Reklama

8 najlepších herných konzol na doma aj na cesty

Zdroj | JESHOOTS.COM
Stanislav Vinc
Zdroj | JESHOOTS.COM
Zdroj | JESHOOTS.COM

Vianoce sú tu čo nevidieť a tak sa kráti aj čas na nakupovanie vianočných darčekov. V seriáli Vianoce 2017 sme pre vás vyberali to najlepšie z technologických darčekov a tento seriál sa pomaly blíži k svojmu záveru. Na rad sa tak dostáva zábavná časť, a to herné konzoly. Na svoje si prídu domáci hráči, notorickí cestujúci, ale aj fanúšikovia hier na počítači.

Ak chcete pod stromček radšej robotického pomocníka, poriadny fotoaparát, smartfón či Ultrabook, hľadajte ich v našich doterajších článkoch zo seriálu VIANOCE.

Čo by ste mali vedieť pred kúpou?

Pri výbere hernej konzoly sa vás spoločnosti budú snažiť nalákať na výkon, krásnu grafiku, rozlíšenie 4K UHD, 60 snímok za sekundu a podobne. V skutočnosti by ste ale mali vybrať tú konzolu, ktorej exkluzívne hry vás najviac zaujali.

Všetky síce ponúkajú množstvo multiplatformových hier, ktoré sú na všetkých konzolách a počítači rovnaké, no niektoré hry si zahráte len na konkrétnej konzole. Napríklad takú sériu Uncharted nájdete iba na PlayStatione, sériu Halo iba na Xboxe a Zeldu iba na konzolách Nintendo. Zbytočne budete mať doma konzolu, ktorá pre vás neponúka zaujímavé hry.

Ak už spomíname konzoly s podporou 4K UHD rozlíšenia, tu treba povedať, že nemusíte vlastniť televízor s 4K UHD rozlíšením na to, aby ste si užili kvality výkonnejšej konzoly. Tie sa prejavia aj pri Full HD rozlíšení, keďže výkonnejšia konzola ponúka nie len vyššie rozlíšenie, ale aj detailnejšiu a krajšiu grafiku v hrách.

Zdroj | Turtle Beach

Ak plánujete hrať hry online, je treba počítať s poplatkom za online hranie, ktoré si vyberá väčšina výrobcov konzol a čoskoro sa k ním má pridať aj Nintendo.

Kapacita úložiska na hry sa nezväčšuje tak rýchlo, ako veľkosť samotných hier. Budete tak musieť počítať s tým, že 1 TB úložisko zaplníte hrami veľmi rýchlo a ak nechcete neustále mazať súbory, budete musieť vymeniť pevný disk alebo použiť externý disk. Snažte sa teda kupovať konzolu s čo najväčšou kapacitou disku.

Zhrnutie:

  • 4K UHD hranie je super, no vo väčšine prípadov ide iba o upscaling do tohto rozlíšenia
  • Ak nemáte 4K UHD televízor, lepšiu grafiku v hrách si užijete aj tak
  • Konzolu si vyberajte podľa hier, ktoré by ste si chceli zahrať
  • Za online hranie sa vo väčšine prípadov platí
  • Hry zaberajú veľa miesta na disku, vyberte si verziu s čo najväčším diskom

To najlepšie na trhu

V našom výbere nájdete tie najnovšie a najvýkonnejšie konzoly ale aj tie menej výkonné a teda cenovo dostupnejšie. Ak budete vyberať z tohto zoznamu, v podstate nemôžete urobiť krok vedľa. Všetky konzoly na trhu ponúkajú množstvo skvelých titulov a ďalšie neustále prichádzajú.

Ako bolo spomenuté vyššie, vyberajte si takú konzolu, ktorá pre vás ponúka tie najzaujímavejšie hry. Taktiež je dobré zvážiť, aké konzoly vlastnia ľudia vo vašom okolí, s ktorými by ste si chceli zahrať online.

Microsoft Xbox One S

229,00 €

Zdroj | Microsoft

Prečo kúpiť?

Aj keď ide o lacnejšiu z dvoch aktuálnych Xboxov, „Sko“ ponúka rovnakú knižnicu hier, ako výkonnejší Xbox One X. Podporuje tiež natívne 4K UHD rozlíšenie a to pri prehrávaní Blu-ray filmov či streamovaní zo služieb Netflix, Amazon a podobne. V 4K UHD rozlíšení sú dostupné aj hry, no v tomto prípade v podobe upscalingu z 1080p. Nechýba ani podpora vysokého dynamického rozsahu, teda HDR. Ak si teda vyberiete túto lacnejšiu konzolu, o herné zážitky ukrátený nebudete.

