Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

12 akčných kamier ako darček nie len pre milovníkov adrenalínu

12 akčných kamier ako darček nie len pre milovníkov adrenalínu
Zdroj | DJI
Michal Spiegel
12 akčných kamier ako darček nie len pre milovníkov adrenalínu
Zdroj | DJI
Zdroj | DJI

Akčné kamery spopularizovala značka GoPro, no na trhu je oveľa viac výrobcov a typov akčných kamier. Vybrali sme pre vás dvanásť najlepších, ktoré pod stromčekom určite neurazia.

Akčné kamery sa hodia pre milovníkov extrémnych športov, no oceníte ich aj pri cestovaní, kedy si viete zaznamenať svoje najlepšie zážitky z pod vodnej hladiny či z riadidiel bicykla. Využitie akčných kamier je skutočne široké.

Okrem videa, si môžete s akčnými kamerami vytvárať jedinečné spomienky v podobe fotografií. Ak teda patríte k skupine alebo máte v rodine vlogerov, YouTuberov či tvorcov cestovateľských filmov alebo športovcov, potom je tento článok práve pre vás.

Pokiaľ chcete kúpiť pod stromček niečo iné ako akčnú kameru, ďalšie tipy na produkty z iných oblastí, vrátane smartfónov, hier či fotoaparátov nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček (ČPS).

Zdroj | GoPro
Pozrite si

10 kompaktných fotoaparátov pre najnáročnejších

Čo vedieť pred kúpou?

Podobne ako sme informovali v minulých rokoch, pri kúpe akčnej kamery je dobre venovať pozornosť kvalite rozlíšenia pri natáčaní. Keďže každým rokom sa kamery technologicky zlepšujú, je dobré ísť s dobou a siahnuť po tom najlepšom.

Takmer každá nová akčná kamera, ktorá sa objaví na trhu, by mala vedieť natáčať v rozlíšení 4K Ultra HD pri 30 fps. Okrem toho by tiež mala zvládnuť Full HD pri aspoň 60 fps. Niektoré kamery tiež disponujú zaujímavou možnosťou natáčať pri 240 fps alebo dokonca 960 fps, takže s nimi môžete natáčať unikátne spomalené zábery. Zvyčajne platí, že čím väčšie možnosti natáčania, tým vyššia cena. Okrem natáčania, sa dajú kamery využiť aj na fotenie unikátnych záberov.

Zdroj | GoPro

Okrem kvality videa si pozrite aj konkrétne funkcie pri každej kamere. Možnosť natáčať časozberné videá či v špeciálnych režimoch obohatí vaše zábery.

Nemenej dôležitou je optika. Tak ako môžete vidieť rozdiely na fotografiách a videách zo lacných a drahých smartfónov, či kompaktov a zrkadloviek, tak uvidíte rozdiely aj medzi lacnými a drahšími akčnými kamerami. Tie lacné využívajú jednoduché optické členy, ktorých kvalita je priamo úmerná ich cene. Obraz potom môže byť nejasný hlavne na okrajoch scény. Rovnako môžu vznikať najrôznejšie deformácie, ktoré vás vo výsledku taktiež nepotešia.

Pred kúpou je preto dobré pozrieť si parametre objektívu a určite aj výstupy z kamery. Možno zistíte, že širokouhlý obraz nie je to pravé pre vás a radšej siahnete po inom modeli, ktorý zvláda menej širokouhlý záber. Alebo možno práve naopak, budete chcieť kvalitný širokouhlý záber, ktorý vám lacná kamera nemusí poskytnúť.

Doplnkovou funkciou je aj displej. Niektoré akčné kamery ponúkajú dotykový displej, iné iba informačný a niektoré nemajú žiaden. Podľa tohto sa formuje aj výsledná cena. Aj keď akčná kamera nedisponuje displejom, platí, že sa dá pripojiť k smartfónu. Každá značka akčných kamier ponúka svoju podpornú aplikáciu, ktorá slúži ako externý displej na smartfóne. Prepájanie so smartfónom funguje na základe Bluetooth technológie.

Cenu odráža aj možnosť prepojiť viacero akčných kamier súčasne. Kamery GoPro napríklad podporujú prepojenie až 50 kamier súčasne. Tie sa potom dajú ovládať z jedného zariadenia.

