Reklama

Sharp začne predávať 8K televízor, má 16x vyššie rozlíšenie ako Full HD

Zdroj | Sharp
Števo Porubský
Zdroj | Sharp
Zdroj | Sharp

Kým v slovenských domácnostiach sa udomácnili Full HD a postupne začínajú aj 4K Ultra HD, v Japonsku, Taiwane a časom aj v Európe príde do predaja 8K Ultra HD televízor Sharp AQUOS. Chýbajúci obsah v rozlíšení 16x vyššom, ako je Full HD má spoločnosť v pláne rozširovať cez 8K Ecosystem.

Sharp AQUOS 8K TV (LC-70X500) má prísť na domáci japonský trh ešte tento rok, začiatkom budúceho roka príde do predaja aj na Taiwan a do Európy. Na domácom trhu má stáť 1 000 000 jenov, čo je okolo 7 700 €.

LCD displej vlastnej výroby ponúkne rozlíšenie 7 680 x 4 320 px a uhlopriečku 70 palcov. Displej má mať obnovovaciu frekvenciu na úrovni 60 Hz, chýbať nemá ani podpora HDR obrazu.

Zdroj | Sharp

Samozrejmosťou budú aj mnohé technológie Sharpu na vylepšovanie obrazu ako Mega Contrast, Rich Colour Pro, 4 Primary Colour Panel, Ultra Dynamic Range Pro apod. 4K Ultra HD obsah bude televízor automaticky upscalovať do 8K Ultra HD rozlíšenia vďaka X8-Master Engine Pro enginu. Ako si poradí s Full HD či nebodaj HD obrazom je otázne. Full HD obraz má totiž 16x nižšie rozlíšenie, HD až 36x nižšie rozlíšenie ako 8K Ultra HD.

Zdroj | Sharp

Nepôjde ale o žiadnu extra tenkú telku. Hrúbka má byť až 9 cm, pričom v tele bude zabudovaný 2.1ch audio systém s Yamaha Audio Engine a výkonom 35 W. Na pripojenie periférií bude musieť stačiť štvorica HDMI portov. Hmotnosť dosiahne až 45 kg.

Zaujímavosťou je aj informácia, podľa ktorej Sharp mesačne vyrobí len 200 kusov z tejto novinky. 8K rozlíšenie ešte síce nie je ani v plienkach, no olympijské hry v Japonsku v roku 2020 majú byť dokonca i vysielané v 8K Ultra HD rozlíšení. Dovtedy chcú výrobcovia vytvoriť dostatočné podmienky na to, aby si ich diváci mohli vychutnať v plnom rozlíšení aj doma.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.