Pozrite si

Microsoft Xbox One S: herná konzola a 4K UHD prehrávač

Ak hrávate hry aj na počítači, poteší vás služba Xbox Play Anywhere, vďaka ktorej si môžete zakúpené digitálne tituly zahrať na Xbox One a rovnako aj na počítači s Windows 10. Vďaka spätnej kompatibilite si tiež na Xbox One môžete zahrať staršie tituly z pôvodného Xboxu a Xboxu 360.

https://youtu.be/XuTwtOo88r8

Prečo nekúpiť?

Nejde o nejaký obrovský problém, no treba spomenúť, že Xbox One S hry nezobrazuje v skutočnom 4K UHD rozlíšení. Ide o vyššie spomenutý upscaling, ktorý do štandardného Full HD rozlíšenia dopočítava pixely, ktoré nakoniec vytvoria 4K UHD rozlíšenie. Tiež treba počítať s tým, že si za online hranie musíte zaplatiť členstvo Xbox Live Gold a to 6,99 € mesačne, 19,99 € každé 3 mesiace alebo 59,99 € ročne.

Microsoft Xbox One X

499,00 €

Zdroj | Microsoft

Prečo kúpiť?

Aktuálne ide o najvýkonnejšiu konzolu na trhu, ktorá vám poskytne 4K UHD hranie, HDR a výkon na viacero rokov dopredu. Okrem vyššieho rozlíšenia sú hry na Xbox One X vylepšené aj po grafickej stránke alebo po stránke snímkovania. Zoznam hier s nálepkou Xbox One X Enhanced neustále narastá. Ak máte ešte stále pochybnosti, prečítajte si našu recenziu, kde sa dozviete viac.

Pozrite si

Xbox One X – aká je najvýkonnejšia konzola na svete?

Rovnako tu nájdete aj prenos zakúpených titulov medzi konzolou a počítačom v rámci služby Xbox Play Anywhere a tiež spätnú kompatibilitu, v ktorej nájdete množstvo starších titulov z pôvodného Xboxu a Xboxu 360.

https://youtu.be/AVpSlqJDFZg

Prečo nekúpiť?

Investícia do tejto verzie Xboxu je trochu vyššia a ak si k tomu prirátate aj hry a poplatok za členstvo Xbox Live Gold, dostanete sa už na slušnú čiastku. Xbox Live Gold stojí 6,99 € mesačne, 19,99 € každé 3 mesiace alebo 59,99 € ročne. Je tiež škoda, že sa Xbox One X predáva iba s 1 TB úložiskom, čo je na dnešné pomery veľkých digitálnych hier trochu málo.

Nintendo 2DS XL/Nintendo 3DS XL

144,90 €/189,99 €

Zdroj | Nintendo

Prečo kúpiť?

Tieto dve konzoly od Nintenda ponúkajú bohatú knižnicu hier, ktorú na inej konzole nenájdete. Nintendo 2DS XL a 3DS XL sa od seba líšia cenou, dizajnom a hlavne podporou 3D obsahu bez nutnosti použitia 3D okuliarov. Je len na vás, či 3D obraz potrebujete a teda pre ktorú verziu sa rozhodnete. V oboch prípadoch ale platí, že ide o cenovo dostupnejšiu konzolu, s ktorou si užijete množstvo hodín zábavy.

https://youtu.be/3lxNHhgMuTg

Prečo nekúpiť?

Ide o trochu staršie, respektíve lacnejšie konzoly a to pocítite na pomalšom používateľskom prostredí a nízkom rozlíšení displeju. V porovnaní s inými platformami ide o menej výkonné konzoly a to sa odráža na nižšej kvalite grafiky v hrách. Treba tiež podotknúť, že Nintendo 3DS XL nemá v balení nabíjačku. Tú si budete musieť dokúpiť.

Nintendo Switch

349,00 €

Zdroj | Nintendo

Prečo kúpiť?

Nintendo Switch ponúka ideálne riešenie, pokiaľ chcete hrať doma i na cestách. Hravo si z prenosnú konzolu pripojíte k televízoru a hráte hry tak, ako na klasickej konzole. Ovládače Joy-Con môžete od konzoly odpojiť a takýmto štýlom hrať hry pre dvoch hráčov aj na jednej konzole. Možností, ako môžete Nintendo Switch využiť, je mnoho a ide o najpraktickejšiu konzolu v našom zozname.

Pozrite si

3 dôvody za Nintendo Switch a 3 proti

https://youtu.be/CdWd8fUC71g

Prečo nekúpiť?

Príslušenstvo a hry pre Nintendo Switch sú trochu pridrahé. Mnohí fanúšikovia Nintenda sa tiež sťažujú na nižšiu kvalitu spracovania, ktorá sa z času na čas prejaví mŕtvym pixelom na displeji či nedoliehajúcim plastom. Takéto problémy by ste ale mali mať možnosť reklamovať.

NVIDIA SHIELD TV 2017

229,00 €

Prečo kúpiť?

