Reklama

Amazon Prime Video vs HBO Go vs Netflix - ktorá služba je najlepšia?

Zdroj | Netflix
Števo Porubský
Zdroj | Netflix
Zdroj | Netflix

Po čase sme sa rozhodli opäť priniesť veľký súboj niečoho, čo sa len tak nevidí. Pozreli sme sa na trendy služby video on demand (VoD). Ide o zahraničné služby s mesačným poplatkom obsahujúce veľké databázy filmov i seriálov, ktoré si môžete pozrieť kedykoľvek máte chuť a nie v momente, keď sa vysielajú. U nás sú dostupné tri služby od spoločností Amazon, HBO a Netflix. Ktorá z nich je tá najlepšia?

Zdroj | VIZIO

Každá z trojice spoločností má svoju históriu, no tej sa venovať v tomto súboji nebudeme. Pozrieme sa totiž na súčasnosť a to, čo služby ponúkajú teraz. Čo prinesie budúcnosť, je vo hviezdach, no môžete veriť a dúfať, že časom sa dočkáme ešte viac konkurentov, a tým i znižovania cien.

Vo výhľade sú totiž služby od jednotlivých hollywoodskych štúdií, resp. ich materských firiem, no kým sa naplnia sci-fi scenáre, ešte sa načakáme. Môže sa ale objaviť problém, že každá služba bude mať iba určitú časť svetovej tvorby.

Napríklad Amazonu a Netflixu zoberú štúdiá vysielacie práva na akékoľvek ich filmy či seriály. Tie sa budú musieť spoliehať iba na vlastnú tvorbu, ktorú vidíme už i v súčasnosti, no stále nemôže konkurovať gigantom ako 20th Century Fox, Warner Bros. (vlastní aj HBO), Sony Pictures, Paramount či The Walt Disney Studios.

Ak by si každé štúdio vytvorilo vlastnú streamingovú službu, zrazu by sme mali na trhu pomaly aj 10 rôznych služieb. Každá by si konkurovala, takže každá by ponúkala iba svoj obsah. To by nebolo dobré riešenie. Môžeme ale dúfať, že časom sa to vykryštalizuje aj samé vďaka dopytu a ponuke.

Zdroj | Samsung

Každopádne, pozreli sme sa iba na to, čo máme k dispozícii. Konkrétne je to Amazon Prime Video, HBO Go a Netflix. Hoci všetky tri služby majú jedného spoločného menovateľa, každá je svojím spôsobom rozdielna. Pozrime sa, v čom. Všetky dáta v texte nájdete aj zosumarizované vo veľkej tabuľke. Ak sa vám bude lepšie čítať, tá, pokojne na ňu preskočte.

Ponuka a dopyt

Už prvým rozdielom je mesačný poplatok. Amazon Prime Video stojí mesačne najmenej, iba 5,99 € (navyše prvých 6 mesiacov je poplatok iba 2,99 € mesačne).

V prípade Amazonu si ale dajte pozor, aby ste si aktivovali iba službu Prime Video a nie celý Amazon Prime, ktorý obsahuje aj Prime Video, ale aj množstvo ďalších služieb, za ktoré ale mesačne zaplatíte 12,99 USD.

Na opačnom konci je Netflix, ktorý si dokáže účtovať za služby až takmer 12 € mesačne. Netflix totiž delí službu na tri rôzne kategórie podľa maximálnej kvality videa. Vybrať si môžete SD, HD, alebo Ultra HD.

Pozitívom je, že všetky tri služby si môžete vyskúšať bez poplatku. Žiaľ, v prípade Amazonu je to iba 7 dní. Navyše u všetkých troch musíte pri registrácii zadať číslo kreditnej karty. Ak službu nebudete chcieť po skúšobnej dobe ďalej používať, musíte sa odhlásiť, inak si služby budú automaticky účtovať mesačné poplatky.

Rozdiel je aj v počte zariadení, na ktorých môžete služby pod jedným kontom využívať. HBO Go môžete naraz používať na 4 zariadeniach, Netflix na akomkoľvek množstve zariadení.

