Apple zaplatil externej firme za to, že zošrotuje takmer 100 000 iPhonov a ďalších zariadení. Odpad však neskončil na skládke, ale objavil sa – čuduj sa svete – plne funkčný v Číne.
To ale nie je všetko. Nádych bizarnosti dodáva správe druhé dejstvo. Apple najprv spoločnosť zažaloval, ale neskôr žalobu stiahol. Žaloba totiž popierala environmentálne postoje spoločnosti.
Apple totiž často a poriadne nahlas zdôrazňuje ekologický aspekt podnikania. Recykluje, používa elektrinu z obnoviteľných zdrojov, prestal používať pravú kožu…. A teraz vychádza najavo, že dal zničiť 100 000 plne funkčných iPhonov? Napríklad pri Apple Watch Series 9 uvádza, že.. „a teraz si môžete vybrať kombináciu puzdra a remienka na hodinky, ktoré sú uhlíkovo neutrálne“.
Ako sa to stalo? Apple v rámci svojich služieb odkupuje staršie zariadenia, ktoré sa majú po skontrolovaní vrátiť ako recykláty za výhodnú cenu. Drvivá väčšina z nich je plne funkčná. Napriek tomu Apple uzavrel s firmou GEEP zmluvu, kde sa hovorí o tom, že bude skartovať viac ako 250 000 zariadení ročne.
Za dva roky GEEP dostal viac než 530 000 iPhonov, 25 000 iPadov a 19 000 Apple Watch. Audit Apple odhalil, že minimálne 99 975 funkčných iPhonov, o ktorých v GEEP tvrdili, že boli zošrotované, bolo presunutých do Číny a predaných na lokálnom trhu s použitými zariadeniami.
Ešte v roku 2020 Apple zažaloval GEEP za porušenie zmluvy, no odvtedy sa nedeje nič. Prípad bude automaticky stiahnutý v januári 2025, ak v ňom Apple nevyvinie aktivitu. To isté platí aj pre súbežný súdny spor, ktorý GEEP podala proti trom svojim ex-zamestnancom. Tí boli obvinení z krádeží zariadení.
Z toho vyplýva, že súdne spory by odhalili, že Apple vyraďuje státisíce použiteľných zariadení. Matematika ja jasná – menej produktov na trhu s použitými zariadeniami automaticky znamená väčší dopyt po nových.
Hovorca Apple tvrdí, že to tak nie je. Ide (vraj) o to, že recyklácia od podania žaloby na GEEP poriadne pokročila a že Apple vytvára produkty s dlhou životnosťou, ktoré často slúžia viacerým vlastníkom. „Popredný recyklačný program spoločnosti Apple ponúka zákazníkom jednoduché spôsoby, ako vrátiť svoje zariadenia späť na analýzu na renováciu a opätovné použitie,“ povedal hovorca pre Bloomberg.
Spomenúť môžeme vylepšený recyklačný robot Daisy, určený pre staré iPhony. Zaujímavý názor vyslovil Kyle Wiens, spoluzakladateľ iFixit. Ten je presvedčený, že lisovanie zariadení, ktoré by sa dali opraviť, alebo použiť na náhradné diely, by malo byť nezákonné. Štatistiky z roku 2020 hovoria, že celosvetovo sa recykluje len 17,4 % elektronického odpadu, 7 až 20 % sa vyváža, 8 % sa vyhodí na skládky a do spaľovní na globálnom severe. O zvyšku sa nevie nič, možno je plne funkčné niekde v Číne.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.