Reklama

10 mobilných aplikácií, ktorými môžete potešiť na Vianoce

Zdroj | Nietjuh (Pixabay)
Stanislav Vinc
Zdroj | Nietjuh (Pixabay)
Zdroj | Nietjuh (Pixabay)

Plánujete pod tohtoročný vianočný stromček položiť nový smartfón, či už pre seba alebo pre niekoho blízkeho? V tom prípade pre vás máme 10 aplikácií, ktoré vám ho pomôžu využiť na maximum a dotiahnu tak váš vianočný darček k dokonalosti.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček (ČPS).

Čo treba vedieť pred kúpou?

V našom predvianočnom seriáli vám zvyčajne odporúčame produkty, ktoré môžete jednoducho zohnať v kamenných alebo internetových obchodoch. V prípade aplikácií je to však trochu inak. Ako je to teda s ich inštaláciou a prípadným darovaním?

Predpokladáme, že bezplatnú aplikáciu darovať nechcete a do nového smartfónu ju sebe alebo blízkemu nainštalujete dodatočne. Ako je to teda s kúpou a darovaním platených aplikácií?

Zdroj | pixabay.com

V prípade smartfónov s operačným systémom Android bohužiaľ neexistuje oficiálny spôsob, akým by ste mohli priamo darovať platenú aplikáciu. V zahraničí môže byť ideálnym riešením kúpa darčekovej karty s určitým kreditom, ktorý môže obdarovaná osoba využiť v obchodoch Google Play a Apple App Store. Takéto karty sa však na Slovensku bohužiaľ nepredávajú.

V prípade operačného systému iOS je to však trochu inak a platené aplikácie v rámci obchodu App Store darovať môžete. Stačí kliknúť na tri bodky pri aplikácii, ktorú chcete darovať a klepnúť na možnosť „Darovať apku“.

Okrem bezplatných a platených aplikácií existujú aj aplikácie, ktoré si síce môžete stiahnuť bezplatne, no ak chcete využiť všetky ich funkcie, budete si musieť zaplatiť za jednorázovú licenciu alebo prémiový účet. Tu si môžete zistiť, či sa licencia alebo tzv. Premium účet nedá zakúpiť aj vo forme darčekovej poukážky. Takúto poukážku si následne môžete vytlačiť, alebo rovno poslať v digitálnej podobe ľuďom, ktorých chcete potešiť na diaľku.

Pozrite si

4 notebooky do 500 € pod stromček nielen pre študentov

Či už sa rozhodnete pre priame darovanie aplikácie alebo kúpu darčekovej poukážky, radšej sa vopred uistite, že cieľový smartfón bude danú aplikáciu podporovať. Vyhnete sa tak strate peňazí, aj sklamaniu na oboch stranách. Najaktuálnejšie systémové požiadavky nájdete vždy pod popisom aplikácie priamo v obchodoch Google Play a App Store.

Bound

Vianoce môžu byť ideálnou príležitosťou, kedy môžete svojich blízkych obdarovať audioknihou. Nie všetky služby však ponúkajú veľmi vydarené aplikácie na ich počúvanie a ak ide o audioknihu na CD, do smartfónu ju jednoducho ako hudbu nakopírovať nemôžete, alebo áno?

S aplikáciou Bound vám stačí audioknihu preniesť z počítača do smartfónu alebo do niektorej z podporovaných cloudových služieb, odkiaľ si ju môžete sťahovať aj po častiach. Bound si poradí s kapitolami, pamätá si, kde ste naposledy prestali a podporuje aj časovač spánku, záložky či zrýchlené prehrávanie kníh. Ide tak o ideálnu apku, ktorú môžete podarovať knihomoľom, ak samozrejme používajú iPhone alebo iPad.

Stiahnuť aplikáciu

Sleep Cycle

Jesenné počasie, zimný čas a typické sezónne stravovacie návyky patria k mnohým faktorom prispievajúcim k únave, ktorú v aktuálnom období pociťuje snáď každý. Chyba však môže byť aj vo vašom spánkovom režime. Ak chcete zistiť, či spíte dobre a dostatočne dlho, alebo chcete spánok zlepšiť vašim blízkym, určite siahnite po aplikácii Sleep Cycle.

Zdroj | Northcube AB

Táto aplikácia dokáže monitorovať váš spánok, jednotlivé spánkové cykly, ale aj chrápanie. Samotná aplikácia Sleep Cycle je bezplatná, no viaceré jej funkcie sú určené iba pre predplatiteľov Premium účtov. Sleep Cycle bohužiaľ neponúka spôsob, akým by ste mohli Premium priamo darovať. Riešením však môže byť vloženie vašich platobných údajov do účtu blízkeho, ktorému chcete Premium darovať.

Stiahnuť aplikáciu

Sygic GPS Navigácia

Slovenská navigácia Sygic patrí dlhodobo medzi svetovú špičku a zároveň medzi aplikácie, ktoré by nemali chýbať v smartfóne žiadneho vodiča alebo zodpovedného navigátora na sedadle spolujazdca. Premium licencia v sebe zahŕňa doživotné bezplatné aktualizácie offline máp, rýchlostné upozornenia, asistenta jazdných pruhov či zdieľanie trasy v reálnom čase.

V prípade kúpy licencie pre Android cez oficiálnu webovú stránku si môžete vybrať medzi balíkmi Európa, Európa + Traffic alebo Svet + Traffic, pričom si priamo pri platbe môžete zvoliť, že licenciu kupujete ako darček a teda chcete dostať darčekový poukaz s licenčným kódom, ktorý si môžete vytlačiť a podarovať vašim blízkym.

