei implementoval do operačného systému Android (v tomto prípade Android 12) vlastný softvér nahrádzajúci služby a aplikácie Googlu zaobalený do nadstavby EMUI 12 (12.0.1). Obchod Play tu teda nahrádza AppGallery, Vyhľadávač Google tzv. Petal Search, Mapy Google zas Mapy Petal a pod. Viac sme sa tejto téme venovali pri testovaní smartfónu Huawei nova 9.

Najdôležitejšia pre väčšinu ľudí je samozrejme otázka inštalácie aplikácií. Na skúšku sme si tak okamžite po nastavení smartfónu zapli AppGallery a začali inštalovať všetko, čo potrebujeme k nášmu každodennému fungovaniu – napr. GreenPass, Telegram, TikTok, bankovú aplikáciu, appku na nákup potravín či appku na objednávanie taxíkov zdieľanej prepravy. Žiaden problém, tieto appky a mnoho ďalších sme si stiahli z AppGallery tak, ako z obchodu Play či App Store.

 

Ak zadáte do vyhľadávania AppGallery názvy iných populárnych aplikácií, ako napr. Messenger, Instagram, Netflix či Spotify a ďalších, namiesto možnosti ich priameho stiahnutia sa vám tieto aplikácie zobrazia ako výsledky z Výhľadávania Petal. AppGallery vás totižto týmto spôsobom priamo presmeruje na externé zdroje, napr. webové stránky samotných vývojárov daných aplikácií, alebo neoficiálne zdroje aplikácií pre Android, ako napr. APKPure.

 

Inštalácia aplikácie z týchto externých zdrojov vám zaberie 2-3 kroky naviac, no trvá rovnako iba pár sekúnd, ako priama inštalácia appiek z AppGallery. Pre skúseného používateľa je to hračka a tí menej skúsení si na to po nainštalovaní tretej či štvrtej zvyknú tiež. V prípade externých zdrojov sa však stať, že si do smartfónu stiahnete neaktuálnu či nefunkčnú verziu aplikácie, čoho sa však netreba zbytočne báť. Appku stačí odinštalovať a skúsiť do z iného zdroja.

Problém nastáva iba v prípade, pokiaľ sa do smartfónu pokúsite nainštalovať aplikáciu závislú na Google službách – napr. Fotky Google, Mapy Google či Google Disk. Tie síce na Huawei smartfóne spustíte, no nebude vám fungovať prihlásenie či špecifické časti aplikácie. Tieto aplikácie budete musieť nahradiť nejakými alternatívami, napr. aj tými od Huawei.

Pomerne zaujímavým spôsobom Huawei obchádza aj absenciu platobnej funkcie Google Pay, ktorá slúži na bezkontaktné platby hodinkami či mobilom. Huawei sa pre tento účel spojilo so spoločnosťou Curve, ktorej aplikáciu už nájdete aj v slovenskej verzii AppGallery.

Pozrite si

Máte novší Huawei a chcete ním platiť bez ohľadu na banku? Riešením je Curve!

Curve je služba, ktorá pre vás dokáže pod jedným číslom karty združiť viacero platobných kariet, pričom si rozumie s kartami akejkoľvek banky. V spojení s fyzickou kartou Curve môžete túto službu použiť na zbavenie sa veľkého množstva platobných kariet v peňaženke, no zároveň ide v prípade Huawei smartfónov o skvelý spôsob, ako platiť v obchode mobilom a to dokonca aj v prípade, že vaša banka „konkurenčný“ Google Play nepodporuje.

Od softvéru sa však musíme vrátiť späť k hardvéru. Špecialitou P-série od Huawei boli totiž vždy fotoaparáty a inak to nie je ani v prípade modelu P50 Pro, ktorého zadné fotoaparáty sa nedajú prehliadnuť. V dvoch veľkých kruhoch sa tentokrát ukrývajú štyri fotoaparáty, dokonca jeden aj s periskopom.

Hlavný „True-Chroma“ fotoaparát ponúka rozlíšenie 50 Mpx (f/1.8) a nechýba mu ani optická stabilizácia obrazu. Hlavnému senzoru aktívne sekunduje 40 Mpx monochromatický fotoaparát (f/1.6), ktorý sa stará o získanie dodatočných dát o fotografovanej scéne a to najmä pri nočných fotografiách, v ktorých Huawei vždy exceloval. Táto zostava údajne dokáže získať pre snímky až o 103 % viac svetla, ako predchádzajúci model P40 Pro.

Tretím fotoaparátom na zadnej strane, ktorý sa ešte zmestil do horného modulu, je 13 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát s clonou f/2.2, ktorý slúži okrem tvorby ultraširokouhlých snímok aj na tvorbu makro záberov zo vzdialenosti 2,5 centimetra. Nejde o žiadne extrémne makro, no pokiaľ potrebujete skrátka niečo odfotiť z krátkej vzdialenosti, túto možnosť občas určite oceníte.

Štvrtý fotoaparát je už „na samotke“ v dolnom module, resp. kruhu a to z dôvodu, že ide o 64 Mpx periskopický teleobjektív (f/3.5), ktorý tiež dostal do výbavy optickú stabilizáciu. V rámci optického zoomu ponúka tento objektív „len“ 3,5-násobné priblíženie, no v rámci hybridného až 100-násobné. V praxi budete využívať najčastejšie priblíženie na úrovni 10-30x, z ktorého vychádzajú až neuveriteľne kvalitné snímky. Posúďte sami.

Video dokáže Huawei P50 Pro nahrávať v 4K UHD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu, čo je už dnes najmä v oblasti vlajkových lodí štandard. Výsledné zábery sú skvelé a to dokonca aj pri 30-násobnom priblížení, kedy smartfón prepne záber na periskopický fotoaparát. Klobúk dole za obrovský pokrok, Huawei.

Huawei P50 Pro má rozhodne čím zaujať a aj napriek chýbajúcim Google službám dokáže presvedčiť, že je hodným kandidátom na váš nový smartfón – samozrejme za predpokladu, že si vyberáte z TOP triedy. Na náš trh totiž mieri s maloobchodnou odporúčanou cenou 1 199 €.

Huawei P50 Pro si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.