Amazon neuvádza, na akom množstve zariadení môžete byť prihlásení. Rozdiel služieb je i v tom, na koľkých zariadeniach v jednej chvíli môžete sledovať službu.

Kým Netflix povoľuje 1-4 zariadenia v závislosti od programu, v prípade HBO Go môžete sledovať programy naraz na 2 zariadeniach súčasne. V prípade Amazonu ide o tri zariadenia, takže pokojne môže svoj program sledovať i manželka a deti na svojom počítači.

Keďže žijeme v roku 2018 a Full HD je samozrejmosťou, je veľká škoda, že nie všetky tri služby ponúkajú Full HD a nieto ešte 4K Ultra HD rozlíšenie svojich programov.

Najhoršie je na tom HBO, ktoré má vo Full HD rozlíšení iba vybrané tituly. Amazon a Netflix sa snažia výrazne rozširovať 4K Ultra HD obsah, žiaľ, za ten si v prípade Netflixu musíte priplatiť dvojnásobok oproti Amazonu.

Vybrané tituly v týchto dvoch službách je možné sledovať aj v HDR. Výhodou Netflixu je možnosť úpravy maximálneho rozlíšenia. To sa hodí, ak sledujete programy cez smartfón a mobilnú sieť. Zbytočne by ste pozerali a hlavne prenášali Full HD video, keď na malom displeji je v pohode aj HD obraz.

Netflix víťazí aj v prípade zvukovej stránky. Kým množstvo titulov má 5.1ch zvuk, nové tituly môžete objaviť aj s Dolby Atmos 7.1.2ch zvukom. Ostatní dvaja konkurenti majú 5.1ch zvuk taktiež na vybraných tituloch. Pozitívom Netflixu je aj absencia akýchkoľvek reklám. Naopak, Amazon i HBO reklamy pri programoch púšťajú. Našťastie iba na vlastné filmy či seriály a nie počas programov.

Filmy a seriály

Najväčší problém počas súboja nastal v prípade množstva obsahu. Každá služba má svoj vlastný štýl zobrazovania obsahu a je prakticky nemožné spočítať všetky programy naraz. Keďže na slovenskom trhu služby neponúkajú všetky svoje programy dostupné v zahraničí, nebolo možné ani využiť medzinárodné databázy s presnými počtami programov.

Filmy i seriály sme tak museli počítať ručne! Jednotlivé čísla nájdete v tabuľke nižšie, no aspoň pár tých najdôležitejších čísiel spomeniem. Amazon ponúka 353 filmov, HBO ich má 1 035 a Netflix až 1 955!

Hoci všetci traja súperi tvoria vlastný obsah, v prípade filmov hrá prím HBO s až 346 filmami. To je tretina z celkového počtu filmov.

Netflix má iba 112 vlastných filmov (5,7 % z celkového počtu filmov) a Amazon iba trápnych 7 filmov (2 % z celkového počtu filmov).

Ďalšie čísla v tabuľke nižšie vás môžu zmiasť kvôli počtom pre jednotlivé žánre. Je iba veľmi málo filmov, ktoré sú čisto komédiami, drámami, akčnými, sci-fi filmami apod.

Pracne sme však prelúskali všetky žánre u všetkých troch služieb a čísla môžete vidieť v tabuľke. Navyše môžu byť mätúce aj percentá v zátvorkách. Keďže logicky by v každej kategórii vyhrala tá služba, ktorá má najviac filmov či seriálov, rozhodli sme sa bodovať percentuálne zastúpenie jednotlivých žánrov v daných službách.

Zaujímavosťou je, že u všetkých troch konkurentov nájdete najviac filmov zo žánru dráma. V prípade Netflixu je ale nemenej filmov zo sekcie komédie či dokumenty.

Ak by sme to mali generalizovať, tak Amazon je vhodný pre milovníkov drámy, no HBO a Netflix vie ponúknuť aj veľké množstvo komédií a dokumentov.

Ak sa pozrieme na seriály, rozdiely medzi službami sú ešte väčšie. Amazon má 131 titulov, HBO 195 a Netflix až 944 titulov.