Zdroj | DJI
Pozrite si

5 herných konzol na Vianoce, ktoré zabavia celú rodinu

Okrem kvality natáčania by ste sa mali zamyslieť nad účelom kamery. Chcete ju používať na natáčanie pod vodou, vlogovať alebo natáčať z viacerých uhlov. Každá kamera ponúka iné možnosti využitia. Všetky akčné kamery by mali byť odolné proti nárazom a tiež proti vode. Niektoré však môžu byť odolné ako celok, iné si budete musieť dávať do špeciálnych puzdier, ktoré však nie sú príliš praktické.

V neposlednom rade treba dbať na kompaktnosť a rozmery kamery. Vo všeobecnosti platí, že čím menšia, tým lepšia, keďže nebude zavadzať, ak ju budete mať pripevnenú na prilbe či na riadidlách bicykla. Pri akčných kamerách je tiež vhodné pozerať na výdrž batérie.

Kúpa kamery je iba začiatok. Väčšinou k nej budete chcieť nejaké to príslušenstvo či pamäťovú kartu. Značky ako GoPro ponúkajú širokú paletu rôznych držadiel a gadgetov na upevnenie kamery, no za každý jeden kúsok si poriadne zaplatíte. Na druhej strane, pre väčšinu kamier sa dá zohnať lacnejšie „neznačkové“ príslušenstvo za pár eur. Pamäťová karta by mala disponovať rýchlym zápisom dát a to najmä kvôli 4K Ultra HD videám. Kým niektorí výrobcovia či predajne ponúkajú k akčným kamerám pamäťovú kartu v cene, k iným kamerám si budete musieť kartu dokúpiť zvlášť.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude k akčnej kamere potrebná microSD karta, keďže kamery väčšinou nemajú svoje vlastné úložisko. Okrem kapacity, ktorá by mala byť čo najvyššia kvôli 4K Ultra HD videám (Aspoň 32 GB), je tiež dôležité pozerať na rýchlosť prenosu, ktorá sa väčšinou označuje rímskou číslicou. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie je číslo, tým rýchlejší je prenos.

Okrem tejto rýchlosti ešte existuje štandard VSC, ktorý je rozdelený do 5 stupňov s označeniami V6, V10, V30, V60 či V90. Čísla za písmenom V označujú minimálne prenosové rýchlosti, ktoré karty budú musieť zvládať. Karta V90 bude musieť dosahovať rýchlosť ukladania minimálne na úrovni 90 MB/s, čo je už poriadna rýchlosť. Tá sa hodí na tie najnáročnejšie úlohy ako je 4K Ultra HD.

Poslednou značkou na kartách je UHS Speed Class, kde poznáme dve označenia – U1 a U3. U1 pracuje pri minimálnej rýchlosti zápisu 10 MB/s, pri U3 je to 30 MB/s.

Zdroj | SanDisk

Ďalším dôležitým prvkom pri kúpe akčnej kamery je stabilizácia. Existujú dve základné typy – interná a externá. Externá stabilizácia funguje na princípe gimbalu alebo stabilizátora, ktorý drží akčnú kameru. Príkladom je značka DJI, ktorá tieto stabilizácie dotiahla k dokonalosti.

Na druhej strane interná stabilizácia funguje na princípe čipu, ktorý je vo vnútri kamery a pomocou technológie stabilizuje obraz. Ide tiež o tzv. digitálnu alebo elektronickú stabilizáciu. Takáto stabilizácia sa každým rokom zlepšuje, no staršie modely akčných kamier ju buď budú mať nedokonalú alebo ju nebudú mať vôbec, čo spôsobí, že obraz bude buď rozmazaný alebo veľmi roztrasený. Vo všeobecnosti je stále lepšia externá alebo tzv. mechanická stabilizácia. Výhodou je, že k akčným kamerám sa dajú dokupovať aj externé stabilizátory.

Zdroj | GoPro
Pozrite si

14 gadgetov, s ktorými spravíte radosť športovcom na Vianoce

Zhrnutie

  • lepšie je siahnuť po akčných kamerách s rôznymi možnosťami rozlíšenia, ideálne aj s 4K Ultra HD. Okrem toho je plusom, ak kamera dokáže natáčať vo viac ako 60 fps a to kvôli nádherným spomaleným záberom.
  • výslednú cenu kamery odráža aj zabudovaný displej
  • ideálne je, keď sú kamery vode-odolné a nárazu-odolné a netreba k nim žiaden kryt ani špeciálny obal.
  • po stránke rozmerov sa skúste zamerať na menšie modely, ktoré síce sú niekedy ochudobnené o niektoré vedľajšie funkcie, no natáčajú kvalitne a môžete ich so sebou nosiť všade.
  • venujte pozornosť ponuke príslušenstva a tiež univerzálnosti pri kúpe neoriginálneho príslušenstva.
  • pri kamere je tiež dôležitý výber pamäťovej karty
  • každá kamera by mala ponúkať určitý typ stabilizácie, aby video nebolo rozmazané

Pozrite si

10 mobilných aplikácií, ktorými môžete potešiť na Vianoce

DJI Osmo Action

279,00 €

Prečo kúpiť?

