Reklama

Za služby na Samsungoch budeme cvakať

Zdroj | Annie Spratt/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Annie Spratt/Unsplash
Zdroj | Annie Spratt/Unsplash

Uvedenie série telefónov Samsung Galaxy S24 bolo v istom smere jedinečné, pretože spoločnosť predstavila novú platformu pre umelú inteligenciu, Galaxy AI. Už teraz vieme, že to spôsobí revolúciu vo využívaní smartfónov.

Na druhej strane nevieme, ako (veľmi) chce na tom Samsung zarobiť. Zvlášť, keď spoločnosť zverejnila svoje hospodárske výsledky, ktoré sú najhoršie za dlhé roky.

Prezident Samsung Mobile, TM Roh, pre ET Telecom potvrdil, že funkcie Galaxy AI dostupné v sérii Galaxy S24 zostanú bezplatné, ale len do roku 2025. Zdá sa však, že v tejto chvíli Samsung neprijal žiadne definitívne rozhodnutie o spoplatnení Galaxy AI po roku 2025.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Samsungu sa stále nedarí. Vytiahne ho z biedy umelá inteligencia?

TM Roh však na druhú stranu povedal, že Samsung uvažuje o výkonnejších schopnostiach umelej inteligencie „pre ľudí, ktorí sú ochotní platiť“. Odhalil tiež, že na jej spoplatnení AI usilovne pracuje. „Podľa našej analýzy existujú rôzne potreby pre mobilnú AI. Nájdu sa teda spotrebitelia, ktorí budú spokojní s používaním možností AI zadarmo. Potom môžu existovať aj zákazníci, ktorí si želajú ešte výkonnejšie možnosti AI a dokonca zaplatia Takže pri budúcom rozhodovaní vezmeme do úvahy všetky tieto faktory.“

Je pravdepodobné, že Galaxy AI bude dostupná v základne úrovni bezplatne. Používatelia tam nájdu okresané funkcie, napríklad tlmočníka bude môcť používať každý, rovnako tak aj funkciu Circle to Search od Google, či základné úpravy fotografií. Pokročilé funkcie a služby už budú v platených balíkoch. SamMobile špekuluje, že Samsung bude rozhodovať o spoplatnení AI podľa toho, ktoré funkcie si vyberajú väčšie nároky na jeho cloudovú infraštruktúru.

Zaujímavá je tiež informácia, že Samsung chce priniesť Galaxy AI do 100 miliónov zariadení. Ešte tento rok! Okrem línie Galaxy S24 to budú aj ďalšie výkonné smartfóny, ale i tablety a zrejme aj prémiové domáce spotrebiče. Samsung už potvrdil, že AI príde len do vlajkových smartfónov a tabletov vyrobených od roku 2023. Takže ak máte napríklad Galaxy S22 Ultra, Galaxy AI v ňom nebudete mať.

Zdá sa, že Samsung nechce urobiť podobnú chybu, ako urobili firmy po masovom začatí využívania internetu. Nikto nechcel prísť prvý so spoplatnením služieb a tak sa to dodnes väčšinou robí tak, že technologickí giganti, mrzko povedané, kradnú dáta používateľov a z utŕžených peňazí platia vývoj a prevádzku.

Ťažko povedať, či je vývoj AI porovnateľne drahý, ale je jasné, že to nie je lacná záležitosť. Ak Samsung, Google, Microsoft, či Apple naučia svojich zákazníkov za služby AI platiť hneď na začiatku, o pár rokov to bude každý brať ako samozrejmosť.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.