V prípade seriálov sa bavíme o tituloch, nie jednotlivých častiach. To znamená, že v Netflixe si pozriete minimálne 6 000 častí seriálov. Minimum je čistý odhad, pretože počítať 944 titulov a počet ich sérií a častí by trvalo týždne. Každý seriál má totiž hneď niekoľko častí a množstvo z nich 2 a viac sérií.

Navyše nové časti pribúdajú každý týždeň. Výrazný náskok má Netflix aj vo vlastnej tvorbe, no iba čo sa počtu titulov týka. Vlastná tvorba tvorí takmer štvrtinu celkového počtu seriálov, no v prípade HBO je vlastná tvorba až takmer 58 % z celkového počtu seriálov.

Prekvapujúco aj u Amazonu je takmer štvrtina zo všetkých seriálov vlastná tvorba. Žiaľ, prepočítané na počet titulov, bavíme sa o čísle 31.

Aj v prípade seriálov je možné určiť, ktorá služba sa venuje akému žánru. Napríklad Amazon Prime Video má najväčšie zastúpenie detských, resp. rodinných seriálov, nasledované drámami.

HBO Go má najviac seriálov z kategórie dráma, tvoria viac ako polovicu všetkých seriálov. Nasledujú ich krimi, resp. thriller a komédie.

Netflix sa u nás zameriava taktiež na drámy aj medzi seriálmi, ktoré tvoria takmer polovicu všetkých seriálov. Nasledujú ich komediálne seriály a kriminálne, resp. thriller seriály.

Pre Slovákov a Slovenky?

Veľkým plusom pre HBO Go je slovenská lokalizácia aplikácií a čeština nielen v titulkoch, ale aj dabingu. Netflix sa snaží titulkovať svoje tituly, no vzhľadom na celkový počet je otitulkovaných filmov a seriálov mizivé množstvo.

V Amazon Prime Video nenájdete ani jeden film či seriál s titulkami či nebodaj slovenským, alebo českým dabingom. Pre našinca, ktorý neovláda svetový jazyk, je HBO Go ideálna voľba. Kto sa ale chce učiť cudzie jazyky, Amazon či Netflix sú vhodnejšie. HBO totiž niektoré programy nemá v pôvodnom znení.

V prípade Netflixu je obrovským nedostatkom vlastný štýl hodnotenia. Nejde pritom ani o hodnotenia, ale skôr odporúčania. Vychádza z doslova šialenej metodiky toho, čo často pozeráte, aké tituly hodnotíte (lajkujete) a aké lajkujú iní.

Ak ste napríklad pozreli celú sériu seriálu Gotham, najvyššie hodnotenia budú dostávať filmy a seriály s podobnou tematikou, a to dokonca aj B-čkové filmy, alebo seriály. Amazon Prime Video i HBO Go vsadili na hodnotenie z medzinárodnej databázy IMDB.com, v ktorej jednotlivé tituly hodnotia tisícky používateľov a množstvo odborníkov.

Vďaka tomu hneď viete, ktorý titul stojí za to a ktorému sa radšej pre nízke hodnotenie vyhnúť. Občas tak nie je dobré ísť hlavou proti múru, tak ako Netflix. Pre Google Chrome existuje riešenie v podobe rozšírenia RateFlix, ale čo ostatné platformy? Nemožné.

Používanie a komfort

Obrovské množstvo titulov môže spôsobiť problém pri listovaní. Preto sa HBO aj Netflix rozhodli jednotlivé tituly triediť buď podľa abecedy, alebo roku vydania.

Žiaľ, Amazon Prime Video nič také neponúka. Viete si v ňom iba prejsť filmy, alebo seriály podľa žánru, aj to iba v obmedzenom počte. Vrcholom otravnosti je rozdelenie sérií seriálov do samostatných koloniek. The Grand Tour s bývalými protagonistami z Top Gear tak vo výpise Amazonu nájdete dvakrát.

Nehovoriac o samotných aplikáciách jednotlivých streamingových služieb. Po tom, čo sme mali možnosť vyskúšať dlhodobo všetky tri, najviac nám je po chuti tá od Netflixu na akejkoľvek platforme.

