Reklama

IKEA TRÅDFRI - dostupné smart osvetlenie má svoje muchy

Števo Porubský
76 %
IKEA svoje smart osvetlenie TRÅDFRI predstavila len nedávno. Podarilo sa nám získať testovaciu vzorku a tak vám môžme priniesť dojmy z používania. Aké je pomerne lacné smart osvetlenie v praxi?

Výhody

  • prijateľná cena
  • rýchla a jednoduchá inštalácia
  • veľký výber žiaroviek a panelov

Nevýhody

  • nemožnosť ovládať na diaľku mimo domova
  • chýba RGB LED ponuka
  • potrebná inštalácia diaľkového ovládača

TRÅDFRI však nie je jediné smart osvetlenie, ktoré švédsky nábytkársky gigant ponúka. V systéme nájdete aj to, čo nikde inde – LED osvetlenie dvierok policových dielov, ktoré máte možno mnohí aj doma.

BESTA sú policové diely do obývacích miestností, ktoré za prijateľnú cenu ponúkajú jednoduchý a funkčný dizajn. LED dvierka ale môžete vymeniť ale aj na kuchyniach METOD!

Zdroj | IKEA

Tie sa nám ale na test získať nepodarilo. Už na prvý pohľad ale majú nevýhodu – sú len v bielej farbe. Ak teda máte inú farebnú kombináciu dvierok, máte jednoducho smolu.

Buď si počkáte, či sa náhodou dvierka objavia aj v iných farbách, alebo si ich vymeníte všetky za biele, alebo to risknete, rozoberiete ich a necháte nastriekať rovnakou farbou ako tie, ktoré už máte doma.

Pozrite si

IKEA má vlastný systém smart osvetlenia za super cenu

Dvierka s LED podsvietením ale nie sú vôbec lacné. Na rozdiel od TRÅDFRI systému, najlacnejší panel kúpite za 90 €. K tomu si pripočítajte káble.

V ponuke sú aj LED panely FLOALT. Ide o panely, ktoré je možné pripevniť na strop či stenu, stačí mať poblízku elektrickú sieť.

Panel FLOALT 60 x 60 cm dokáže svietiť až 2 800 lúmenov, čo je už slušná dávka svetla. Menšie panely sú, samozrejme, menej výkonné.

Zdroj | IKEA

TRÅDFRI je čisto séria LED žiaroviek. Na rozdiel od mnohých konkurentov s podobnými cenami ale neostáva len pri klasických závitoch E27, ale v ponuke je aj E14 a GU10.

Tým pokryjete väčšinu svietidiel z IKEA. Doma môže nastať problém, že lampy s takýmito závitmi jednoducho už nemáte. Napríklad tak ako my a tak na testovaciu GU10-tku som sa mohol len pozerať.

Inštalácia

Inštalácia TRÅDFRI žiaroviek je pomerne jednoduchá. Stačí vykrútiť pôvodné žiarovky a nahradiť ich novými. Svietiť môžete okamžite.

Aby boli ale žiarovky smart, musíte do lokálnej siete pripojiť prenosovú bránu. Tú môžete kúpiť v sete s dvojicou E27 žiaroviek, alebo samostatne. Za set ale ušetríte len pár centov. Človek by čakal, že práve štartovací set bude výhodnejšia kúpa.

Prenosová brána má aj šikovné riešenia. V závislosti od nutnosti sieťových káblov je možné zvyšné káble namotať do vnútra brány, takže nebudú len tak zavadzať medzi ostatnými káblami. Bránu je možné pripevniť aj na stenu či do vnútra police, vo vnútri má úchyty pre pripevnenie.

Pozrite si

Do rodiny osvetlenia Philips Hue pribudol pohybový senzor

K prenosovej bráne sa pripojíte výhradne len cez Android alebo iOS aplikáciu TRÅDFRI. V oboch prípadoch ja appka samozrejme bezplatná.

IKEA sa posnažila a tak prakticky ani nepotrebujete návod (mimochodom v štýle IKEA). Všetky potrebné kroky sú popísané a znázornené priamo v aplikácii. Šikovné a rýchle.