Stiahnuť aplikáciu

Pozrite si

iPhone konečne podporuje NFC tagy, ako ich nastaviť a využívať v praxi?

NeuralCam

Ak si pod vašim stromčekom nájde miesto nový iPhone, no nebude to práve najnovší iPhone 11 (či iPhone 11 Pro alebo Pro Max) ale starší model, odporúčame vám obhliadnuť sa za aplikáciou NeuralCam. Tá totiž dokáže čiastočne preniesť nočný režim z najnovšej generácie tohto smartfónu aj do starších modelov.

Zdroj | Halcyon Products

Samozrejme to platí len do istej miery, softvér totiž nenahradí nové snímače v nových modeloch. NeuralCam však dokáže vytvárať oveľa kvalitnejšie nočné zábery, ako natívna aplikácia fotoaparátu v starších modeloch.

Stiahnuť aplikáciu

Moment – Pro Camera

Z iného fotografického súdka je aplikácia Moment Pro Camera, ktorá je síce primárne určená pre majiteľov objektívov Moment, no skvelo poslúži aj ako samostatná aplikácia pre tých, ktorí chcú mať nastavenia fotoaparátu v smartfóne skutočne pod kontrolou.

Aplikácia ponúka nespočetné množstvo funkcií a nastavení, z ktorých môžeme spomenúť napríklad pomalú uzávierku, zebrie pruhy pri nastavení expozície či rozdelené ovládanie zaostrenia a expozície.

Stiahnuť aplikáciu

1Password

V digitálnych službách by sme nemali opakovať jedno a to isté heslo, no kto si má pamätať unikátne heslo pre každú službu, stránku či aplikáciu, do ktorej sa registruje? Jediným rozumným riešením je použitie správcu hesla, ktorý si bude všetky vaše heslá pamätať za vás, pričom ich skryje za jedno silné heslo, ideálne ešte chránené 2-faktorovou autentifikáciou.

Medzi najznámejších správcov hesiel patrí 1Password, ktorý využívajú napríklad aj zamestnanci spoločnosti Apple. Tohto správcu hesiel spomíname aj preto, že licenciu na jeho Premium verziu môžete zakúpiť aj vo forme darčekovej poukážky, ktorá funguje aj ako ideálny vianočný darček vybavený na poslednú chvíľu.

Stiahnuť aplikáciu

Pozrite si

14 gadgetov, s ktorými spravíte radosť športovcom na Vianoce

TickTick

Kam s povinnosťami? Do pripomienok, do zoznamu úloh či do kalendára? Aplikácia TickTick to zvláda skĺbiť dokopy a ešte aj bezplatne na všetkých podstatných platformách. Príjemné a vcelku intuitívne používateľské prostredie dopĺňa nálož funkcií, ktoré v inej aplikácii len tak nenájdete.

Zdroj | Appest Limited

Viaceré funkcie sú súčasťou plateného účtu Premium a spoločnosť Appest bohužiaľ neponúka spôsob, akým by ste mohli Premium darovať. Rovnako, ako v prípade aplikácie Sleep Cycle tak budete musieť blízkej osobe darovať iba fiktívny poukaz a následne do jeho účtu zadať vaše údaje, z ktorých bude Premium účet platený.

Stiahnuť aplikáciu

ESET Mobile Security pre Android

Ostražitosti nie je nikdy dosť a platí to aj v prípade smartfónov. Slovenská spoločnosť ESET dokáže ochrániť proti vírusom aj váš smartfón alebo tablet s operačným systémom Android, no tým to nekončí.

Verzia Premium okrem toho zahŕňa aj ochranu proti phishingu a útoku na zariadenia vo vašej domácnosti, no pomôcť vám vďaka funkcii Anti-Theft môže aj v prípade straty či krádeže zariadenia. Ide tak o ideálny darček pre majiteľov zariadení s Androidom, ktorí chcú mať svoj smartfón alebo tablet po softvérovej aj fyzickej stránke v bezpečí.

Stiahnuť aplikáciu

Picniic

Ten najväčší predvianočný ošiaľ ešte len vypukne, no tento rok sa mu máte šancu aspoň čiastočne vyhnúť a zachovať tak pokoj v celej rodine. Pomôže vám s tým aplikácia Picniic, ktorá vám umožní zdieľať nákupný zoznam, kalendár, zoznam úloh či knihu receptov s celou rodinou.

https://youtu.be/pvUz1ozp5BU

Každý člen rodiny pritom používa ten istý účet a tak jej inštaláciu a používanie zvládne takmer každý člen rodiny. Tým sa rieši aj nákup Premium účtu, ktorý odomyká ďalšie užitočné funkcie pre celú rodinu.

Stiahnuť aplikáciu

Pocket Casts

Rok 2019 patril v oblasti digitálnych médií podcastom, teda minimálne na Slovensku. Medzi najlepšie aplikácie na počúvanie podcastov patrí aplikácia Pocket Casts. Ešte donedávna išlo o platenú aplikáciu, dnes si ju už môžete stiahnuť bezplatne. Ak však chcete využiť jej potenciál naplno, budete si musieť predplatiť členstvo Plus.

Zdroj | Podcast Media

Čo tým oproti bezplatným podcastovým aplikáciám získate? Prístup k webovej a desktopovej verzii pre Windows a macOS so synchronizáciou zastavenia počúvania, cloudové úložisko a exkluzívne témy, ktorých je v aplikácii naozaj veľa. Keďže kúpa členstva Plus prebieha cez webovú stránku vývojárov, darovanie tohto účtu blízkym je pomerne priamočiare. Blízkym môžete darovať celý účet aj s predplatným, alebo do ich účtu zadať vaše platobné údaje, z ktorých bude členstvo platené.

Stiahnuť aplikáciu

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.