Má prakticky rovnaké používateľské rozhranie na všetkých platformách, čo sa o HBO povedať nedá. Ak si zvyknete na rozhranie cez internetový prehliadač a potom si otvoríte aplikáciu v televízore, zostanete prekvapení.

HBO Go má na telke úplne iné rozloženie, zle a pomaly sa v ňom listuje, vyhľadávanie je tiež biedne. Pomalosť sprevádza aj novú appku HBO Go v smartfóne. Aspoň jej prehľadnosť a použiteľnosť je celkom slušná.

Amazon síce ponúka appky pre Android i iOS (aj Fire OS), ale v prípade televízorov appku nájdete len v LG, Panasonic, Samsung, Sony a VIZIO modeloch, aj to iba v tých novších (cca od roku 2016).

Netlfix je pritom všade, dokonca aj na niektorých diaľkových ovládačoch k televízorom. Vďaka tomu nemusíte ísť ani do menu, ale rovno sa ocitnete v aplikácii Netflix. Samozrejmosťou u všetkých troch je možnosť ukladania obľúbených filmov či seriálov pre rýchlejší prístup k nim.

Tabuľka dostupných platforiem pre jednotlivé služby

Amazon Prime Video HBO Go Netflix
TV Sony, Samsung, LG, Panasonic, VIZIO Android TV, LG, Samsung Android TV, Sony, Samsung, Sharp, LG, Philips, Panasonic, Toshiba, VIZIO
Herné konzoly Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4, Wii, Wii U Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4 Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4, Wii, Wii U
Smartfóny a tablety Android, iOS, Fire OS Android, iOS, Fire OS Android, iOS
Blu-ray prehrávače Samsung, Sony Sony, Samsung, LG, Philips, Panasonic, Toshiba
Domáce kiná LG, Samsung, Sony LG, Sony
Mutlimediálne centrá Amazon Fire TV, Fire TV Stick, Apple TV Amazon Fire TV, Fire TV Stick, TiVo, Apple TV, Chromecast, Roku Apple TV, Roku, Google Chromecast, Nexus Player
Zdroj | Samsung

Detský zámok nájdete u všetkých troch služieb, žiaľ, detský režim iba u dvoch providerov. V prípade HBO Go ide o priamy detský režim, v prípade Netflixu musíte prepnúť používateľa.

Ten po novom spustil aj ochranu PINom podľa veku. Profily pre členov rodiny si môžete nastaviť iba cez Netflix. Toto považujeme za plusovú funkciu, každý si tak môže namixovať svoje vlastné obľúbené programy, navyše aj deti si môžu zapnúť svoj vlastný profil a listovať si v ňom rozprávkami bez toho, aby ste sa museli báť, že sa dostanú k obsahu pre ne nevhodnému.

Nehovoríme o porne, ale o programoch pre starších. Mimochodom, v Amazone a Netflixe nenájdete žiadne porno filmy. HBO Go obsahuje niekoľko filmov a seriálov pre dospelých. Či je to plusom, alebo mínusom, necháme na vás. V celkovom hodnotení by táto jediná kategória nič neovplyvnila, preto ju v tabuľke ani nenájdete.

Na koniec sme si nechali novinku u dvoch platforiem – možnosť sťahovania filmov či seriálov. Bavíme sa o Amazon Prime Video a Netflixe. Ak sa tešíte, že si stiahnete filmotéku do počítača na celú dovolenku, musíme vás sklamať.

Amazon i Netflix povoľujú sťahovanie obsahu cez mobilné aplikácie. Netlfix má navyše možnosť sťahovania aj cez Winodws 10 appku do počítaču. Sťahovať je však vo všetkých prípadoch možné iba vybrané.

Amazon ponúka na výber až 4 rôzne rozlíšenia – best, better, good a data saver, v praxi to znamená veľkosť hodiny videa od 0,14 GB do 1,82 GB. V Netflixe máte na výber 2 možnosti rozlíšenia – štandardné a vysoké. Hodina videa znamená cca 0,3 GB, resp. 0,7 GB. HBO sťahovanie neponúka vôbec.

