Rozlíšenie 4K prišlo len nedávno a prinieslo veľkú diskusiu, či to nie je už príliš veľa a prečo by nemalo stačiť len nedávno zavedené Full HD. Zas chce niekto od nás vytiahnuť peniaze, vďaka plánovanému starnutiu televízorov? V spotrebnej elektronike je to však vždy tak, že sa ledva stihne niečo rozšíriť a už prichádza jeho nová generácia. Vitajte vo svete, kde 8K je už len otázkou času.
Aj keď sa to nezdá, 4K televízory sú dnes už štandardom a neodporúča sa kupovať iné, ako s týmto rozlíšením. V našom článku píšeme prečo sa neoplatí kupovať lacný televízor. Dá sa predpokladať, že podobné dôvody budú platiť približne o päť rokov, pri 8K televízoroch.
Čo je 8K?
Čo sa ukrýva za označením 8K? 8K predstavuje rozlíšenie 7680 x 4320 pixelov, 4K má rozlíšenie polovičné (3840 x 2160) a Full HD (1920 x 1080) 16x menšie. Keď si to prepočítame na pixely, zistíme, že 4K má 8 294 400, zatiaľ čo 8K má až 33 177 600 zobrazovacích bodov, čo je naozaj veľa.
Na sledovanie 8K videa treba okrem zdroja a televízie aj špeciálny prepojovací HDMI kábel. Dátový tok je totiž na 8K taký mohutný, že existujúce káble to nezvládnu a používateľ bude musieť použiť kábel s vyhovujúcou podporou.
Netreba zabúdať, že aj keď 8K ponúkne úžasne jemné rozlíšenie, na celkový dojem z podania obrazu majú veľký vplyv aj technológie vysokého dynamického rozsahu HDR, HDR10 či HLG.
Kto nám bude dodávať 8K obsah?
Nie je veľkým prekvapením, že tento vysokokvalitný obsah nám budú distribuovať filmové spoločnosti. Kým však spustenie 4K obsahu napríklad v Apple bolo jednoduché, pretože takéto rozlíšenie býva bežné na Blu-ray filmoch, s 8K to bude väčší problém. Filmári síce môžu dodať surové zábery do štúdia v tomto rozlíšení, ale tam z nich často urobia výrez a výsledný film môže mať len 6K či dokonca 4K.
Ďalším dodávateľom budú samozrejme televízne spoločnosti. Otázkou je, či potrebujeme Búrlivé víno, alebo Farmu vidieť v tejto kvalite. No sú tu športové vysielania, ktoré sú priamo určené pre špičkové podanie obrazu. Už teraz je známe, že Olympijské hry v Tokiu v roku 2020 budú vysielané v 8K. V tomto formáte sa už dokonca experimentovalo na Zimných olympijských hrách v Pchjongčchangu v tomto roku.
Čoraz významnejšími distribútormi sa budú stávať streamovacie platformy YouTube, Netflix, HBO, Vimeo, Amazon, Apple a ďalšie, ktoré popri prevzatých dielach budú vyrábať vlastné – a v tej najlepšej kvalite.
Pri takom skvelom rozlíšení si prídu na svoje aj hráči. Výrobcovia herných konzol, ako aj herní developeri sa radi pripoja k podpore 8K.
Posledným zdrojom 8K budú domáce videá, ktoré si sami natočíme so svojimi mobilmi a budeme nimi ohurovať naše návštevy, ktoré budú točiť „len“ v 4K. To je však hudba budúcnosti.
8K televízory a monitory
Na čom si ale budeme pozerať obsah? Prvou lastovičkou bol Sharp, ktorý ukázal svoj 85-palcový televízor. Sony, Samsung a LG taktiež už stihli predviesť svoje prototypy 8K TV.
SiTune sa stala prvou firmou, ktorá predstavila 8K TV tuner. Podporuje 8K Super Hi-Vision, ktorý patrí japonskej televízii NHK. Cieľom ich testovacieho kanála je, aby bolo všetko funkčné a k dispozícii na olympijských hrách v roku 2020, ktoré majú byť jednou veľkou prehliadkou vysielania v 8K.
Spoločnosť LG na CES 2018 ukázala ako prvá na svete 88-palcový OLED 8K televízor, ktorá bola najväčšou OLED obrazovkou vyrobenou vôbec. LG však cenu tohoto televízora nespresnila.
Sony na CES 2018 tiež predviedla 85-palcový 8K displej poháňaný novým procesorom X1 Ultimate, uvidíme ako sa popasuje s 8K OLED a LCD TV.
Nemôžeme vynechať Samsung, ktorý ide často rád svojou cestou. Ten sa vyjadril, že jeho 85-palcová TV s umelou inteligenciou – 8K Q9SN QLED bude v predaji v druhej polovici roku 2018. Predpokladaná cena bude atakovať 25 000 eur.
Čo sa týka monitorov, aj tu máme prvé modely. Spomínaný Sharp uviedol popri 8K televízii aj monitor. Ten bude mať označenie LV-70X500E. Ďalšie 8K monitory ponúka Dell (32” Dell UP3218K UltraSharp) a Philips (32” Philips 328P8K), kde sa ceny očakávajú na úrovni presahujúcej 3 000 eur.
Kedy bude možné sledovať 8K?
Povedzme si úprimne, kto dnes na Slovensku pravidelne pozerá obsah v 4K? Ak nevyužíva služby streamovacích spoločností, alebo nepozerá filmy zo svojej filmotéky, nemá na výber veľa možnosti. Netreba preto očakávať skoré spustenie vysielania ešte lepšieho zobrazenia.
Ak by sme mali odhadovať, kedy sa teda 8K udomácni v našich obývačkách, pomôžeme si opäť porovnaním so 4K. Keď sa pozrieme na jeho presadenie, bol to práve tento rok, ktorý sa stal prelomovým. Hlavne vďaka majstrovstvám sveta vo futbale. Pritom prvé 4K televízory sa začali predávať v roku 2013! Máme teda dosť času, aby sme si ešte užili 4K a najskôr za päť rokov začali poškuľovať po nových zariadeniach. V tej dobe už možno naše televízne spoločnosti budú do programu pridávať aj vysielanie 4K.