Reklama

Apple sa konečne darí, je na tom lepšie ako Samsung

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Fiškálny rok sa skončil a to predstavuje dobrú možnosť nakuknúť pod pokrievku tech spoločnostiam. Ako sa im darí? Kto profituje a komu sa nedarí?

Zistili sme napríklad, že Toyota predala len necelé percento elektromobilov, ale i to, že Samsungu to ide lepšie s novou sériou Galaxy S, ako so ziskovosťou. Čo odhalia čísla z Apple?

Dnes sa v USA spúšťajú predaje úplne nového produktu od Apple, prvého po viac ako desiatich rokoch. Zároveň ide o jeden z najdrahších výrobkov, aspoň v novej ére Apple; cena za headset Vision Pro štartuje na 3 499 dolároch.

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple sa darí a je v lepšej kondícii ako pred rokom. Po štyroch po sebe nasledujúcich kvartáloch poklesu výnosov po prvý raz ohlásil rast. Vo svojej správe za 1Q finančného roka 2024 Apple oznámil štvrťročné príjmy vo výške 119,6 miliardy dolárov (110,65 miliárd eur), čo je nárast o 2 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Veľký vplyv na ziskovosť tohto kvartálu majú tržby získané z predaja línie iPhone 15, ktorá sa predstavila len v septembri 2023.

Pozrite si

Samsungu sa stále nedarí. Vytiahne ho z biedy umelá inteligencia?

CEO spoločnosti, Tim Cook, sa nezabudol pochváliť, že na svete je aktívnych neuveriteľných 2,2 miliárd zariadení Apple. „Apple dnes hlási rast tržieb za decembrový štvrťrok poháňaný predajom iPhonov a rekordnými tržbami v oblasti služieb,“ povedal Cook. Zdôraznil, že „jeho“ firma dosiahla „celkové rekordy v oblasti príjmov z reklamy, cloudových služieb, platobných služieb a video, ako aj decembrové štvrťročné rekordy v App Store a Apple Care.“

Apple je spoločnosť, ktorá sa nikdy nevyhýbala veľkým výzvam.

Tim Cook

Zaujímavá je informácia, že Macom sa v posledných troch mesiacoch darilo, no naopak – kategória nositeľných a domácich zariadení spolu s doplnkami zaznamenala pokles. Najhoršie dopadli iPady, ich predaje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka poklesli o 25 %. Treba mať však na zreteli, že Apple minulý rok nepredstavil ani jeden nový iPad. A predaje doplnkov? Kto by si ich kupoval, keď sú všetky stále s Lightning portom, ktorý už Apple definitívne pochoval?

Investorov určite poteší potvrdenie implementácie AI do ekosystému. vViac informácií o vývoji prinesie Apple v priebehu roka, možno na WWDC 2024, možno ešte skôr. Apple má povesť značky, ktorá si necháva za všetko platiť (nie je to úplná pravda). Umelá inteligencia bude vďačným dôvodom, na vytvorenie nových služieb, za ktoré si bude môcť pýtať nové poplatky. Zvlášť, keď o tom už začal otvorene hovoriť Samsung.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.