Reklama

Apple iPhone X má vykrojený OLED displej, Face ID a cenu od 1 199 €

Zdroj | Apple
Števo Porubský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple dnes okrem nových smart hodiniek Watch Series 3 či Apple TV s podporou 4K Ultra HD predstavil aj trio nových iPhonov (iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X). Tým top, ktorý bude minimálne najbližší rok vytŕčať spomedzi ostatných dvoch je očakávaný Apple iPhone X.

Pozrite si

Apple iPhone X – Aj malý šašo zahrá veľké divadlo

https://www.youtube.com/watch?v=wmEqgjT61FA

Absolútna novinka iPhone X (iPhone ten) bude čerešničkou na torte smartfónov s logom Apple. Nejde pritom len o názov, ale aj o jeho špičkovú výbavu a spracovanie. Napríklad bočná strana je leštená nehrdzavejúca oceľ, predná a zadná strana je zo skla. Telo je zároveň odolné voči vode a prachu (IP67).

X v názve môže pritom evokovať nielen čosi, čo tu ešte nebolo (Apple nikdy neoznačoval smartfóny rímskymi číslicami), ale aj označenie 10, ako 10. výročie iPhonu na svete. Zároveň je to ale aj označenie zo slova exkluzívny, čím iPhone X určite je.

https://www.youtube.com/watch?v=K4wEI5zhHB0

Hoci je tvar nového iPhonu len o trochu iný, ako pri modeloch iPhone 8 či iPhone 8+, pri bližšom prezeraní jasne vidieť zásadné rozdiely. Napríklad taký displej, ktorý je od okraja po okraj a to nie len čo sa týka bočných strán, ale aj hornej a spodnej strany. Keďže sa Apple nechcelo hrať s reproduktorom ako Xiaomi v modeli Mi MIX, displej okolo neho vyrezalo. Dôvod je však aj iný…

Pomohlo si pritom novou technológiou displeja, ktorú doteraz Apple nepoužíval. Displej je z OLED panelu vykrojený nielen okolo reproduktoru so snímačmi a senzormi, ale aj vo všetkých štyroch rohoch.

Zdroj | Apple

V maličkých miestach v hornej časti tak ostalo miesto na ukazovateľ času, batérie, signálu Wi-Fi a mobilnej siete. Displej má uhlopriečku 5,8 palca, pomer strán až 19,5:9 a rozlíšenie 1 125 x 2 436 px (458 PPI). Displej podporuje aj HDR (Dolby Vision a HDR10), True Tone pre automatickú úpravu vyváženia bielej a samozrejme 3D Touch.

Zdroj | Apple

Zo spodnej časti zmizlo tlačidlo Home so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstov. Zároveň ale pribudli nové senzory nad displejom. Okrem webkamery, ku ktorej sa ešte dostaneme tu nájdeme množstvo snímačov na zachytávanie 3D obrazu tváre s funkciou Face ID a to aj po tme. iPhone X si vás prisvetlí.

Zdroj | Apple

Práve to je jedna z hlavných noviniek iPhonu X. Namiesto odtlačku prsta bude možné používať už iba detekciu tváre. Ako presne bude fungovať ukáže až čas. Snáď si na novej technológii dalo Apple záležať. Na tlačovkye to ale tak vyzeralo, hoci vo chvíli, keď Face ID prezentujúcemu nefungoval správne, padli akcie Apple na malý moment o pár bodov dole.

Zdroj | Apple

Face ID bude pritom možné využívať na tie isté úkony, ako odtlačok prsta v starších iPhonoch, teda nielen na odomykanie telefónu, ale aj na prihlasovanie sa cez Safari, do rôznych aplikácií či na nakupovanie cez iTunes.

Face ID a jeho snímače detegujú 30 000 bodov tváre, ktoré spracováva čip so strojovým učením. Vďaka tomu má byť odomykanie rýchle, hoci na tlačovke až také rýchle nebolo, a zároveň presné. Fungovať má aj v tme či zhoršených svetelných podmienkach.

