Apple TV+ dá svojou nízkou cenou zabrať Netflixu. Bude aj na Slovensku?

ZDROJ | Apple

Apple včera večer nášho času nepredstavilo len nové iPhony, smart hodinky Watch či nový iPad, ale aj nové služby. Okrem Apple Arcade pre hráčov zazneli aj dôležité informácie o službe Apple TV+. Čo všetko už vieme?

Tim Cook, CEO Apple už v úvode prezentácie informoval, že Apple TV+, nová streamovacia služba od Apple, bude dostupná od 1. novembra tohto roku. Tým Apple splnilo čo sľubovalo pri prvotnom predstavení služby koncom marca tohto roku.

Plusom oproti súčasnej konkurencii bude aj množstvo obsahu v 4K UHD kvalite, ale aj viacero titulov vlastnej tvorby. Tej sa bude venovať Steven Spielberg, ktorý chystá seriál Amazing Stories. Zaujímavý bude aj seriál See s Jasonom Mamoom, ale aj pravidelná talkshow The Morning Show s Jennifer Aniston a Reese Witherspoon či seriál Dickinson.

ZDROJ | Apple

Titulov bude ale podstatne viac, deti sa môžu tešiť na Helpsters, Snoopy in Space, tí väčší zas na Ghostwriter, The Elephant Queen či Servant, Little America, Hala, The Banker apod. Apple sa tiež podarilo do projektu Apple TV+ zlákať aj slávnu Oprah Winfrey.

Apple TV+ bude možné sledovať na akomkoľvek Apple zariadení (logicky okrem Apple Watch). Samozrejmosťou je streaming cez web Apple TV+. Dostupné má byť aj off-line sledovanie (možnosť stiahnutia titulu do zariadenia), otázne zatiaľ ostáva, do akej miery. Appka Apple TV+ bude aj v televízoroch Amazon Fire TV, LG, Roku, Sony a VIZIO.

Apple TV+ bude mať aj dabing. Apple hovorí o 40 jazykoch, ale o aké ide už nešpecifikuje. Či patríme s češtinou medzi ne je otázne.

Zabije cena najväčšiu konkurenciu?

Druhou oznámenou novinkou, azda aj tou najväčšou, je však cena. Tá bude na pomery konkurencie až extrémne nízka, a to len 4,99 USD mesačne, pričom platí pre celú rodinu (max 6 zariadení), nie len pre jedno zariadenie. Ide ale o cenu bez domácich daní. Rovnaká suma, ale v eurách by mala byť aj v Európe.

Potešujúci je i fakt, že Apple chystá Apple TV+ spustiť globálne v 100 krajinách sveta naraz. Aké krajiny patria do tejto stovky zatiaľ nie je známe, no keďže je to viac ako polovica krajín sveta, môžeme predpokladať, že Apple Slovensko nevynechá.

Apple sa nechalo na prezentácii taktiež počuť, že Apple TV+ bude súčasťou nových Apple zariadení na rok zadarmo. Má ísť o smartfóny a tablety. Snáď neskôr pribudnú aj počítače.

ZDROJ | Apple

Žiaľ, zatiaľ nie je známe, aké všetky tituly bude Apple TV+ obsahovať, takže porovnávať službu s konkurenčnými službami vieme tak maximálne cenou. Najznámejšia služba Netflix začína na sume 7,99 € no tá platí len na jedno zariadenie s SD kvalite. Za 4K UHD kvalitu je nutné si priplatiť až na 11,99 € mesačne.

Amazon Prime Video stojí od 2,99 € mesačne, ale len na prvý polrok, potom vás bude stáť 5,99 € mesačne. HBO Go je aktuálne za 4,99 € mesačne. Plusom je lokalizácia a dabing, nevýhodou absencia 4K UHD. To sa má ale zmeniť so službou Disney+, ktorá ale na Slovensko tak skoro nedorazí a aj tak bude stáť 6,99 USD mesačne.

SÚBOJAmazon Prime Video vs HBO Go vs Netflix – ktorá služba je najlepšia?

Každopádne, ak sa Netflix nezamyslí nad svojimi cenami a ponukou (komu v súčasnosti stačí SD kvalita?), do roka to bude mať veľmi ťažké. Streamovacie služby totiž nechystá len Disney, ale aj ďalšie spoločnosti. Pre nás je to však i pozitívne – čím viac možností a viac konkurencie, tým nižšia cena. Nelegálne sťahovanie filmov a seriálov pri tak nízkych cenách bude môcť byť minulosťou.

ZdrojApple

Komentáre k článku