Apple, jedna z najstarších technologických firiem, má za sebou niekoľko fenomenálnych úspechov ako je iPod a najmä iPhone, ktorý fakticky spustil éru smartfónov.
Apple je pozoruhodná spoločnosť v tom, že vyvíja nielen vlastné operačné systémy, ale aj samotné produkty. Ak k tomu prirátame vývoj vlastných procesorov, ide o unikát, pretože dokáže predať toľko svojich produktov, ako nikto iný. Len funkčných iPhonov je takmer 2 miliardy.
K pokroku neodmysliteľne patria aj slepé uličky, nesprávne rozhodnutia, či zlý odhad trhu. V poslednom čase sme vám priniesli zoznam 7 najhorších zariadení Apple v histórii a 3 najväčšie konektorové prepadáky sveta Apple. Teraz je čas pripomenúť si 3 najväčšie podivnosti Apple za poslednú dobu.
Apple Vision Pro
Apple Vision Pro je označovaný aj ako najprelomovejší produkt spoločnosti. Ide o majstrovské dielo, ktoré dokazuje vyspelosť technológií v roku 2024. Zdá sa však, že je až natoľko nadčasové, že dnes má len veľmi malé možnosti využitia, napríklad v medicíne, vo vede, či pri výrobe mimoriadne komplikovaných zariadení (lietadlá, turbíny a pod.). To sú veci, ktoré nezaručujú predajné úspechy, na ktoré sme pri Apple zvyknutí.
Samozrejme, druhou vecou je cena headsetu. Cca 4 000 € je pre našinca, keď sa začne aj u nás toto čudo predávať, privysoká suma s veľmi obmedzenými možnosťami používania. Okrem toho je Vision Pro nepohodlný na dlhšie nosenie, má cca 600 g. Ďalším klinčekom k nepraktickosti je fakt, že neobsahuje batériu. Súprava sa napája pomocou kábla, batéria vyzerá ako powerbanka, ktorú musíte nosiť stále so sebou.
VisionOS má veľmi málo vlastných appiek. Aktuálne je to len niečo cez 1 000, ktoré sú priamo navrhnuté pre Vision Pro. Ďalších 1,5-milióna je emulovaných z iPadu, no stále chýbajú napríklad viaceré streamovacie služby.
FineWoven
Najhorší produkt aký kedy Apple vyrobil je zrejme FineWoven, puzdro na nové iPhony. Tvrdí to nielen množstvo používateľov, ale i odborníkov a recenzentov. Redaktorka WSJ Joanna Stern o svojom vlastnom obale FineWoven napísala: „Okraje sa olupujú, látka je poškriabaná ako staré CD a hnedne ako zhnitý banán“. John Gruber na troch rôznych sociálnych médií urobil prieskum. Väčšina v každom prípade zvolila možnosť „je to kus odpadu“.
Je to škoda, ale bohužiaľ, je to tak. Obal mal veľký potenciál – mohol pritiahnuť masy používateľov, ktorí sa chcú správať voči prírode zodpovednejšie a zároveň išlo o značkový (teda aj pomerne drahý) výrobok. Dúfajme, že ďalší pokus Apple o eko puzdro dopadne na jednotku.
Likvidácia funkčných zariadení
Apple zaplatil externej firme za to, že zošrotuje takmer 100 000 iPhonov a ďalších zariadení. Odpad však neskončil na skládke, ale objavil sa plne funkčný v Číne. Apple najprv spoločnosť zažaloval, no neskôr ju stiahol. Žaloba totiž popierala environmentálne postoje spoločnosti.
Apple v rámci svojich služieb odkupuje staršie zariadenia, ktoré sa majú po skontrolovaní vrátiť ako recykláty za výhodnú cenu. Drvivá väčšina z nich je plne funkčná. Napriek tomu Apple uzavrel s firmou GEEP zmluvu, kde sa hovorí o tom, že bude skartovať viac ako 250 000 zariadení ročne.
Za dva roky GEEP dostal viac než 530 000 iPhonov, 25 000 iPadov a 19 000 Apple Watch. Audit odhalil, že takmer 100 000 funkčných iPhonov, o ktorých v GEEP tvrdili, že boli zošrotované, sa presunulo do Číny a predalo na trhu s použitými zariadeniami. Ukazuje sa teda, že Apple vyraďuje státisíce použiteľných zariadení. Dôvod je zrejmý, ak je na trhu s použitými zariadeniami menej výrobkov, používatelia si budú musieť kúpiť nové.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.