Rok 2023 bol v technologickom svete vcelku podareným. Predstavilo sa neúrekom skvelých produktov a služieb, pričom hlavné slovo mala umelá inteligencia. Stalo sa však viacero vecí, ktoré sa nepodarili.
Samozrejme, nájdu sa tu produkty, ktoré nesplnili očakávania, resp. išlo o doslova horúce novinky. Vybrali sme preto 5 momentov, kedy nešlo vždy podľa plánu a ktoré považujeme za tie najväčšie zlyhania predošlého roka.
Prehrievanie sa iPhonu 15 Pro Max
V septembri tohto roka spoločnosť Apple predstavila novú sériu iPhonov 15. Tá konečne vymenila konektor Lightning za USB-C a verzie Pro a Pro Max sa mohli pýšiť aj novým procesorom Apple A17 Pro vyrobeným 3-nanometrovou technológiou.
Prví majitelia však ostali v poriadnom šoku, keď zistili, že sa im nový iPhone doslova prehrieva. To bolo spôsobené chybnou verziou operačného systému iOS 17, ktorá spôsobovala preťaženie systému. Situácia bola vyriešená s verziou iOS 17.0.3.
Robotaxíky Cruise
Autonómne taxíky Cruise sa zdali ako skvelá idea, ktorá posunie našu spoločnosť na kilometre vpred, no tieto očakávania boli, zdá sa, unáhlené. V lete 2023 dostala spoločnosť Cruise od San Francisca povolenie účtovať si peniaze za jazdy taxíkom bez vodiča v meste.
Prvý problém však nastal na hudobnom festivale Outside Lands, kde hudba rušila signály, ktoré blokovali osy taxíka Cruise, čo spôsobilo veľké dopravné zápchy. Cruise bol neskôr zapojený aj do kolízie s hasičským autom. Zlom však nastal, keď taxík Cruise prešiel cez ženu.
Tesla Cybertruck
Automobilka Tesla v novembri 2019 oznámila skvelý elektrický Cybertruck, ktorý mal dovtedy nevídaný hranatý dizajn s dojazdom 800 kilometrov a nepriestrelným sklom, ktoré sa rozbilo už na jeho prezentácii.
Tesla pôvodne plánovala začať s dodávkami už v roku 2021, ale až koncom minulého roka ich dodala len v počte 10 kusov. Za tieto 4 roky sa ale zhoršil sľubovaný dojazd na 550 kilometrov, ale cena Cybertrucku narástla. Počiatočná cena bola 40 000 dolárov, ale reálne sa zdvihla o 20 000 dolárov na výsledných 60 000 dolárov.
Nothing Chats
Aplikácia Nothing Chats mala byť prelomovou službou, ktorá by na Android priniesla integráciu iMessage a nainštalovať ju bolo možné exkluzívne iba na smartfón Nothing Phone (2). Neskôr sa ale ukázalo, že toto riešenie mohlo urobiť viac škody ako úžitku.
Google ju zo svojho obchodu odstránil kvôli bezpečnostným rizikám. Ako sa totiž ukázalo, zabezpečenie a ochrana používateľských dát neboli na takej vysokej úrovni, akú firma Nothing sľubovala. Nebolo tu žiadne koncové šifrovanie, aplikácia vraj všetku komunikáciu posielala v jednoduchom texte cez nezabezpečený protokol.
Implózia miniponorky Titan
Tragédia, ktorá otriasla aj technologickým svetom. Už v roku 2018 spoločnosť OceanGate upozorňovali na možné nebezpečenstvo počas podmorských misií jej miniponorky Titan. Tie sa však s vidinou zisku ignorovali.
Na svoju poslednú cestu smerom k vraku Titanicu sa vydala v júni minulého roka, pričom na jej palube sa nachádzalo 5 osôb, a to dvaja členovia posádky a traja cestujúci. Príčinou skonu posádky bola implózia, ktorá podľa odhadov nastala pár minút po ponorení sa do vôd oceánu.