Hlavný čínsky konkurent pre značku GoPro ponúka perfektnú akčnú kameru, ktorá disponuje dvomi displejmi. Ten druhý slúži na selfie zábery či na natáčanie samého seba napríklad pri spomínaných vlogoch. Kameru sa tiež oplatí kúpiť pre elektronickú stabilizáciu obrazu RockSteady, ktorá dokáže pracovať s 4K Ultra HD zábermi pri 60 fps.

12 Mpx snímač tiež dokáže natáčať spomalené 240 fps zábery pri rozlíšení 1 080p alebo 720p. Nechýba funkcia Timelapse, či Hyperlapse, ktorá zaznamenáva obraz do formátu RAW. Okrem dotykového displeju, ju môžete ovládať aj hlasom. Kamera je vodotesná do 11 metrov a zvládne teploty do -10 stupňov Celzia.

Prečo nekúpiť?

Napriek prijateľnej cene a zaujímavým funkciám, sa majitelia kamery sťažujú na nestabilnú aplikáciu. Zároveň niektorým chýba funkcia GPS. Samotné spracovanie obrazu je podľa používateľov pomalé a kamera tiež obraz orezáva. Podľa niektorých recenzií má DJI Osmo Action tiež slabšiu kvalitu obrazu.

Zdroj | DJI

DJI Osmo Pocket

379,00 €

Prečo kúpiť?

Jedna z najmenších kamier na trhu, ktorá ponúka viacero možností natáčania. Dokáže natáčať 4K Ultra HD video až do 60 snímok za sekundu. Stabilizáciu zabezpečuje 3-osový kardan. Slušná je aj výdrž batérie, ktorá má byť až 140 minút pri snímaní 4K Ultra HD videa. Hlavnou devízou sú inovácie kamery. Okrem ručného používania, ju môžete pripojiť aj k smartfónu, čím z neho spravíte dokonalý video nástroj.

Kamera ponúka viacero režimov vrátane Timelapse, Motionlapse a NightShot. Výhodou je tiež mechanická stabilizácia, s ktorou má značka DJI skúsenosti a môžem potvrdiť, že je na výbornej úrovni.

Prečo nekúpiť?

Medzi nevýhody patrí zraniteľnosť zariadenia, keďže nie je ani vodeodolné či nárazu-vzdorné. K dispozícii je ale príslušenstvo, ktoré vám z DJI Osmo Pocket urobí vode-odolnú kameru. Mínusom je tiež vyššia cena.

Zdroj | DJI

GoPro Hero8 Black

439,00 €

Prečo kúpiť?

Najnovší prírastok do rodiny GoPro ponúka jedinečné funkcie modulárnosti. Vďaka vysúvacím nožičkám môžete kameru pripojiť k ľubovoľnému príslušenstvu bez nutnosti mať kameru v nejakom dodatočnom obale ako to bolo predtým. Výhodou tiež je možnosť priamo na kameru pripojiť výklopný displej, mikrofón alebo vodotesné LED svetlo, čím z nej spravíte perfektný vlogovací nástroj.

Kamera tiež disponuje stabilizáciou obrazu HyperSmooth 2.0  a vďaka funkcii TimeWrap 2.0 natočíte perfektné TimeLapse a HyperLapse zábery. Kamera ponúka široké možnosti v natáčaní s rôznymi šošovkami a je vodotesná do hĺbky 10 metrov.

Prečo nekúpiť?

Hlavným nedostatkom je určite vysoká cena, ktorá sa pri kúpe doplnkového príslušenstva môže ešte vyšplhať na viac ako 500 €, čo je za akčnú kameru trochu veľa. V recenziách sa tiež objavuje nedostatok v podobe nekvalitného obrazu pri nočnom natáčaní.

Zdroj | GoPro

GoPro Hero7 Black

355,00 €

Prečo kúpiť?

