Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 9.11.2017

Čo je to Apple HomeKit? Inteligentná domácnosť pre jabĺčkárov

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Možno ste sa pri nákupe elektroniky stretli s inteligentným osvetlením, inteligentnou zásuvkou alebo bezpečnostnou kamerou, ktorá podporovala takzvaný HomeKit. Čo je to HomeKit a na čo slúži? To si objasníme v pokračovaní seriálu Čo je to.

V skratke…

HomeKit je platforma od Apple, ktorá združuje všetky kompatibilné smart zariadenia z kategórie inteligentnej domácnosti. HomeKit zároveň zabezpečuje bezpečný prenos dát a kompatibilitu s Apple zariadeniami.

Na trhu dnes nájdeme množstvo zariadení, ktoré nám pomáhajú zjednodušiť ovládanie domácich spotrebičov a to pomocou hlasového ovládania, automatizácie či vzdialeného prístupu. Medzi najznámejšie a najpopulárnejšie produkty z tejto kategórie patrí určite inteligentné osvetlenie Philips Hue alebo IKEA TRÅDFRI a bezpečnostné kamery D-Link Omna či Logitech Circle. Všetky tieto produkty podporujú Apple HomeKit, čo má pre spotrebiteľa dva dôležité významy.

Zdroj | Philips

Prvým významom je kompatibilita s Apple zariadeniami, teda konkrétne s aplikáciou Domácnosť a hlasovou asistentkou Siri. Domácnosť alebo Home je aplikácia zabudovaná v každom iOS a watchOS zariadení, ktorá združuje všetky smart zariadenia od rôznych výrobcov do jednej spoločnej aplikácie. Používateľ vďaka tomu nemusí preskakovať z aplikácie do aplikácie a na ovládanie domácnosti mu stačí používať jednu aplikáciu alebo hlasovú asistentku Siri.

Zdroj | Apple

Aplikácia Domácnosť taktiež ponúka takzvanú automatizáciu. Pod týmto pojmom sa ukrýva tvorba pravidiel, podľa ktorých sa budú zariadenia v domácnosti správať. Po príchode domov sa môžu automaticky zasvietiť svetlá, inteligentný termostat automaticky zvýši teplotu vykurovania a inteligentný zámok odomkne vchodové dvere. Možností je mnoho a ďalšie budú pribúdať spoločne s novým hardvérom na trhu a tiež skrz softvérové aktualizácie.

Zdroj | Apple

Druhým dôležitým významom platformy HomeKit je zabezpečenie. Zrejme by ste nechceli, aby sa váš záznam z bezpečnostnej kamery odosielal na servery výrobcu alebo aby sa inteligentné zámky dali jednoducho odomknúť vzdialene, keď sa šikovný útočník nabúra na vašu Wi-Fi sieť. Aby k takýmto situáciám nedochádzalo, musí prejsť každý výrobca so záujmom o platformu HomeKit dôkladným schvaľovacím procesom.

Apple v tomto procese preverí bezpečnosť zariadenia a až po tomto procese získa výrobca povolenie k predaju výrobku s podporou HomeKitu. Z počiatku Apple vyžadoval aj implementáciu špeciálneho bezpečnostného čipu, ktorý si výrobcovia museli zakúpiť od Apple. Od tohto obmedzenia ale Apple tento rok upustil a prešiel na výhradne softvérovú ochranu.

Zdroj | Apple

Prvým produktom, ktorý využil uvoľnenie týchto pravidiel, bolo inteligentné osvetlenie IKEA TRÅDFRI, na ktoré sme sa pozreli aj v recenzii.

Pozrite si

IKEA TRÅDFRI – dostupné smart osvetlenie má svoje muchy

Ak používate Apple zariadenia a plánujete do domácnosti zakúpiť niektorý z HomeKit produktov, mali by ste vedieť ešte jednu vec. Ak chcete ovládať inteligentnú domácnosť aj vzdialene, musíme mať doma Apple TV (4K alebo 4. generáciu) alebo iPad s najnovšou aktualizáciou.

Zdroj | Apple

Tieto zariadenia budú v čase vašej neprítomnosti slúžiť ako spojka medzi vami a domácnosťou. Ak vzdialené ovládanie zariadení nepotrebujete, zaobídete sa aj bez týchto zariadení. Už čoskoro by mal Apple vydať aj inteligentný reproduktor HomePod, ktorý bude taktiež možné využiť ako bránu pre HomeKit.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.