Spárovanie s bránou trvá zhruba minútu. Horšie je to s párovaním žiaroviek. Tie bez bezdrôtového ovládača (diaľkový ovládač, stmievač alebo pohybový senzor) nepripojíte.

Takže najskôr je potrebné k prenosovej bráne pripojiť ovládač. Aj to je celkom jednoduché a všetko vám vysvetlí aplikácia TRÅDFRI, ale podľa mňa celkom zbytočné.

Konkurencia to má vyriešené podstatne šikovnejšie a diaľkové ovládanie ani nepotrebujete, veď máte appku v smartfóne.

Po pripojení ovládača je možné pripájať aj žiarovky. To je ale ďalší nezvyčajný krok. Na to, aby ste žiarovku spárovali, musíte ovládač priložiť k žiarovke a držať konkrétne tlačidlo.

Žiarovka si trochu zabliká, zasvieti a zhasne a je to. Prečo je ale potrebné byť pri žiarovke tak blízko mi je záhadou, veď TRÅDFRI funguje cez Zigbee sieť, ktorá má výborný dosah.

Na druhej strane, diaľkové ovládanie sa zíde pokiaľ nemáte po ruke smartfón či tablet s appkou. Je ho možné mať len tak pohodené na stole, ale aj na svojom mieste, napríklad nalepené na nábytku, alebo v kolíske, odkiaľ sa dá vybrať, prakticky kdekoľvek poruke. Napája sa klasickou CR batériou.

Pozrite si

Philips Hue stále patrí medzi to najlepšie medzi smart svietidlami

Používanie

Po úspešnom spárovaní je už možné svietidlá ovládať aj cez mobilnú aplikáciu a to ako celok (všetky svetlá naraz), alebo samostatne.

Prekvapilo ma však obmedzenie aplikácie na nutnosť byť iba v domácej Wi-Fi sieti. Ak som chcel zapnúť svetlá na diaľku počas veľkonočných sviatkov, aplikácia sa ani nezapla. Iba mi oznámila, že sa musím pripojiť do Wi-Fi siete.

Aj keď som sa do Wi-Fi pripojil, nestačilo jej to. IKEA akosi zabudla pridať slovko „domácej“. Toto obmedzenie ma ale mrzí, často sa stáva, že počas neprítomnosti doma zapínam svetlá na diaľku, aby som odradil prípadné „návštevy“. Takto mám smolu.

Jediným riešením je plánovanie, ktoré aplikácia ponúka. Cez menu si totiž môžte nastaviť nielen zapínanie svetiel pri vstávaní, či konkrétnych časoch počas dňa, ale aj počas neprítomnosti.

Napríklad ak chodíte z práce neskoro domov, „návštevám“ môžete zapnúť automaticky svetlo napríklad o šiestej-siedmej večer.

Na to ale pred dovolenkou či predĺženým víkendom človek nemyslí a preto príde vhod možnosť ovládania na diaľku aj z druhého konca sveta.

IKEA TRÅDFRI tiež nepatrí k tým najmúdrejším systémom. Dôvodom je jeho jednoduchosť. Okrem vyššie spomínaných funkcií neponúka nič navyše (napr. svetelné scény, integráciu IFTTT, automatické zapínanie/vypínanie pri príchode a odchode z domu…).

Navyše v TRÅDFRI (zatiaľ) nenájdete plnofarebné RGB LED žiarovky. Žiarovky s bielym farebným spektrom ponúkajú tri verzie teploty bielej – extra teplá biela (2 200 K), teplá biela (2 700 K) a studená biela (4 000 K). Lacnejšie verzie s polovičnou cenou si môžete kúpiť s teplou alebo studenou bielou.

Systém IKEA TRÅDFRI je na prvý pohľad smart, no len čiastočne, čo je škoda. Verím však, že časom sa dočkáme viacerých modelov vrátane RGB žiaroviek a lepšieho ovládania cez mobilnú aplikáciu. Nemožnosť ovládania na diaľku je totiž veľkým mínusom. Veľkou výhodou sú ale panely, ktoré môžete jednoducho namontovať na vybraný nábytok IKEA, ktorý ozvláštni domov o čosi viac, ako bežné sklenené plochy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.