Pokiaľ túžite po akčnej kamere GoPro, no nechce sa vám za ňu vyhodiť štyri stovky, potom je tu minuloročný model, ktorý ponúka takmer identické vlastnosti za nižšiu cenu. Funkcie sú prakticky totožné a hlavným rozdielom je iba vylepšený dizajn kamery GoPro Hero8.

Prečo nekúpiť?

Spomínané vysúvacie nožičky a nutnosť mať doplnkové obaly môže niektorým používateľom prekážať. Zároveň aj cena 355 € je stále relatívne vysoká. Rozdiel je tiež v kvalite live streamovania. Kým Hero8 ponúka 1 080p live streaming, pri Hero7 vám bude musieť stačiť 720p. Aj zvuk je o niečo horší oproti modelu Hero8.

Zdroj | GoPro

Insta360 GO

229,00 €

Prečo kúpiť?

Najmenšia akčná kamera na svete ponúka ako najväčšiu výhodu práve kompaktné rozmery, vďaka ktorým si ju môžete schovať bez problémov do vrecka. Rozmery umožnia pripnúť si ju na oblečenie alebo prilbu bez toho, aby vám zavadzala. Hmotnosť kamery je iba niečo málo cez 18 gramov. Vďaka funkcii FlowState sľubuje kamerka aj slušnú stabilizáciu obrazu.

Aby ste nemuseli po natáčaní hodiny strihať video, aplikácia pomocou funkcie FlashCut zostrihá na základe umelej inteligencie tie najlepšie zábery do jedného uceleného videa. Kamera natáča pri rozlíšení 3 040 x 3 040 pixelov, aby ste si následne v aplikácii mohli vybrať, či chcete obraz exportovať v pomere strán 1:1, 16:9 alebo 9:16.

Prečo nekúpiť?

Nevýhodou kamery môže byť slabá odolnosť. S dažďom či krátkym ponorením by nemala mať problém, no pri dlhšom potápaní je prakticky nepoužiteľná. Zároveň na jedno nabitie vydrží iba jednu hodinu.

Nevýhodou tiež pre niekoho môže byť, že kamera je tak malá, že sa dá jednoducho stratiť alebo rozbiť, keďže nie je ani odolná voči nárazom. Kamere sa tiež nedá rozšíriť úložisko 8 GB, na ktoré sa zmestí iba 25 30-sekundových videí. Kvalita obrazu tiež nie je ideálna pri zmene svetelných podmienok.

Zdroj | Insta360

Lamax W9

219,00 €

Prečo kúpiť?

Značka Lamax sa okrem reproduktorov, venuje aj akčným kamerám. Outdoorová kamera ponúka možnosť natáčať 4K Ultra HD video pri 30 fps alebo Full HD pri 120 fps. Perfektnou je tiež funkcia 8-násobného slow motionu v HD. Balenie obsahuje bohaté príslušenstvo vrátane oddeleného náramkového ovládača. Nechýba dotykový displej a vodeodolnosť.

Prečo nekúpiť?

Nedostatky kamery spočívajú najmä vo výdrže batérie, ktorá poskytuje maximálne 90 minút na jedno nabitie. Keďže ide o lacnejšiu kópiu značky GoPro, cena by mohla byť ešte o niečo nižšia.

Zdroj | Lamax

Niceboy Vega 6

112,00 €

Prečo kúpiť?

Zo segmentu lacnejších akčných kamier ide o solídny kúsok, ktorý ponúka štýlový dizajn, 4K Ultra HD možnosti natáčania pri 30 fps, elektronickú stabilizáciu, režimy časosberu, slow motion a nechýba podpora pre HDR. Výhodou je tiež bohaté príslušenstvo v cene balenia.

Prečo nekúpiť?

Výdrž batérie je iba 70 minút a kvalita zvuku je na veľmi nízkej úrovni. Kamera tiež dáva pocítiť svoje horšie kvality pri natáčaní v slabých svetelných podmienkach.

Zdroj | Niceboy

Olympus TG-Tracker

159,00 €

Prečo kúpiť?

Napriek tomu, že ide o takmer štyri roky starý produkt, akčná kamera od Olympusu ponúka skvelé vlastnosti za málo peňazí. Kamera ponúka odlišný dizajn než konkurenčné kamery. Nechýba napríklad výklopný displej a prídavné držadlo. Olympus TG-Tracker dokáže natáčať 4K Ultra HD video a ponúka tiež podporu pre GPS. Kamera tiež ponúka selfie zrkadielko a LED svetlo pre natáčanie v tme. Samozrejmosťou je vodeodolnosť až do hĺbky 30 metrov.

