Philips Hue stále patrí medzi to najlepšie medzi smart svietidlami

ZDROJ | Philips

Philips Hue sa v minulom roku rozrástlo o niekoľko šikovných a zaujímavých noviniek, ktoré ocenia noví i starí používatelia Hue. My sme na niekoľko dní rozsvietili domácnosť najrôznejšími svetlami Hue, aby sme v praxi videli, ako sa správajú.

Naše hodnotenie

96%
0 100

Výhody

  • jednoduchá inštalácia
  • prepracovaná aplikácia
  • využiteľnosť

Nevýhody

  • vyššia cena
  • obmedzenia priraďovania svetiel
  • nefunkčnosť s IFTTT

Jednou vetou

Philips Hue je unikátom na trhu. Hoci existuje viacero iných výrobcov, ktorí ponúkajú smart LED žiarovky, ani jeden nezašiel so smart svietením tak ďaleko, ako Philips.

ZDROJ | Philips

Okrem trojice RGB LED žiaroviek zo štartovacieho balíčka s novým Hue Bridge 2.0 sme do každej miestnosti pridali nejaké zaujímavé svetlo Hue.

V pracovni tak skončilo exkluzívne stropné svietidlo Beyond s duálnym svietením, v spálni nové žiarovky White Ambiance pre pohodlné vstávanie a zaspávanie.

Philips Hue Beyond ZDROJ | Philips

Na terasu sme dali prenosné svetlo Go, do detskej izby štýlové svetlo Iris, do kuchyne zas menšie svietidlo Bloom. To však nie je všetko.

RECENZIA Philips Hue Go – prenosná štýlovka nielen pre domácnosť

Keďže Philips nedávno predstavil aj nový snímač pohybu Motion Sensor, vyskúšali sme jeho funkčnosť. Rovnako v sete nechýbal ani nový Tap Switch či stmievací ovládač Dimmer Switch.

Zapojenie tohto všetkého netrvalo ani hodinu. Dokonca ani pri stropnom svietidle, ktoré je vyrobené tak, aby ste s jeho zapájaním mali čo najmenej roboty, som nemusel otvoriť návod. Za to si Philips zaslúži pochvalu.

Horšie to však bolo s novým Hue Bridge 2.0, ktorý automaticky rozpoznal len RGB LED žiarovky, svetlo Go a Beyond. Všetky ostatné svetlá bolo nutné „vložiť“ do mobilnej aplikácie manuálne.

ZDROJ | Philips

To znamená, že musíte do vyhradenej kolonky napísať krátke výrobné číslo každého zariadenia. To by som však za výrazné mínus nepovažoval.

Následne je potrebné už len vytvoriť miestnosti a priradiť k nim konkrétne svetlá. Jedno svetlo pritom nie je možné vložiť do dvoch miestností, čo je škoda.

Časovo omnoho náročnejšie je však vytváranie tzv. rutín. Rutiny slúžia na automatizáciu správania sa Hue svetiel. Je to perfektná vec, no kým to všetko naklikáte a vyskúšate, prejde ďalšia hodina či dve. Stojí to však za to. Vybrať si môžete maximálne štyri konkrétne miestnosti, alebo celý dom, teda všetky svetlá.

Podobne je na tom aj Hue Tap Switch. Nastaviť ho je možné na ovládanie do troch miestností, alebo celého domu. Nastaviť mu môžete nielen vypínanie či zapínanie svetiel, ale aj konkrétne svetelné scény.

Podobné funkcie ponúka aj starší Hue Dimmer Switch, ktorý je však mobilný, teda si ho môžete zobrať do kresla a nastaviť svetlá odtiaľ.

Takto Hue Switch 2.0 neodporúčame inštalovať. Zariadenie je to síce pekné, no dojem kazia káble, bez ktorých to jednoducho nejde. Radšej ho schovajte do TV skrinky alebo k modemu. Sieť ZigBee má dostatočný dosah. ZDROJ | Philips

Philips Hue Motion Sensor je šikovným doplnkom, hodí sa však viac na bielu stenu, kde tak nekričí. Je ho možné nastaviť cez appku tak, že pri detekcii pohybu zapne len vybrané svetlá, alebo všetky svetlá v domácnosti na určitý čas.

Hodí sa aj v prípade, ak máte malé deti, ktoré v noci chodia na WC, alebo k vám do postele. Svetlá sa pri pohybe zapnú a dieťa môže bezpečne prejsť, kam potrebuje.

ZDROJ | Philips

Čerešničkou na torte Philips Hue je však svietidlo Beyond. Dvojité svietidlo v jednom dokáže vyčarovať nezvyčajné farebné kreácie pre akúkoľvek príležitosť.

Ak by sme mali ešte aj Philips televízor s Ambilight systémom, mohli by sme prepojiť Hue svetlá aj s ním. Navyše je (presnejšie bolo) Hue možné ovládať a programovať cez tzv. IFTTT, samozrejmosťou sú svetelné upozornenia na notifikácie apod. Dokonca existujú i hry pre Xbox, ktoré Hue taktiež podporujú.

IFTTT čiastočne nahrádza niekoľko funkcií v aplikácii. Nastaviť si tak môžete zapnutie alebo vypnutie vybraných či všetkých svetiel pri príchode alebo odchode z domu.

To isté platí pre vstávanie v konkrétny čas alebo automatické vypnutie všetkých svetiel po danom čase. Najväčším plusom je však možnosť ovládania svietidiel na diaľku, hoc aj z druhého konca sveta. Potrebujete len internet a Hue svetlá v domácnosti nevypnuté vypínačom na stene.

Potom si môžte buď manuálne zapínať konkrétne svietidlá kedy vám to napadne, alebo vytvoriť dovolenkové Routines, teda nastaviť vybrané svetlá, aby sa zapli v nejakom čase. Vytvoríte tým efekt, že ste doma čo bezpochyby prípadných zlodejov odradí. Susedia sa síce budú diviť, prečo im neotvárate, keď „ste doma“, ale to im môžete vysvetliť pred či po dovolenke.

ZDROJ | Philips

Philips Hue je unikátom na trhu. Hoci existuje viacero iných výrobcov, ktorí ponúkajú smart LED žiarovky, ani jeden nezašiel so smart svietením tak ďaleko, ako Philips. Jediným výrazným mínusom je vyššia cena.

Ceny testovaných zariadení Philips Hue

Starting Kit (E27) – 199,95 €

White Ambiance – 34,95 €/ks

Motion Sensor – 39,95 €

Dimmer Switch – 24,95 €

Tap Switch – 59,95 €

Beyond – od 299,00 € do 499,00 €

Go – 99,00 €

Bloom – 69,95 €

Iris – 99,95 €

ZDROJ | Philips

Komentáre k článku