Táto kompaktná konzola beží na systéme Android TV, vďaka čomu v nej nájdete obchod Google Play s aplikáciami a hrami pre Android, ale aj streamovaciu službu GeForce NOW, cez ktorú si môžete zahrať naozaj zaujímavé tituly aj bez nutnosti vlastniť výkonný hardvér.

Pozrite si

NVIDIA SHIELD TV 2017 – miniatúrne centrum zábavy k akémukoľvek TV

Ak máte doma počítač s grafickou kartou NVIDIA GeForce 650 alebo novšiu, môžete do SHIELD TV streamovať hry z vášho počítača napríklad do obývačky. Nechýba ani podpora 4K UHD a HDR pri prehrávaní filmov či streamovaní video-obsahu.

Prečo nekúpiť?

Ak si na tejto konzole chcete zahrať poriadne tituly, musíte mať k dispozícii dostatočne rýchly internet na službu GeForce NOW. Bez nej si totiž môžete zahrať iba menej kvalitné hry z obchodu Google Play alebo streamovať hry z vášho počítača.

Sony PlayStation 4 Pro

359,00 €

Zdroj | Sony

Prečo kúpiť?

Aktuálne najvýkonnejšia konzola od Sony ponúka dobrý pomer ceny a výkonu, ktorý zvládne aj hry v 4K UHD rozlíšení v podobe upscalingu a pri niektorých hrách aj v natívnom 4K UHD rozlíšení. Nechýba ani podpora HRD obsahu. Samozrejme nesmieme zabudnúť na podporu virtuálnej reality, PlayStation VR.

Pozrite si

PlayStation 4 Pro – konzolový medzičlánok s podporou Ultra HD

Zaujímavou funkciou je tiež Remote Play, vďaka ktorej môžete streamovať hry z konzoly aj na počítači, macOS, PS Vita či telefóny Sony Xperia. Pomocou funkcie PlayLink môžete do hry zapojiť ďalších hráčov, ktorí môžu hru ovládať pomocou smartfónu alebo tabletu. Ďalšou zaujímavou funkciou je Share Play, ktorá vám dovolí do hry pozvať priateľov aj vtedy, ak hru nevlastnia.

https://youtu.be/Hme5BhT52_U

Prečo nekúpiť?

Podobne ako Xbox One X, aj PlayStation 4 Pro kúpite iba s 1 TB úložiskom, ktoré sa ľahko zaplní. Ak chcete hrať online s viacerými hráčmi, musíte si zaplatiť členstvo PlayStation Plus a to 59,99 € ročne, 24,99 € každé 3 mesiace alebo 7,99 € mesačne. Verzia Pro neponúka okrem mierne vylepšenej grafiky v hrách a lepšieho snímkovania až tak veľké výhody. Je tiež prekvapením, že PlayStation 4 Pro neprehráva 4K UHD Blu-ray filmy.

Sony PlayStation 4 Slim

259,00 €

Zdroj | Sony

Prečo kúpiť?

Aj menej výkonná verzia PlayStation 4 taktiež podporuje PlayStation VR a zahráte si na nej rovnaké tituly, ako na výkonnejšej verzii Pro. Taktiež môžete používať funkcie Remote Play, PlayLink a Share Play, ktoré sme spomínali pri PlayStation 4 Pro. Ak potrebujete čo najviac ušetriť, kúpiť môžete aj verziu s 500 GB diskom. Slim verzia je tiež menšia a tichšia, ako verzia Pro.

Prečo nekúpiť?

Taktiež tu platí, že si za online hranie budete musieť zaplatiť 59,99 € ročne, 24,99 € každé 3 mesiace alebo 7,99 € mesačne. Verzii Slim tiež chýba optický audio konektor a rovnako, ako verzia Pro, ani táto neprehráva 4K UHD Blu-ray filmy.

Steam Link

54,99 €

Zdroj | Valve

Prečo kúpiť?

Nedá sa povedať, že ide skutočne o hernú konzolu, no ak hrávate na počítači, ide o lacný a jednoduchý kus hardvéru, vďaka ktorému si môžete zahrať hry v obývačke. Steam Link je malá krabička, ktorú pripojíte k televízoru a k internetu a vaše hry sa budú cez domácu sieť streamovať z počítača do obývačky.

Steam Link navyše funguje so všetkými grafickými kartami, stačí mať dostatočne výkonný hardvér na dekódovanie prenášaného obrazu. Aktuálna a oficiálna cena je síce 54,99 €, no Steam Link je často v zľave, pričom najnižšie sa dostal na cenu 5,49 €. Poštovné na Slovensko stojí 10 €.

Prečo nekúpiť?

Steam Link okrem streamovania hier nedokáže nič iné. Ak nemáte doma herný počítač, Steam Link v podstate ani nespustíte. Je to trochu škoda, pretože hardvér vo vnútri by dovoľoval spustiť aspoň základné aplikácie, ako YouTube či Spotify, no aktuálne to možné nie je.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.