Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 4 min.
  • 9.11.2017

Čo je to Apple HomeKit? Inteligentná domácnosť pre jabĺčkárov

Čo je to Apple HomeKit? Inteligentná domácnosť pre jabĺčkárov
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Čo je to Apple HomeKit? Inteligentná domácnosť pre jabĺčkárov
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Možno ste sa pri nákupe elektroniky stretli s inteligentným osvetlením, inteligentnou zásuvkou alebo bezpečnostnou kamerou, ktorá podporovala takzvaný HomeKit. Čo je to HomeKit a na čo slúži? To si objasníme v pokračovaní seriálu Čo je to.

V skratke…

HomeKit je platforma od Apple, ktorá združuje všetky kompatibilné smart zariadenia z kategórie inteligentnej domácnosti. HomeKit zároveň zabezpečuje bezpečný prenos dát a kompatibilitu s Apple zariadeniami.

Na trhu dnes nájdeme množstvo zariadení, ktoré nám pomáhajú zjednodušiť ovládanie domácich spotrebičov a to pomocou hlasového ovládania, automatizácie či vzdialeného prístupu. Medzi najznámejšie a najpopulárnejšie produkty z tejto kategórie patrí určite inteligentné osvetlenie Philips Hue alebo IKEA TRÅDFRI a bezpečnostné kamery D-Link Omna či Logitech Circle. Všetky tieto produkty podporujú Apple HomeKit, čo má pre spotrebiteľa dva dôležité významy.

Zdroj | Philips

Prvým významom je kompatibilita s Apple zariadeniami, teda konkrétne s aplikáciou Domácnosť a hlasovou asistentkou Siri. Domácnosť alebo Home je aplikácia zabudovaná v každom iOS a watchOS zariadení, ktorá združuje všetky smart zariadenia od rôznych výrobcov do jednej spoločnej aplikácie. Používateľ vďaka tomu nemusí preskakovať z aplikácie do aplikácie a na ovládanie domácnosti mu stačí používať jednu aplikáciu alebo hlasovú asistentku Siri.

Zdroj | Apple

Aplikácia Domácnosť taktiež ponúka takzvanú automatizáciu. Pod týmto pojmom sa ukrýva tvorba pravidiel, podľa ktorých sa budú zariadenia v domácnosti správať. Po príchode domov sa môžu automaticky zasvietiť svetlá, inteligentný termostat automaticky zvýši teplotu vykurovania a inteligentný zámok odomkne vchodové dvere. Možností je mnoho a ďalšie budú pribúdať spoločne s novým hardvérom na trhu a tiež skrz softvérové aktualizácie.

Zdroj | Apple

Druhým dôležitým významom platformy HomeKit je zabezpečenie. Zrejme by ste nechceli, aby sa váš záznam z bezpečnostnej kamery odosielal na servery výrobcu alebo aby sa inteligentné zámky dali jednoducho odomknúť vzdialene, keď sa šikovný útočník nabúra na vašu Wi-Fi sieť. Aby k takýmto situáciám nedochádzalo, musí prejsť každý výrobca so záujmom o platformu HomeKit dôkladným schvaľovacím procesom.

Apple v tomto procese preverí bezpečnosť zariadenia a až po tomto procese získa výrobca povolenie k predaju výrobku s podporou HomeKitu. Z počiatku Apple vyžadoval aj implementáciu špeciálneho bezpečnostného čipu, ktorý si výrobcovia museli zakúpiť od Apple. Od tohto obmedzenia ale Apple tento rok upustil a prešiel na výhradne softvérovú ochranu.

Zdroj | Apple

Prvým produktom, ktorý využil uvoľnenie týchto pravidiel, bolo inteligentné osvetlenie IKEA TRÅDFRI, na ktoré sme sa pozreli aj v recenzii.

Pozrite si

IKEA TRÅDFRI – dostupné smart osvetlenie má svoje muchy

Ak používate Apple zariadenia a plánujete do domácnosti zakúpiť niektorý z HomeKit produktov, mali by ste vedieť ešte jednu vec. Ak chcete ovládať inteligentnú domácnosť aj vzdialene, musíme mať doma Apple TV (4K alebo 4. generáciu) alebo iPad s najnovšou aktualizáciou.

Zdroj | Apple

Tieto zariadenia budú v čase vašej neprítomnosti slúžiť ako spojka medzi vami a domácnosťou. Ak vzdialené ovládanie zariadení nepotrebujete, zaobídete sa aj bez týchto zariadení. Už čoskoro by mal Apple vydať aj inteligentný reproduktor HomePod, ktorý bude taktiež možné využiť ako bránu pre HomeKit.