Reklama

Samsung má novú 8K Ultra HD telku, vybavil ju umelou inteligenciou

Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Juhokórejský Samsung na výstave CES 2018 predstavil svoj prvý 8K Ultra HD televízor vybavený umelou inteligenciou so strojovým učením. Tá má slúžiť nielen na komunikáciu s používateľom, ale aj vylepšovanie obrazu.

Pozrite si

Samsung The Wall – 146″ modulárna microLED telka

Samsung Q9S je prvou telkou sveta, v ktorej obraz má na starosti umelá inteligencia. Keďže televízor má až 8K Ultra HD rozlíšenie (7 680 x 4 320 px), zdrojov obrazu je momentálne ako šafranu v zime. Práve preto bude umelá inteligencia dopočítavať chýbajúce pixle vo všetkých druhoch obrazu.

Z 4K Ultra rozlíšenia nebude až taký problém získať 8K obraz, veď aj súčasné 4K Ultra HD telky zvládajú dopočítavanie Full HD obrazu celkom slušne, no rozlíšenie Full HD či nebodaj HD alebo SD na 8K Ultra HD TV by mohlo byť celkom smiešne. Práve v takýchto prípadoch má nastúpiť strojové učenie, ktoré výrazne zlepší výsledok.

Okrem vylepšenia detailov sa má algoritmus starať aj o minimalizáciu šumu, obnovovanie okrajov na zobrazovaných predmetoch, ale aj o vylepšovanie zvuku. Samozrejmosťou QLED telky má byť podpora HDR či vysoký jas na úrovni okolo 2 000 nitov.

Zdroj | Samsung

Súčasťou nielen tejto novinky má byť v tomto roku aj Bixby, hlasová AI asistentka od Samsungu. Výrobca ju chce nasadiť do každej novej telky vyššej kategórie. Zároveň všetky nové TV juhokórejského výrobcu majú obsahovať podporu pre SmartThings a majú byť akýmsi hubom pre IoT zariadenia v domácnosti.

85-palcový model zatiaľ nepozná dátum príchodu na trh a už vôbec nie cenu. Keďže ale ide o obra s najmodernejšími technológiami, cena môže pokojne presahovať sumu 25 000 eur.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.