Finálna tabuľka porovnávaných služieb s celkovým hodnotením

Amazon Prime Video HBO Go Netflix
Mesačný poplatok 5,99 € (2,99 € prvých 6 mesiacov) 6,99 € 7,99 | 9,99 | 11,99 €
b. 3 2 1
Bezplatná trial verzia áno, 7 dní áno, mesiac áno, mesiac
b. 2 3 3
Počet zariadení v balíku N/A 4 neobmedzene
b. 2 3
Súčasné sledovanie na viac zariadeniach 3 2 1 | 2 | 4
b. 3 2 3
Full HD áno áno, vybrané tituly áno, od druhého balíka
b. 3 2 2
4K Ultra HD áno, vybrané tituly nie áno, vybrané tituly v top balíku
b. 3 0 2
HDR áno (HDR, HDR10+, Dolby Vision) vybrané tituly nie áno (HDR, Dolby Vision) vybrané tituly
b. 2 0 2
Možnosť úpravy rozlíšenia nie nie áno
b. 0 0 3
Zvuk Dolby 5.1 Dolby 5.1 Dolby Atmos 7.1.2
b. 2 2 3
Reklamy áno, na vlastné programy áno, na vlastné programy nie
b. 2 2 3
Počet filmov 353 1035 1955
b. 1 2 3
Z toho vlastná produkcia 7 (1,98%) 346 (33,43%) 112 (5,73%)
b. 1 3 2
Filmy – akčné 88 (24,93%) 70 (6,76%) 312 (15,96%)
b. 3 1 2
Filmy – dráma 106 (30,03%) 418 (40,38%) 792 (40,51%)
b. 1 2 3
Filmy – komédia 80 (22,66%) 239 (23,09%) 785 (40,15%)
b. 1 2 3
Filmy – krimi 51 (14,45%) 77 (7,44%) 508 (25,98%)
b. 2 1 3
Filmy – romantika 31 (8,78%) 46 (4,44%) 339 (17,34%)
b. 2 1 3
Filmy – thriller/horor 63 (17,85%) 121 (11,69%) 207 (10,59%)
b. 3 2 1
Filmy – sci-fi/fantasy N/A 70 (6,76%) 148 (7,57%)
b. 2 3
Filmy – rodinné/detské 33 (9,35%) 116 (11,21%) 173 (8,85%)
b. 2 3 1
Filmy – dokumenty 10 (2,83%) 248 (23,96%) 632 (32,33%)
b. 1 2 3
Filmy – hudba N/A 18 (1,74%) 188 (9,61%)
b. 2 3
Filmy – ostatné 45 (12,75%) 75 (7,25%) 239 (12,22%)
b. 3 1 2
Počet seriálov 131 195 944
b. 1 2 3
Z toho vlastná produkcia 31 (23,66%) 113 (57,95%) 235 (24,89%)
b. 1 3 2
Seriály – akčné 13 (9,92%) N/A 68 (7,20%)
b. 3 2
Seriály – dráma 42 (32,06%) 108 (55,38%) 448 (47,46%)
b. 1 3 2
Seriály – komédie 19 (14,50%) 61 (31,28%) 277 (29,34%)
b. 1 3 2
Seriály – krimi/thriller 24 (18,32%) 69 (35,38%) 247 (26,17%)
b. 1 3 2
Seriály – sci-fi N/A 15 (7,69%) 35 (3,71%)
b. 3 2
Seriály – dokument N/A 13 (6,67%) 234 (24,79%)
b. 2 3
Seriály – anime 21 (16,03%) N/A 23 (2,44%)
b. 3 2
Seriály – detské/rodinné 43 (32,82%) N/A 232 (24,58%)
b. 3 2
Seriály – ostatné N/A 23 (11,79%) 439 (46,50%)
b. 2 3
Lokalizácia angličtina slovenčina angličtina
b. 2 3 2
Slovenské/české audio nie áno, čeština, vybrané tituly nie
b. 0 2 0
Titulky áno áno áno
b. 3 3 3
Slovenské/české titulky nie áno, čeština, všetky programy áno, minimum titulov
b. 0 3 1
Systém hodnotenia IMBD IMDB vlastný
b. 3 3 1
Možnosť triedenia nie áno áno
b. 0 3 3
TV aplikácia áno, iba LG, Samsung, Sony áno áno
b. 2 3 3
Mobilná aplikácia áno (Android, iOS) áno (Android, iOS) áno (Android, iOS)
b. 3 3 3
UI mobilná appka prehľadná, menej funkcií prehľadná a jednoduchá prehľadná a jednoduchá
b. 2 3 3
UI on-line prehľadná, menej funkcií prehľadná a jednoduchá prehľadná a jednoduchá
b. 3 3 3
UI TV appka prehľadná a jednoduchá komplikovaná prehľadná a jednoduchá
b. 3 1 3
PIN zámok áno áno áno
b. 3 3 3
Detský režim nie áno áno
b. 0 3 3
Profily pre členov rodiny nie nie áno
b. 0 0 3
Download áno, vybrané tituly iba do smartfónu nie áno, vybrané tituly do smartfónu a PC
b. 1 0 2
Celové hodnotenie 61,24 % 69,57 % 80,27 %