Zdroj | Apple

Vďaka technológii pre Face ID bude možné využívať aj novú funkciu – Animoji. Ide o animovaných emotikonov, ktorých bude možné ovládať/vytvárať pomocou výrazu vašej tváre. Chýbať nebude ani možnosť vytvárania animoji správ s hlasom majiteľa a tvárou daného emotikonu (smajlíka).

Zdroj | Apple

Aj vy ste všimli podivný pásik v spodnej časti displeja? Nie je to reproduktor, ale náhrada tlačidla Home. Pásik využíva niekoľko gest, pomocou ktorých je možné rýchlejšie ovládať nový iOS 11.

Apple iPhone X nezaostáva ani po technickej stránke. Apple novinke nadelil nový procesor A11 Bionic so šesticou jadier (2+4) so zatiaľ neznámym taktom. Má byť ale o 70% výkonnejší, ako procesor A10 a s 30% nárastom grafického výkonu.

Procesor má byť ale navyše vybavený čipom pre strojové učenie. To pomôže aj funkcii Face ID, aby vás telefón vedel rozpoznať aj pri zmene vzhľadu tváre (make-up, klobúk, šatka apod.).

Zdroj | Apple

Zväčší sa aj pamäť RAM, no len nepatrne na 3 GB. Apple iOS 11 to ale stačí a zjavne bude stačiť aj na najbližšie roky. Budúci rok budú mať pritom Android smartfóny pomaly aj 12 GB RAM, a iPhone 8S bude stále na 3 GB…

Zdroj | Apple
Pozrite si

iPhone 8 vyzerá rovnako, ale je úplne iný!

Fotoaparát je jednou z mála vecí, ktorá je takmer totožná s iPhone 8 Plus – 2x 12 Mpx (f/1,8 + f/2,4). Apple počas predstavenia iPhone 8 ukazoval fotografie z nového fotoaparátu. Ak budú také aj v reáli, máme sa na čo tešiť. Rozdielom oproti iPhone 8 Plus je hlavne to, že iPhone X má optickú stabilizáciu na oboch šošovkách, nie iba na jednej.

Rovnako na tom bude výrazne lepšie aj video. Ultra HD video bude možné točiť pri 60 fps, Full HD video až pri 240 fps. Video sa ukladá v HEVC alebo HEIF kodekoch.

Zdroj | Apple

Navyše je omnoho lepšia aj webkamera (7 Mpx) a to práve vďaka množstvu senzorov okolo snímaču pre Face ID.  Využívať je tak možné funkcie ako Portrait Lightning.

Zdroj | Apple

Novinkou u Apple je aj bezdrôtové nabíjanie. Hoci o ňom sme už počuli z najrôznejších únikov, málokto chcel tomu uveriť. Je to ale pravda. iPhone X bude možné nabíjať bezrôtovo cez štandard Qi. Fungovať by mal na všetkých nabíjačkách s Qi.

Samozrejmosťou je, že Apple predstavil aj vlastnú bezdrôtovú nabíjačku. Tú ale musel vybaviť vlastnou technológiou AirPower.

Bežne sa však batéria so zatiaľ neznámou kapacitou nabíja cez Lightning konektor. 3,5 mm audio port chýba.

Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple iPhone X sa dostane do predaja o čosi neskôr (predobjednávky 27.10.2017, predaj od 3.11.2017 aj na Slovensku), ako iPhone 8 alebo iPhone 8 Plus. Ani cena mnohých nepoteší, no ide o eXkluzívny telefón.

https://www.youtube.com/watch?v=mW6hFttt_KE

iPhone X bude štartovať na sume 999 dolárov za 64 GB model a končiť na sume 1 199 dolárov za 256 GB model. O čosi vyššie ceny môžeme očakávať na európskom trhu. Tie americké sú totiž bez tamojších daní!

V predaji budú pritom iba dve farebné verzie – čierny a strieborný.

AKTUALIZOVANÉ: Apple stihol na svojom nemeckom webe zverejniť európske ceny. Apple iPhone X s kapacitou 64 GB bude stáť 1 149 €. Model s 256 GB pamäťou bude za 1 319 €.

Známe sú už aj ceny pre náš trh. Cena 64 GB verzie bude 1 199 €, 254 GB verzia bude stáť 1 399 €.

Zdroj | Apple

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.