Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bill Gates: pracovné miesta ochráni zdanenie robotov

Bill Gates: pracovné miesta ochráni zdanenie robotov
Zdroj | Quartz
Juraj Procházka
Bill Gates: pracovné miesta ochráni zdanenie robotov
Zdroj | Quartz
Zdroj | Quartz

Kým sú roboti v automobilkách a iných výrobných fabrikách len „blbým a mocným“ pracovným nástrojom, ktorý odbúrava najťažšiu prácu, alebo nahradí ľudí v zdraviu škodlivom prostredí, nemáme s nimi problém.

Zoberú nám prácu, nechajú zábavu

Sú to len výrobné prostriedky, tak ako iné stroje, hoci zvyšovaním efektivity a produktivity pripravujú o prácu tisíce robotníkov. Proces robotizácie prebieha nenápadným spôsobom už roky a so zdokonaľovaním riadiacich a mechanických systémov prenikajú roboty do ďalších a ďalších profesií.

Zdroj | MarketWatch
Pozrite si

Digitálny matrix – 4. priemyselná revolúcia

Už dnes sa ekonómovia a IT vizionári zamýšľajú, ako sa budeme s robotickou érou vyrovnávať. Jednou z možností je zavedenie univerzálneho príjmu, ktorý bude štát rozdeľovať všetkým z koláča, ktorý vyprodukujú roboty a počítače s umelou inteligenciou.

Pozrite si

Elon Musk: roboty a počítače urobia všetku prácu, univerzálny príjem bude nutný

S iným riešením prichádza zakladateľ Microsoftu Bill Gates. V rozhovore pre magazín Quartz navrhuje zaviesť špeciálnu daň na roboty, ktoré budú vykonávať prácu ľudí. Robot, aj keď sofistikovaný, je stále len strojom. Ako taký nepotrebuje poberať mzdu a zároveň zamestnávateľ zaňho neodvádza ani žiadne dane.

https://www.youtube.com/watch?v=UKBZJK1Ggy0

Z tohto pohľadu síce zamestnávateľ ušetrí, ale štát prichádza o prostriedky na daniach. Bill Gates navrhuje roboty zdaniť a z takto získaných prostriedkov financovať rekvalifikačné programy na profesie, ktoré budú naďalej vyhradené pre ľudí.

Stimul, alebo brzda ekonomiky?

Nápad, ktorý vyzerá na prvý pohľad rozumne by sa však mohol stať brzdou pri zavádzaní robotiky tým, že by zvýšil náklady. Na druhej strane takéto dodatočné zdanenie výrobných prostriedkov nemá logiku.

Ak by sme na základe rovnakej filozofie chceli zdaniť automatizované výrobné linky, alebo napríklad dopravné mechanizačné prostriedky, bolo by to trochu smiešne.

Pozrite si

Europarlament rieši práva robotov, ale aj tlačidlo na ich vypnutie

Výrobcovia okrem toho platia dane zo zisku a ďalšie odvody. Ak by štát efektívnejšiu výrobu v podobe robotizácie pokutoval zvláštnou daňou, mohlo by sa to ukázať ako kontraproduktívne.

Daňou z robotov sa nezaoberá ani Európsky parlament, ktorý problematiku súžitia robotov a ľudí začína pomerne podrobne analyzovať. Zameriava sa však hlavne na otázky etiky a bezpečnosti.

Digitálna revolúcia, umelá inteligencia a robotizácia, ktorá je súčasťou tohto procesu, prinesú množstvo výziev, ktorým budeme musieť čeliť. Bez prerozdeľovania finančných zdrojov to nepôjde. So zdaňovaním však treba narábať opatrne, aby straty spôsobené necitlivou reguláciou neprevýšili zisky.

Zdroj