Prečo nekúpiť?

4 roky sú vo svete technológií ako celá večnosť a na tejto kamere preto nenájdete stabilizáciu, kvalita obrazu bude napriek vysokému rozlíšeniu niekedy skôr priemerná a prepojenie so smartfónom má tiež svoje muchy.

Rollei ActionCam 540

58,90 €

Prečo kúpiť?

Najlacnejšia kamera z nášho zoznamu ponúka za málo peňazí základné funkcie, aké by mala akčná kamera spĺňať. Okrem 4K Ultra HD videa pri 30 fps, ponúka uhol natáčania 146° a vode-odolnosť do 40 metrov s priloženým obalom. V balení tiež nájdete šikovný plavák do vody.

Zdroj | Rollei

Prečo nekúpiť?

Za menej ako 100 € nemôžete čakať zázraky. Kamera na jedno nabitie ponúka iba 40-minútovú výdrž. Kamera zároveň neponúka také bohaté možnosti natáčania ako drahšia konkurencia.

Zdroj | Rollei

SJCAM SJ8 PRO

150,00 €

Prečo kúpiť?

Napriek ťažkopádnejšiemu názvu, ponúka kamera celkom slušné vlastnosti, do ktorých patrí 4K Ultra HD video pri 60 FPS, 2.33″ dotykový displej a množstvo možností natáčania. Veľkým plusom je tiež bohaté príslušenstvo v cene balenia. Bezkonkurenčná je aj cena, čím je táto kamera dostupnejšia aj pre tých, ktorí nechcú platiť niekoľko stoviek.

Zdroj | SJCAM

Prečo nekúpiť?

Kamera už na prvý pohľad pôsobí trochu nesympaticky. Je vidieť, že pre vývojárov bol dizajn až na poslednom mieste. Kamera tiež sama o sebe nie je vodotesná a potrebujete ju vložiť do obalu, aby ste s ňou mohli ísť pod vodu. Nedostatok je tiež menšia kapacita batérie, ktorá pri natáčaní 4K Ultra HD videa vydrží iba 90 minút. Niektorým používateľom tiež vadí slabšia kvalita záznamu zvuku.

Zdroj | SJCAM

Sony ActionCam FDR-X3000R

469,00 €

Prečo kúpiť?

Dva roky stará kamera má stále čo ponúknuť. Okrem 4K Ultra HD ponúka aj nižšie rozlíšenie s možnosťou natáčania spomalených 240 fps záberov. O kvalitu sa stará snímač CMOS Exmor R a procesor BIONZ X. Kamera tiež ponúka oddelený displej, ktorý môžete nosiť ako náramok na ruke.

https://www.youtube.com/watch?v=QeFVhmJrNvs

Prečo nekúpiť?

Podobne ako pri iných starších kamerách, aj kamerke od Sony chýba stabilizácia. Nedostatkom je aj nutnosť používať priložený obal na natáčanie pod vodou. Najväčším nedostatkom je určite cena, ktorá napriek tomu, koľko má kamera rokov, je stále veľmi vysoká.

Sony RX0 II

849,00 €

Prečo kúpiť?

Akčná kamerka od japonského výrobcu ponúka slušný 1″ 15,3 Mpx CMOS snímač. Kamera tiež disponuje SteadyShot stabilizáciou a ponúka možnosť natáčania 4K Ultra HD videa s 30 fps v XAVC formáte s 100 Mbit/s dátovým tokom. Hlavným plusom tejto akčnej kamery je ale 960 fps snímanie vo Full HD rozlíšení pre efektné spomalené zábery.

Kamera ponúka odolnosť voči vode, prachu, vlhkosti či tlaku, no zvládne aj pád z výšky dvoch metrov. Z ďalších výhod kamera ponúka horizontálne plne výklopný displej.

Prečo nekúpiť?

Kamera disponuje zastaraným portom microUSB, ktorý by sa už hodil zmodernizovať. Tiež jej výrazne chýba kontinuálny autofókus, ktorý by umožnil natáčať rýchle zábery. Výdrž batérie je tiež relatívne slabá. Kamera vydrží na jedno nabitie natáčať iba 35 minút videa. Hlavnou nevýhodou kamery je však určite jej cena, ktorá je oproti konkurencii takmer trojnásobná.

Zdroj | Sony