Zdroj: Amazon Prime Video, HBO Go, Netflix. Dáta sú platné k 22.1.2018. b = body

Zdroj | Netflix

Netflix je najlepší, ale…

Výsledok súboja môžete vidieť v poslednom riadku tabuľky vyššie. Ak ste ho už videli, je vám jasné, že s prehľadom vyhral Netflix pred HBO Go a Amazon Prime Video. Netflix si víťazstvo zaslúžil. Má síce najväčší mesačný poplatok, no ponúka najviac filmov i seriálov.

Navyše má perfektne spracované aplikácie a celkové služby. Pre našinca je na škodu, že nie je v slovenskom či českom jazyku a titulky v nám príbuznej reči nájdete iba v minime titulov. Ku cti Netflixu slúži aj angažovanie sa v najnovších technológiách ako 4K Ultra HD HDR či Dolby Atmos. Plusom Netflixu je bohatá vlastná tvorba s mnohými úspešnými titulmi, hlavne seriálmi.

Aj preto si Netflix zaslúži ocenenie Víťaz súboja…

HBO Go to má výborne našliapnuté aj vďaka svojmu pozadiu (vlastní ho Warner Bros.), no pre náš trh ponúka menej obsahu v porovnaní s Netflixom. HBO sa ale darí tvoriť špičkové filmy a seriály, ktoré dokážu prilákať masy (napr. Hry o tróny).

Pre Slováka je obrovským plusom lokalizácia, dabing a slovenské/české titulky vo všetkých tituloch. Žiaľ, HBO by malo zapracovať na TV aplikácii, ktorá je na dnešnú dobu veľmi slabá. Navyše mobilná i TV aplikácia sú o čosi pomalšie, ako u konkurentov.

Amazon Prime Video je nováčikom vo videostreamingu, no taktiež dokáže ponúknuť zaujímavý obsah. Technologicky založeného určite najviac priláka program The Grand Tour s trojicou moderátorov z relácie Top Gear televízie BBC. Obrovským mínusom je ale málo obsahu.

Ak ho porovnáte s ostatnou konkurenciou, tak vám musí byť jasné, o čom hovoríme. Amazon však vďaka miliardovému pozadiu môže ešte prekvapiť. Zatiaľ sa musíme uspokojiť s tým, čo ponúka. Navyše iba v angličtine bez akýchkoľvek slovenských či českých titulkov.

Zdroj | Philips

Stáva sa to pravidlom, no ak by sme si mali vybrať, tak z každej jednej služby by sme chceli iba časť. Napríklad ideálna videostreamingová služba by bola pre nás s dizajnom a bohatosťou seriálov z Netflixu, filmami z HBO Go a info systémom od Amazon Prime Video. Navyše pre návštevy, ktoré nehovoria anglicky, nemecky či iným svetovým jazykom, hodil by sa i dabing či aspoň slovenské/české titulky z HBO Go. Ani jednej z trojice nedokážem odpustiť, že si nedokážu vydobyť vysielacie práva pre všetkých zákazníkov na celom svete. Veď rovnakú sumu za služby platia používatelia na celom svete. Keď, tak chceme o toľko percent nižší poplatok, o koľko percent menej obsahu v danej službe máme. Inak je to poriadne nefér.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.