Do smartfónov, tabletov a obrazoviek počítačov hľadíme oveľa viac, ako je nutné a najmä zdravé. Najväčší producenti softvéru už dávno ponúkajú môžnosť aktivovať si filter modrého svetla. Práve ten totiž podľa vedcov stojí za problémami so spánkom a bolesťami hlavy.
Pri príležitosti dnešného Svetového dňa ochrany zraku sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ako si môžete jednoducho eliminovať modré svetlo, ktoré vyžarujú rôzne zariadenia a ochrániť si tak svoj zrak.
Prečo je modré svetlo škodlivé? Ide o biologickú príčinu. Spánok je súčasťou cirkadiánneho rytmu, čo je cyklus biologických procesov, ktoré sú čiastočne určené hladinami svetla a tmy vystavenými nášmu telu.
Veľký vplyv má aj druh použitého displeja. V smartfónoch je už pár rokov najlepšou voľbou OLED displej. Vyžaruje podstatne menej modrého svetla, oproti LCD je oveľa šetrnejší k očiam. Modré svetlo sa okrem poškodenia očí spája s ďalšími zdravotnými problémami, o ktorých by ste to nepovedali (rakovina, obezita, cukrovka, srdcové problémy). OLED emituje 3x menej modrého svetla, ako bežné LCD obrazovky a displeje.
Android
Zariadenia bežiace na operačnom systéme Android ponúka množstvo výrobcov. Ti pre svoje filtre modrého svetla vymysleli odlišné názvy. Možnosti rýchleho nastavenia spravidla nájdete ukryté medzi upozorneniami a možnosťami plánovania v časti Nastavenia > Displej. Funkcia sa môže volať nielen Filter modrého svetla, ale i Nočný režim či Pohodlie pre oči.
Smartfóny série Samsung Galaxy ponúkajú možnosť aktivácie filtra modrého svetla. V paneli upozornení prejdete prstom nadol, aby ste získali prístup k rýchlym nastaveniam. Jeden z nich sa nazýva Filter modrého svetla a klepnutím ho môžete zapnúť a vypnúť. Prípadne sa pozrite do Nastavenia > Displej > Štít pre oči.
Priehľadnosť môžete upraviť posuvníkom a tiež môžete klepnúť na Zapnúť podľa plánu a potom vybrať Západ slnka alebo Vlastný rozvrh, ak chcete určiť svoje preferované hodiny podľa vašich požiadaviek.
Motorola túto funkciu nazýva Night Display, Xiaomi Reading mod, Huawei Eye Care, HTC a OnePlus Night Mode. Ak ju váš mobil nemá, môžete využiť riešenia tretích strán, napríklad aplikáciu Twilight.
iOS
Apple túto funkciu volá Night Shift. V systéme iOS (ale i iPadOS) umožňuje filtrovať modré svetlo a upravovať teplo farieb na displeji. Automaticky upraví farby displeja keď nastane západ slnka. Ráno sa vráti displej do bežných nastavení.
Night Shift môžete zapnúť Nastavenia > Displej a jas. Ideálne je upraviť nastavenia Night Shift tak, že zadáte časy, kedy sa má automaticky zapnúť a vypnúť. Prednastavené je zapnutý od 22.00 do 7.00 h. Môžete to tiež manuálne povoliť do nasledujúceho dňa.
Windows
Windows ponúka funkciu eliminujúcu modré svetlo. Nazýva ju Nočné svetlo, posúva nastavenie displeja Windows tak, aby zobrazoval teplejšie farby. Zapnete si ho cez Štart > Používateľ > Nastavenia, alebo cez klávesovú skratku Windows + X a potom kliknete na Nastavenia. V rozbaľovacom menu vyberte na položku Systém, kde sa vám otvorí Zobrazenie. V spodnej časti nájdete možnosť Nočné osvetlenie.
macOS
Nastavenia si otvorte si z menu Predvoľby systému > Displeje > Night Shift. Tam si môžete vybrať kedy sa má Night Shift automaticky spustiť, zapnúť ju do nasledujúceho východu slnka a nastaviť teplotu farieb. Aj tu máte možnosť zapnúť a vypnúť režím pri západe a východe slnka podľa vašej polohy, alebo si nastaviť svoj vlastný rozvrh.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.